Praha – Přestože málokterý krok v novodobé historii české politiky vyvolal tolik protichůdných reakcí jako smlouva, kterou před 20 lety, 9. července 1998, po sněmovních volbách podepsaly ČSSD a ODS, Václav Klaus tvrdí, že to byl vynikající politický nápad. Řada současných i bývalých politiků s ním ale nesouhlasí.
Podle kritiků byla opoziční smlouva zásadním porušením demokratických principů. Exprezident Klaus ji ale i po letech považuje za vynikající politický tah, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.
„Opoziční smlouva byla vynikající politický nápad. Vynikající pro tehdejší dobu a dnešní doba o to silněji ukazuje, že by takový podobný nápad byl potřeba i v současnosti,“ myslí si Klaus a tím, že by smlouvu i se znalostí všech důsledků podepsal.
Jenže řada politiků nesouhlasí. „Do r. 1998 byla politika střetem idejí a hodnotových východisek. Oposmlouva jí změnila na cynickou technologii moci. V r. 2002 se tomu vzepřel Špidla a síly oposmlouvy, mezi které patřil i Babiš, ho semlely. Tuhle setbu sklízíme dodnes,“ postěžoval si na twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podobně to vidí i někdejší ministr financí Ivan Pilip, který působil i v Klausově vládě. „Opoziční smlouva poškodila českou politiku fatálně, na tom se s VK v subjektivních názorech samozřejmě neshodneme. Jeden fakt je ale zcela objektivní- v tomto období začala na obchodech se státem zázračně bohatnout do té doby málo známá společnost Agrofert,“ myslí si.
„Klaus:”Opoziční smlouva by byla dobrá i dnes”. Pro další prohnití společnosti jistě. Ale i tak se nám v tomto směru daří slušně. Opoziční smlouva by to dotahla. Ona ostatně tak ještě trochu funguje,“ tvrdí europoslanec Pavel Telička.
Opoziční smlouva degradovala rozvíjející se demokratickou politiku u nás, mocenské zájmy převážily nad politickými hodnotami. Ukázalo se zároveň, jak nesmírně důležité je mít funkční brzdy jako Senát, či ÚS. Ale i tehdy bylo nemyslitelné, aby komunisté získali vliv na vládu.
— Markéta Adamová (@market_a) 9. července 2018
„Opoziční smlouva byla "o pozicích". Eliminovala kontrolu skutečné opozice a přinesla změny volebního zákona, který diskriminuje voliče menších stran. Byl to začátek politiky kmotrů a velrybářů, s jejichž následky se potýkáme dodnes,“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.
Jeho stranický kolega a bývalý ministr kultury Daniel Herman poznamenal, že se historie opakuje. „M. Zeman a V. Klaus podepsali dnes přesně před 20 lety „Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v ČR uzavřenou mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou“ (opoziční smlouva). A dnes..? A pak, že prázdniny jsou "okurkovou sezónou"!“ rýpnul si.
A kritický je k opoziční smlouvě i politolog Daniel Kroupa. „Opoziční smlouva byla hanebnou dohodou dvou nejsilnějších politických stran na likvidaci stran ostatních a dohodou o zákulisním rozdělení moci. Opoziční smlouva rozvinula korupční prostředí a stala se líhní oligarchů, kteří se nyní chopili moci,“ upozornil.
Související

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , Miroslav Kalousek , Ivan Pilip , Pavel Tělička , Ondřej Benešík , Daniel Herman , Daniel Kroupa
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
před 1 hodinou

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
před 2 hodinami

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
před 3 hodinami

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
před 4 hodinami

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
před 5 hodinami

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
před 6 hodinami

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
před 7 hodinami

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
před 7 hodinami

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
před 8 hodinami

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
před 8 hodinami

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
před 9 hodinami

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
před 9 hodinami

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
před 10 hodinami

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
před 11 hodinami

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
před 12 hodinami

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
před 13 hodinami

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
před 13 hodinami

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
před 14 hodinami

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
včera
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák