V Německu nemohou ženy nosit krátké sukně? Většího blba jsem neviděl... V ČT se mluvilo o migrantech, okamurovec to pěkně schytal

Praha - V úvodní reportáži zaznělo, že kriminalita klesá, ekonomika roste a přesto to řada jednotlivců ve Švédsku zřejmě nijak nepociťuje. I proto ve víkendových volbách posílili krajně pravicoví Švédští demokraté. O výsledku voleb i o situaci v Evropě diskutovali místopředseda lidovců Jan Bartošek, šéf bezpečnostního výboru a poslanec SPD Radek Koten a někdejší ministr pro lidská práva a aktivista Michael Kocáb.

Podle Bartoška sice krajní pravice posílila, ale rozhodně není možné ji označit za vítěze. Podle něj je tento trend pozorovatelný všude v Evropě. Koten ale poukázal na to, co se ve Švédsku děje. V Malmö se podle něj běžně střílí a řádí tam gangy. Navíc tam prý existují oblasti, kam se večer bojí i policie. A proto lidé, kteří mají strach, volí tak, jak volí. Důvod spatřuje v dosavadní migrační politice. „Bohužel se to v tom Švédsku naprosto vymstilo,“ vysvětluje.

Kocáb si pak pochvaloval vítězství sociálních demokratů. „Podle mého to dopadlo velmi dobře, Obával jsem se, že to dopadne jinak,“ podotkl Kocáb.

Koten ale poukazoval na to, co se v tuto chvíli děje v Německu, zmínil konkrétně Chemnitz. Podle něj tam dříve mohly chodit ženy večer po ulici v krátké sukni a tričku nic se nedělo. „Dneska už si to nikdo nedovolí,“ uvedl s tím, že na vině jsou i média.

„Kdyby informovala naprosto pravdivě o tom, co se tam děje, kdyby orgány, které to mají na starosti, řekly - ano, došlo tady k tomu a tady k tomu a bude se to řešit, tak ti lidé by třeba do ulic nevyšli. Jenže se stává stereotypem, že se ty věci neřeší a naopak se zamlčují. Ten, kdo se náhodou postaví proti tomu, aby se tam vraždili denně nebo týdně lidé, - vezměte si to, jak chcete, protože v Německu už je to několikátý příklad - tak bohužel potom už je to omrzí a vyjdou do ulic a jsou označováni a nálepkováni za extremisty,“ tvrdí Koten.

„Tím, že se budou zamlčovat fakta nebo se budou různě upravovat, tak ty lidi to pobouří. Oni jsou místní a vidí, jak to doopravdy je,“ zdůraznil Koten. Toho se pak podle něj mohou chytit i další extremisté. „To už se pak bohužel nedá zastavit,“ dodal. Zamlčování informací není cesta, přitakal mu Kocáb. Zároveň prý ale chápe důvody, proč to někdo dělá – cílem je většinou zabránit konfliktu. „Ale není to správné,“ přiznává Kocáb.

Koten se pak vrátil k tomu, že v některých okrajových částech měst ve Švédsku střílí z automatických zbraní. Připomněl, že takové zprávy se objevily i v ČT a že to rozhodně není v pořádku. Kdyby se něco podobného dělo v okrajových částech Prahy, také by se to Čechům nelíbilo. „Tam je problém, že ty gangy vyžadují poslušnost vůči Islámskému státu. Na území Švédska. Švédsko si zavařilo na poměrně velký problém.

Český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler uznal, že existují problematické čtvrti, v nichž většinou žijí migranti. Podle něj ale na sebe většinou střílejí konkurenční gangy a běžného člověka nebo turisty si těchto věcí ani nevšimnou. Švédové podle něj sice tyto věci vnímají, ale není to tak dramatické, jak někteří tvrdí.

Na Kotenova slova na sociálních sítích reagoval i někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Koten z Okamurovy SPD právě vypráví na ČT24, že ženy v Berlíně nemohou chodit po ulici v tričku a v sukni. Většího blba jsem už dlouho neviděl..!“ postesk si. „Já jsem v tom Německu ob týden a holky tam jsou v naprosté pohodě. Prostudujte si statistiky znásilnění u nás,“ vzkázal Čechům v následné diskuzi.

„Bohužel ho vídám jako předsedu “svého” výboru pro bezpečnost poměrně často. Minule jsem ho po dvou třetinách schůze (probíhající prazvláštním a ubíjejícím samospádem) požádal, aby ji začal řídit,“ přidal se poslanec STAN Vít Rakušan.

Související

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.
Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

Více souvisejících

Švédsko Radek Koten (SPD) Michael Kocáb Jan Bartošek Libor Rouček Vít Rakušan (STAN) Česká televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy