Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968. Podle něj nemohlo za celou událost Rusko, ale bylo to rozhodnutí Sovětského svazu, v jehož čele stál Ukrajinec Leonid Brežněv a hlavní podíl na okupaci měly jednotky složené z Ukrajinců. Do okupace Sověty dohnaly především ostatní země sovětského bloku.

Hodnocení historických událostí z úst politiků je vždy ošemetné, zvláště pokud se jedná o historii, se kterou je jeho strana bytostně spojena. Pokud předseda komunistů komentuje rok 1968, je tu téměř vždy jistota, že tím vyvolá pobouření velké části veřejnosti. Hodnocení nereformovaného komunisty tohoto klíčového data našich dějin je vždy kontroverzní. Podívejme se na jeho výroky blíže.   

 Filipovo dělení, na to kdo vedl SSSR a jaké byl národnosti, je z tehdejšího pohledu naprosto bezvýznamné, protože po 21. srpnu 1968 byl každý občan sovětského svazu prostě „Rusák“. A bylo jedno, zda je z Pobaltských zemí, Ukrajiny, samotného Ruska nebo obyvatel Střední Asie či Kavkazu. Mluvil rusky a měl pas se srpem a kladivem? Byl to okupant a zasloužil jen opovržení.

Z dnešního pohledu čpí Filipova interpretace naprostou účelovostí. Brežněv je veden v mnoha dokumentech jako Ukrajinec. Jednotky přišly z Ukrajiny. Ale i Polska, Německa a Maďarska, kde již sovětská vojska byla. A je naprostá hloupost tvrdit, že jejich vojáci byli jen Ukrajinci. Mnozí českoslovenští pamětníci vzpomínají na vykulené vojáky z Kazachstánu, Kyrgyzstánu nebo Sibiře, kteří ani nevěděli, kde jsou. Sovětský svaz byl prostě zemí multietnickou a vinit ze všeho Rusy nebo Ukrajince je hloupost.

Filip má však pravdu v tom, že na invazi především tlačili okolní socialistické země.  V Československu Byla zrušena cenzura, chystaly se dalekosáhlé reformy hospodářství a dokonce se mluvilo i o více stranách ve volbách. I sami reformátoři brzy pochopili, že zašli poněkud daleko a postupovali příliš rychle. Zděšení byli komunističtí vůdci z Polska, NDR a Maďarska. Všechny tyto tři země měly za sebou protikomunistické povstání. Pokud by to v Československu vyšlo, jaká by asi byla reakce jejich obyvatelstva? Na tyto okupanty se často zapomíná.

Rok 1968 byl a navždy bude Achillovou patou komunistické strany. Spolu s 50. léty je pražské jaro klíčovou dobou jejich vládnutí. Reformní komunisté dali tehdy národu naději, že budou schopni napravit chyby a potrestat zločiny, které napáchali po roce 1948. Mnozí z reformátorů byli zároveň i tvůrci režimu v 50. letech. Po invazi se naopak chopili moci konzervativci, v čele s Gustavem Husákem, který byl jednou z obětí 50. let. Pád pražského jara a nástup marastu normalizace znamenal pro většinu obyvatel konec veškeré důvěry v komunisty.

Pokud chtěl Filip pomoci Moskvě zbavit se puncu okupanta, svými slovy jí právě nepomohl. Naopak. Jsou jen další účelovou dezinterpretací 50 let starých událostí tak, aby se hodily do politické reality dnešního světa. Filip samozřejmě není jediný, kdo si historii upravuje podle svého. Z jeho výroků je až příliš cítit snaha obvinit z okupace všechny jiné, jen aby z toho Rusko vyšlo bez poskvrnky.

Je to stejný extrém, jako když jiní politici při každé příležitosti v souvislosti s dnešním Ruskem argumentují rokem 1968. I přesto, že ruská vojska rozhodně nejsou za humny a Rusko se za okupaci již několikrát omluvila. Je zcela evidentní, že bude trvat ještě dlouho, než se na události roku 1968 budeme schopni a především ochotni podívat bez politických nánosů a účelovosti.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Vojtěch Filip (KSČM) Rusko Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy