NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968. Podle něj nemohlo za celou událost Rusko, ale bylo to rozhodnutí Sovětského svazu, v jehož čele stál Ukrajinec Leonid Brežněv a hlavní podíl na okupaci měly jednotky složené z Ukrajinců. Do okupace Sověty dohnaly především ostatní země sovětského bloku.
Hodnocení historických událostí z úst politiků je vždy ošemetné, zvláště pokud se jedná o historii, se kterou je jeho strana bytostně spojena. Pokud předseda komunistů komentuje rok 1968, je tu téměř vždy jistota, že tím vyvolá pobouření velké části veřejnosti. Hodnocení nereformovaného komunisty tohoto klíčového data našich dějin je vždy kontroverzní. Podívejme se na jeho výroky blíže.
Filipovo dělení, na to kdo vedl SSSR a jaké byl národnosti, je z tehdejšího pohledu naprosto bezvýznamné, protože po 21. srpnu 1968 byl každý občan sovětského svazu prostě „Rusák“. A bylo jedno, zda je z Pobaltských zemí, Ukrajiny, samotného Ruska nebo obyvatel Střední Asie či Kavkazu. Mluvil rusky a měl pas se srpem a kladivem? Byl to okupant a zasloužil jen opovržení.
Z dnešního pohledu čpí Filipova interpretace naprostou účelovostí. Brežněv je veden v mnoha dokumentech jako Ukrajinec. Jednotky přišly z Ukrajiny. Ale i Polska, Německa a Maďarska, kde již sovětská vojska byla. A je naprostá hloupost tvrdit, že jejich vojáci byli jen Ukrajinci. Mnozí českoslovenští pamětníci vzpomínají na vykulené vojáky z Kazachstánu, Kyrgyzstánu nebo Sibiře, kteří ani nevěděli, kde jsou. Sovětský svaz byl prostě zemí multietnickou a vinit ze všeho Rusy nebo Ukrajince je hloupost.
Filip má však pravdu v tom, že na invazi především tlačili okolní socialistické země. V Československu Byla zrušena cenzura, chystaly se dalekosáhlé reformy hospodářství a dokonce se mluvilo i o více stranách ve volbách. I sami reformátoři brzy pochopili, že zašli poněkud daleko a postupovali příliš rychle. Zděšení byli komunističtí vůdci z Polska, NDR a Maďarska. Všechny tyto tři země měly za sebou protikomunistické povstání. Pokud by to v Československu vyšlo, jaká by asi byla reakce jejich obyvatelstva? Na tyto okupanty se často zapomíná.
Rok 1968 byl a navždy bude Achillovou patou komunistické strany. Spolu s 50. léty je pražské jaro klíčovou dobou jejich vládnutí. Reformní komunisté dali tehdy národu naději, že budou schopni napravit chyby a potrestat zločiny, které napáchali po roce 1948. Mnozí z reformátorů byli zároveň i tvůrci režimu v 50. letech. Po invazi se naopak chopili moci konzervativci, v čele s Gustavem Husákem, který byl jednou z obětí 50. let. Pád pražského jara a nástup marastu normalizace znamenal pro většinu obyvatel konec veškeré důvěry v komunisty.
Pokud chtěl Filip pomoci Moskvě zbavit se puncu okupanta, svými slovy jí právě nepomohl. Naopak. Jsou jen další účelovou dezinterpretací 50 let starých událostí tak, aby se hodily do politické reality dnešního světa. Filip samozřejmě není jediný, kdo si historii upravuje podle svého. Z jeho výroků je až příliš cítit snaha obvinit z okupace všechny jiné, jen aby z toho Rusko vyšlo bez poskvrnky.
Je to stejný extrém, jako když jiní politici při každé příležitosti v souvislosti s dnešním Ruskem argumentují rokem 1968. I přesto, že ruská vojska rozhodně nejsou za humny a Rusko se za okupaci již několikrát omluvila. Je zcela evidentní, že bude trvat ještě dlouho, než se na události roku 1968 budeme schopni a především ochotni podívat bez politických nánosů a účelovosti.
Související
Putin řekl, že invaze sovětské armády do Československa byla chyba
Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko
okupace 1968 , Vojtěch Filip (KSČM) , Rusko , Leonid Brežněv (sovětský vůdce)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková