Babiš má koncem října navštívit Británii. Tvrdý brexit nelze vyloučit, obává se český velvyslanec

Praha/Londýn - Premiér Andrej Babiš (ANO na konci října navštíví Británii. Řekl to v rozhovoru pro ČTK český velvyslanec v Londýně Libor Sečka. Vnitropolitická situace v Británii je podle něj natolik komplikovaná, že nelze vyloučit ani odchod Británie z EU bez dohody o uspořádání vztahů.

Babiš by se měl v posledním říjnovém týdnu v Londýně zúčastnit koncertu České filharmonie, který se uskuteční v rámci vrcholícího projektu Czech Republic 100. "V tom týdnu bude klíčovou záležitostí koncert České filharmonie, který se bude konat v Royal Academy of Music, také proto, že profesorem na této škole je současný dirigent (filharmonie) Semjon Byčkov, a budou se hrát skladby českých autorů (Antonína) Dvořáka, (Bedřicha) Smetany, (Leoše) Janáčka. S velkou pravděpodobností se toho koncertu a celého dne zúčastní český premiér," řekl Sečka. Účast už podle něho potvrdil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Pokud by Babiš na návštěvu Británie přijel, čekalo by ho vedle účasti na koncertu také bilaterální jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou, řekl Sečka. V jednání je podle něj i setkání premiéra s představiteli londýnské finanční metropole City.

Den po koncertu se v Londýně uskuteční také Den českého srdce, v jehož rámci ambasáda jedná o účasti českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). "Smyslem toho dne je dát dohromady špičkové české a britské specialisty v oboru, kteří spolu budou debatovat. A na závěr toho bude byznysový seminář, kde budou české firmy představovat technologie, které mají pro léčbu v této oblasti. Bude to krásná příležitost pro Českou republiku, aby se představila jako partner v této specializované oblasti zdravotnictví," řekl Sečka. V rámci projektu Czech Republic 100 bude ambasáda v Londýně pořádat také den věnovaný nanotechnologiím.

"Celý smysl toho programu je do nového období bilaterálních vztahů, které přijdou po brexitu, definovat oblasti, kde se spolupráce zdá být nejefektivnější, nejužitečnější. Kde to může těm dvěma národům a jejich byznysům co nejvíc přinést," řekl Sečka o projektu Czech Republic 100.

Tvrdý brexit nelze dle ambasadora vyloučit 

"Je to varianta nějakého vyústění, bohužel ji nemůžeme přehlížet," řekl Sečka o hrozbě takzvaného tvrdého brexitu. "Rozložení elementů na politické mapě je tak složité, že nedává žádnou záruku ničeho," uvedl. Rozdíly podle něj nejsou jen mezi jednotlivými stranami, i mezi vládními konzervativci premiérky Theresy Mayové je řada skupiny, které na jednotlivé aspekty brexitu nahlížejí různě.

"Úkolem premiérky je to vybalancovat, najít kompromis, aby uspokojila skoro všechny skupiny. Aby dosáhla dohody s Evropskou unií a současně aby to bylo schváleno parlamenty 27 států a potom ještě britským parlamentem," řekl Sečka. Vzhledem k situaci ve vlastní straně je ale podle něj Mayová ve složité pozici a na konferenci konzervativců v září bude muset obhajovat vládní návrh toho, jak by měla dohoda o brexitu vypadat. 

Nejistotu podle něj pociťují i Češi žijící v Británii. "Naši občané by rádi věděli, co se bude dít. Ale chápou, že když britská politická garnitura nemá jasno, jakou vizi nabídnout zemi, kam má směřovat po brexitu, tak nemůžeme občanům dát odpověď na otázky, které mají, byť se o to snažíme," řekl velvyslanec. 

Podle něj ubylo nepřátelských vystoupení, se kterými se někteří cizinci setkávali krátce po referendu o brexitu. Britové si také podle něj začínají ve větší míře uvědomovat, jaké problémy v běžném životě by způsobil odchod lidí ze střední a východní Evropy, kteří v zemi pracují. 

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Velká Británie Brexit Theresa Mayová Libor Sečka (diplomat) EU (Evropská unie) 100. výročí vzniku Československa

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy