Zlom ve vztazích ČR s Indií? Prezident Kóvind zahajuje návštěvu Prahy

Praha - Indický prezident Rám Náth Kóvind dnes zahajuje státní návštěvu České republiky. Hlava druhé nejlidnatější země světa přijíždí do Prahy po více než 20 letech. Jednání s českými politiky má Kóvind v plánu v pátek, z Česka odletí v neděli. Do Prahy indický prezident přiletí v rámci své cesty po Evropě, během které již navštívil Kypr a Bulharsko.

Součástí delegace jsou podle indického velvyslanectví i zástupci vlády, parlamentu a dalších institucí. V České republice se Kóvind setká s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Prezidenti by podle Hradu měli jednat například o ekonomické a vojenské spolupráci obou zemí či aktuální situaci v Afghánistánu a Pákistánu.

Za účasti obou hlav států se plánuje podpis několika memorand. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že bude podepsána dohoda mezi českou a indickou vládou o osvobození od vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů a několik memorand o porozumění mezi českými a indickými institucemi. O zrušení vízové povinnosti pro indické diplomaty, kterých je asi 7000, bude vláda podle informací ČTK rozhodovat v blízké budoucnosti.

V pátek odpoledne se indický prezident společně například s českou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou zúčastní česko-indického obchodního fóra. Podle Hospodářské komory České republiky, která setkání pořádá, se ho zúčastní asi padesátičlenná indická podnikatelská delegace a 70 představitelů českých firem. V Indii je aktivní například Škoda Auto, která zde zastupuje celý koncern Volkswagen, Home Credit, Zetor či Preciosa. Do Indie své výrobky dodávají také kopřivnická Tatra nebo Let Kunovice.

Agentura CzechTrade dnes ČTK sdělila, že roste zájem malých a středních exportérů o indický trh. Vývoz do Indie činil v první polovině letošního roku téměř 7,9 miliardy korun, což je o dvě procenta více než o rok dříve. Za posledních pět let vzrostl o polovinu, uvedl ředitel agentury Radomil Doležal. Podle údajů ministerstva zahraničí dosáhl vzájemný obchod loni více než 38 miliard korun. V Indii je podle Doležala největší zájem o příslušenství k motorovým vozidlům, různé druhy motorů, elektrická zařízení, karoserie nebo čerpadla. Základnou pro středně velké české firmy se v Indii má nově stát vybudování českého průmyslového parku v industriální zóně Bengalúru.

V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu ukončí v neděli, kdy by měl před odletem podle dřívějších informací položit květiny u pomníku všestranného bengálského umělce a filozofa Rabíndranátha Thákura (1861-1941).

Indický prezident naposledy navštívil Českou republiku v říjnu 1996, kdy do Prahy a následně Karlových Varů přicestoval Šankar Dajál Šarma. Čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus byli v Indii v roce 1994 a 2005. Zemi navštívil i Zeman jako premiér v roce 2001.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér) a Andrej Babiš

Babiš se v Indii sešel s premiérem Módím, chce dostat Tatru z černé listiny

Premiér Andrej Babiš se dnes v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Summit sešel na bilaterálním jednání se svým indickým protějškem Naréndrou Módím. V úvodu summitu v projevu zmínil, že chce posunout vzájemné vztahy na úroveň strategického partnerství. Strategický dialog vede Česko z mimoevropských zemí například se Spojenými státy, Čínou či Izraelem.

Více souvisejících

Rám Náth Kóvind Indie Česká republika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy