Expert: Střídavá péče nesmí být nástrojem represe

Praha - Střídavá péče, která spočívá ve společné výchově dítěte i po rozvodu rodičů, kdy se otec s matkou v pravidelných intervalech střídají v pečování o společného potomka, se nesmí stát nástrojem represe. V úterý to uvedl Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Poukázal tak na v poslední době hojně medializovanou skutečnost, kdy zcela zdravé děti končí v psychiatrických léčebnách jen kvůli tomu, že se odmítají stýkat s jedním z rodičů. Odborníci takový stav, který se dostavuje po rozvodu, označují jako syndrom zavrženého rodiče. Dětí, které se takto ocitnou v léčebně, jsou přitom v Česku desítky.Macela v té souvislosti zdůrazňuje význam respektování zájmů dítěte, který se objevuje také v novele zákona o rodině. Návrh z pera poslance Pavla Staňka (ODS), který již prošel vládou a který co nevidět zamíří do Poslanecké sněmovny, upřednostňuje umisťování dětí do střídavé péče. Ve stávající formulaci, podle které mohou soudy přistoupit k nařízení tohoto modelu výchovy tehdy, je-li to v zájmu dítěte, totiž dochází ke změně - slovní spojení "může svěřit" nahrazuje autor novely slovíčkem "svěří".Sám Macela ale připouští záludnost termínu "zájem dítěte", který považuje spolu s dohodou rodičů za dva nezbytné předpoklady úspěchu připravované novely. "Problém je, že stále neumíme zjistit, co vlastně je v zájmu dítěte. Zájem dítěte je prostě třeba definovat," tvrdí úředník.S napětím tak očekává nový občanský zákoník, ve kterém by již měla být zahrnuta i problematika rodinného práva. Tu v současnosti upravuje samostatný, již zmiňovaný zákon o rodině. Kodex by mohl nabýt účinnosti už s příchodem roku 2013.Možnost svěřit po rozvodu dítě do střídavé péče obou rodičů mají čeští soudci od roku 1998. I přesto je tento typ výchovy v Česku stále popelkou, a to i přes mírně vzrůstající tendenci počtu rozhodnutí, ve kterých soud svěřuje výchovu potomka do péče obou rodičů.Jak vyplývá ze statistik ministerstva spravedlnosti, v roce 2009 přistoupili čeští soudci ke střídavé péči ve 4,5 procentech případů, loni se toto skóre nepatrně zvýšilo, a to na pět procent. Ve srovnání s ostatními zeměmi západní Evropy je to však stále málo, například ve Francii činí podíl nařízených případů střídavé péče v průměru 15 procent.

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

děti rozvody

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy