Opoziční smlouva? Vynikající nápad, básní Klaus. Pak se ale ozvali Kalousek, Herman, Pilip a další

Praha – Přestože málokterý krok v novodobé historii české politiky vyvolal tolik protichůdných reakcí jako smlouva, kterou před 20 lety, 9. července 1998, po sněmovních volbách podepsaly ČSSD a ODS, Václav Klaus tvrdí, že to byl vynikající politický nápad. Řada současných i bývalých politiků s ním ale nesouhlasí.

Podle kritiků byla opoziční smlouva zásadním porušením demokratických principů. Exprezident Klaus ji ale i po letech považuje za vynikající politický tah, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.

„Opoziční smlouva byla vynikající politický nápad. Vynikající pro tehdejší dobu a dnešní doba o to silněji ukazuje, že by takový podobný nápad byl potřeba i v současnosti,“ myslí si Klaus a tím, že by smlouvu i se znalostí všech důsledků podepsal.

Jenže řada politiků nesouhlasí. „Do r. 1998 byla politika střetem idejí a hodnotových východisek. Oposmlouva jí změnila na cynickou technologii moci. V r. 2002 se tomu vzepřel Špidla a síly oposmlouvy, mezi které patřil i Babiš, ho semlely. Tuhle setbu sklízíme dodnes,“ postěžoval si na twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podobně to vidí i někdejší ministr financí Ivan Pilip, který působil i v Klausově vládě. „Opoziční smlouva poškodila českou politiku fatálně, na tom se s VK v subjektivních názorech samozřejmě neshodneme. Jeden fakt je ale zcela objektivní- v tomto období začala na obchodech se státem zázračně bohatnout do té doby málo známá společnost Agrofert,“ myslí si.

„Klaus:”Opoziční smlouva by byla dobrá i dnes”. Pro další prohnití společnosti jistě. Ale i tak se nám v tomto směru daří slušně. Opoziční smlouva by to dotahla. Ona ostatně tak ještě trochu funguje,“ tvrdí europoslanec Pavel Telička.

Opoziční smlouva degradovala rozvíjející se demokratickou politiku u nás, mocenské zájmy převážily nad politickými hodnotami. Ukázalo se zároveň, jak nesmírně důležité je mít funkční brzdy jako Senát, či ÚS. Ale i tehdy bylo nemyslitelné, aby komunisté získali vliv na vládu.

— Markéta Adamová (@market_a) 9. července 2018

„Opoziční smlouva byla "o pozicích". Eliminovala kontrolu skutečné opozice a přinesla změny volebního zákona, který diskriminuje voliče menších stran. Byl to začátek politiky kmotrů a velrybářů, s jejichž následky se potýkáme dodnes,“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Jeho stranický kolega a bývalý ministr kultury Daniel Herman poznamenal, že se historie opakuje. „M. Zeman a V. Klaus podepsali dnes přesně před 20 lety „Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v ČR uzavřenou mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou“ (opoziční smlouva). A dnes..? A pak, že prázdniny jsou "okurkovou sezónou"!“ rýpnul si.

A kritický je k opoziční smlouvě i politolog Daniel Kroupa. „Opoziční smlouva byla hanebnou dohodou dvou nejsilnějších politických stran na likvidaci stran ostatních a dohodou o zákulisním rozdělení moci. Opoziční smlouva rozvinula korupční prostředí a stala se líhní oligarchů, kteří se nyní chopili moci,“ upozornil.

Související

Lubomír Kopeček Rozhovor

Před 20 lety usedl na Hradě Václav Klaus. Vytrvale sledoval svou vizi, později však zašel příliš daleko, říká profesor Kopeček

Uplynuly dvě desetiletí od chvíle, kdy se 7. března 2003 ujal úřadu prezidenta republiky Václav Klaus. Podle politologa Lubomíra Kopečka nabízel vizi národně konzervativního prezidentství, která byla konzistentní a dá se mluvit o snaze vytvořit vlastní ideovou doktrínu. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI, který se Klausovu prezidentskému mandátu věnoval například v knize „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman. Paralelní životopisy“,  v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil mimo jiné i to, proč lze druhou polistopadovou hlavu státu přirovnat k náboženskému prorokovi a kde hledat příčiny pozdější Klausovy radikalizace, která jej přivedla na politickou periferii a do názorové izolace v českém veřejném prostoru. 

Více souvisejících

Václav Klaus Miroslav Kalousek Ivan Pilip Pavel Tělička Ondřej Benešík Daniel Herman Daniel Kroupa

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

Prezident Pavel nakonec na známkách je. V prodeji jsou od dnešního dne

Od středy si zájemci mohou koupit poštovní známky s nynějším prezidentem Petrem Pavlem, který se ujal úřadu v březnu letošního roku a zprvu se vzniku známek se svou podobiznou bránil. Prezidentské známky mají nominální hodnotu 23 Kč zastoupenou písmenem B. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy