V Německu nemohou ženy nosit krátké sukně? Většího blba jsem neviděl... V ČT se mluvilo o migrantech, okamurovec to pěkně schytal

Praha - V úvodní reportáži zaznělo, že kriminalita klesá, ekonomika roste a přesto to řada jednotlivců ve Švédsku zřejmě nijak nepociťuje. I proto ve víkendových volbách posílili krajně pravicoví Švédští demokraté. O výsledku voleb i o situaci v Evropě diskutovali místopředseda lidovců Jan Bartošek, šéf bezpečnostního výboru a poslanec SPD Radek Koten a někdejší ministr pro lidská práva a aktivista Michael Kocáb.

Podle Bartoška sice krajní pravice posílila, ale rozhodně není možné ji označit za vítěze. Podle něj je tento trend pozorovatelný všude v Evropě. Koten ale poukázal na to, co se ve Švédsku děje. V Malmö se podle něj běžně střílí a řádí tam gangy. Navíc tam prý existují oblasti, kam se večer bojí i policie. A proto lidé, kteří mají strach, volí tak, jak volí. Důvod spatřuje v dosavadní migrační politice. „Bohužel se to v tom Švédsku naprosto vymstilo,“ vysvětluje.

Kocáb si pak pochvaloval vítězství sociálních demokratů. „Podle mého to dopadlo velmi dobře, Obával jsem se, že to dopadne jinak,“ podotkl Kocáb.

Koten ale poukazoval na to, co se v tuto chvíli děje v Německu, zmínil konkrétně Chemnitz. Podle něj tam dříve mohly chodit ženy večer po ulici v krátké sukni a tričku nic se nedělo. „Dneska už si to nikdo nedovolí,“ uvedl s tím, že na vině jsou i média.

„Kdyby informovala naprosto pravdivě o tom, co se tam děje, kdyby orgány, které to mají na starosti, řekly - ano, došlo tady k tomu a tady k tomu a bude se to řešit, tak ti lidé by třeba do ulic nevyšli. Jenže se stává stereotypem, že se ty věci neřeší a naopak se zamlčují. Ten, kdo se náhodou postaví proti tomu, aby se tam vraždili denně nebo týdně lidé, - vezměte si to, jak chcete, protože v Německu už je to několikátý příklad - tak bohužel potom už je to omrzí a vyjdou do ulic a jsou označováni a nálepkováni za extremisty,“ tvrdí Koten.

„Tím, že se budou zamlčovat fakta nebo se budou různě upravovat, tak ty lidi to pobouří. Oni jsou místní a vidí, jak to doopravdy je,“ zdůraznil Koten. Toho se pak podle něj mohou chytit i další extremisté. „To už se pak bohužel nedá zastavit,“ dodal. Zamlčování informací není cesta, přitakal mu Kocáb. Zároveň prý ale chápe důvody, proč to někdo dělá – cílem je většinou zabránit konfliktu. „Ale není to správné,“ přiznává Kocáb.

Koten se pak vrátil k tomu, že v některých okrajových částech měst ve Švédsku střílí z automatických zbraní. Připomněl, že takové zprávy se objevily i v ČT a že to rozhodně není v pořádku. Kdyby se něco podobného dělo v okrajových částech Prahy, také by se to Čechům nelíbilo. „Tam je problém, že ty gangy vyžadují poslušnost vůči Islámskému státu. Na území Švédska. Švédsko si zavařilo na poměrně velký problém.

Český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler uznal, že existují problematické čtvrti, v nichž většinou žijí migranti. Podle něj ale na sebe většinou střílejí konkurenční gangy a běžného člověka nebo turisty si těchto věcí ani nevšimnou. Švédové podle něj sice tyto věci vnímají, ale není to tak dramatické, jak někteří tvrdí.

Na Kotenova slova na sociálních sítích reagoval i někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Koten z Okamurovy SPD právě vypráví na ČT24, že ženy v Berlíně nemohou chodit po ulici v tričku a v sukni. Většího blba jsem už dlouho neviděl..!“ postesk si. „Já jsem v tom Německu ob týden a holky tam jsou v naprosté pohodě. Prostudujte si statistiky znásilnění u nás,“ vzkázal Čechům v následné diskuzi.

„Bohužel ho vídám jako předsedu “svého” výboru pro bezpečnost poměrně často. Minule jsem ho po dvou třetinách schůze (probíhající prazvláštním a ubíjejícím samospádem) požádal, aby ji začal řídit,“ přidal se poslanec STAN Vít Rakušan.

Související

Více souvisejících

Švédsko Radek Koten (SPD) Michael Kocáb Jan Bartošek Libor Rouček Vít Rakušan (STAN) Česká televize

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy