Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968. Podle něj nemohlo za celou událost Rusko, ale bylo to rozhodnutí Sovětského svazu, v jehož čele stál Ukrajinec Leonid Brežněv a hlavní podíl na okupaci měly jednotky složené z Ukrajinců. Do okupace Sověty dohnaly především ostatní země sovětského bloku.

Hodnocení historických událostí z úst politiků je vždy ošemetné, zvláště pokud se jedná o historii, se kterou je jeho strana bytostně spojena. Pokud předseda komunistů komentuje rok 1968, je tu téměř vždy jistota, že tím vyvolá pobouření velké části veřejnosti. Hodnocení nereformovaného komunisty tohoto klíčového data našich dějin je vždy kontroverzní. Podívejme se na jeho výroky blíže.   

 Filipovo dělení, na to kdo vedl SSSR a jaké byl národnosti, je z tehdejšího pohledu naprosto bezvýznamné, protože po 21. srpnu 1968 byl každý občan sovětského svazu prostě „Rusák“. A bylo jedno, zda je z Pobaltských zemí, Ukrajiny, samotného Ruska nebo obyvatel Střední Asie či Kavkazu. Mluvil rusky a měl pas se srpem a kladivem? Byl to okupant a zasloužil jen opovržení.

Z dnešního pohledu čpí Filipova interpretace naprostou účelovostí. Brežněv je veden v mnoha dokumentech jako Ukrajinec. Jednotky přišly z Ukrajiny. Ale i Polska, Německa a Maďarska, kde již sovětská vojska byla. A je naprostá hloupost tvrdit, že jejich vojáci byli jen Ukrajinci. Mnozí českoslovenští pamětníci vzpomínají na vykulené vojáky z Kazachstánu, Kyrgyzstánu nebo Sibiře, kteří ani nevěděli, kde jsou. Sovětský svaz byl prostě zemí multietnickou a vinit ze všeho Rusy nebo Ukrajince je hloupost.

Filip má však pravdu v tom, že na invazi především tlačili okolní socialistické země.  V Československu Byla zrušena cenzura, chystaly se dalekosáhlé reformy hospodářství a dokonce se mluvilo i o více stranách ve volbách. I sami reformátoři brzy pochopili, že zašli poněkud daleko a postupovali příliš rychle. Zděšení byli komunističtí vůdci z Polska, NDR a Maďarska. Všechny tyto tři země měly za sebou protikomunistické povstání. Pokud by to v Československu vyšlo, jaká by asi byla reakce jejich obyvatelstva? Na tyto okupanty se často zapomíná.

Rok 1968 byl a navždy bude Achillovou patou komunistické strany. Spolu s 50. léty je pražské jaro klíčovou dobou jejich vládnutí. Reformní komunisté dali tehdy národu naději, že budou schopni napravit chyby a potrestat zločiny, které napáchali po roce 1948. Mnozí z reformátorů byli zároveň i tvůrci režimu v 50. letech. Po invazi se naopak chopili moci konzervativci, v čele s Gustavem Husákem, který byl jednou z obětí 50. let. Pád pražského jara a nástup marastu normalizace znamenal pro většinu obyvatel konec veškeré důvěry v komunisty.

Pokud chtěl Filip pomoci Moskvě zbavit se puncu okupanta, svými slovy jí právě nepomohl. Naopak. Jsou jen další účelovou dezinterpretací 50 let starých událostí tak, aby se hodily do politické reality dnešního světa. Filip samozřejmě není jediný, kdo si historii upravuje podle svého. Z jeho výroků je až příliš cítit snaha obvinit z okupace všechny jiné, jen aby z toho Rusko vyšlo bez poskvrnky.

Je to stejný extrém, jako když jiní politici při každé příležitosti v souvislosti s dnešním Ruskem argumentují rokem 1968. I přesto, že ruská vojska rozhodně nejsou za humny a Rusko se za okupaci již několikrát omluvila. Je zcela evidentní, že bude trvat ještě dlouho, než se na události roku 1968 budeme schopni a především ochotni podívat bez politických nánosů a účelovosti.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Vojtěch Filip (KSČM) Rusko Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy