Ve vládě to skřípe kvůli karenční době. Babiš, Maláčová a Hamáček budou znovu jednat

Praha - O návrhu na zrušení karenční doby se tento týden chystají spolu znovu jednat premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce Jana Maláčová a vicepremiér Jan Hamáček (oba ČSSD). Sejít by se měli ve Sněmovně v době její schůze, která začne v úterý. Termín ještě není stanoven. Maláčová a Babiš to dnes řekli novinářům. Ministryně očekává, že premiér záměr obnovení proplácení náhrad výdělku v prvních třech dnech nemoci podpoří. Babiš naopak bude chtít informace o přípravě elektronických neschopenek, jimiž zrušení karence podmiňují zaměstnavatelé.

Zrušení karenční doby prosazuje ve vládě ČSSD. Kabinet se v programovém prohlášení zavázal, že od pololetí příštího roku proplácení náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci ve výši 60 procent základu příjmu obnoví. Několik poslanců ANO se proti tomuto návrhu minulý týden postavilo ve sněmovním hospodářském výboru. Babiš novinářům dnes řekl, že záměr nezpochybňuje. Dodal, že ANO s ČSSD podepsalo dohodu a musí ji dodržet.

"Čekám, že bude potvrzeno to, co bylo řečeno. Zrušení karenční doby je pro ČSSD klíčová záležitost. Je to jeden z důvodů, proč jsme vstupovali do vlády," řekla Maláčová.

Babiš uvedl, že ho bude na schůzce zajímat, jak je ministerstvo práce na zrušení karenční doby připraveno a jak bude fungovat část elektronických neschopenek. "Nebudu paní ministryni ujišťovat, že je dostatek hlasů (poslanců ANO). My jsme karenční záležitost samozřejmě s velkou nevolí přijali, byla to oběť naší menšinové koaliční vládě. Byla jasná dohoda, že by od 1. ledna měla začít fungovat první část e-neschopenky," řekl Babiš. Podle něj se o elektronické neschopence sice v souvislosti se zrušením karenční doby programové prohlášení nezmiňuje, ale mezi stranami taková dohoda byla.

Proti obnovení proplácení náhrad v prvních třech dnech nemoci se staví zaměstnavatelé. Obávají se zvýšení nemocnosti i případného zneužívání nemocenské a žádají lepší kontrolu. Odbory odstranění karence naopak dlouhodobě prosazují.

Elektronické neschopenky měly původně v Česku fungovat od příštího roku, jejich vystavování mělo být ale dobrovolné. První Babišova vláda tento zákon v červnu zrušila. Podle tehdejší ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) byly změny špatně připraveny a nedaly se do ledna stihnout. Kabinet rozhodl, že se vytvoří nová norma, která by platila od roku 2021. Poslanci Pirátů postup kritizovali, podle nich za zpoždění e-neschopenek mohl právě tým Němcové.

V červenci ministerstvo práce pak předložilo novelu o nemocenském pojištění, podle níž by lékaři v Česku měli od pololetí příštího roku povinně začít část neschopenek elektronicky vyplňovat a posílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Úřad by tak dostával oznámení o začátku a konci pracovní neschopnosti už jen přes počítač.

Lékaři mohou elektronicky neschopenky sociální správě dobrovolně posílat už od roku 2010 přes takzvané e-podání. Část formulářů v březnu podle údajů ČSSZ vyplňovalo elektronicky 1078 lékařů, tedy asi tři až čtyři procenta.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Jana Maláčová (ČSSD) Jan Hamáček nemocenská

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy