Prezidenta by Česko mělo volit stejným systémem jako senátory, soudí politologové

Praha - Zatímco koaliční vláda bude společně s opoziční ČSSD vybírat ze dvou variant přímé volby prezidenta – z dvoukolové většinové volby a australského modelu, politologové mají jasno. Většina z oslovených odborníků ve čtvrtek Mediafaxu řekla, že prezidenta by Češi měli volit stejně jako senátory.

Výhodou dvoukolové většinové volby, kdy do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, je podle politologů především to, že ho Češi dobře znají z voleb senátorských. "Je to absolutně nejrozšířenější technika. Je to způsob, který není napadnutelný. Nevidím v něm žádný problém, je to korektní způsob přímé volby," uvedl politolog Tomáš Lebeda.Takový systém přímé volby je i podle jeho kolegy politologa Josefa Mlejnka na české politické scéně aplikovatelnější než model australský. "Tento volební systém již voliči znají, i ve světě se nejvíce používá. Z těch možností, které existují, obsahuje nejméně chyb. Záleží však na tom, jaký bude nominační proces," podotkl Mlejnek.Stejný názor sdílí i politolog Jiří Pehe. "Lepší je pro Českou republiku dvoukolová volba prezidenta. Tu voliči znají díky volbám do Senátu a nemusejí se ji učit. Vždycky je lepší, když se bude prezident volit systémem, který již voliči znají," uvedl.Australský model ale zcela nezavrhli. Počítá s tím, že by volič nevybíral jen jednoho kandidáta, ale seřadil by více kandidátů podle svých preferencí. Vítězem by se stal ten kandidát, který by získal nadpoloviční většinu prvních preferencí.Pokud by nikdo takto nezvítězil, nejméně úspěšný kandidát by byl vyškrtnutý a jeho preference by se přerozdělily mezi ty úspěšnější. Jeho hlas by získal vždy ten kandidát, který byl na hlasovacím lístku vyškrtnutého kandidáta uveden na druhém místě.Podle Lebedy je takový model spravedlivější, protože neplýtvá hlasy voličů. "Dává voličům možnost hlasovat spontánně. Nevýhodou je, že je trochu složitější a někteří těžko pochopí, co se vlastně s jejich hlasy děje," uvedl.Mlejnek připomněl, že na australský systém volby by si voliči dlouho zvykali. "Nicméně australský model je zajímavý v tom, že slučuje vlastně dvě kola do jednoho. Není však moc ozkoušený v praxi," řekl politolog."Australský model by byla komplikace. Lidé by se systém museli naučit. Výhodou však je, že odpadá druhé kolo," doplnil Pehe.

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe prezident čr

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy