Ondráček chce rozlišovat občany na lidi a nadlidi? Nevydat ho je velká chyba, bědují politici

Praha - Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovně doporučil, aby nevydávala komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Policie chce Ondráčka stíhat kvůli výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi. Řadě politiků se ale toto rozhodnutí nelíbí.

Ondráček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz v době prezidentské kampaně prohlásil: „Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař.“ Právě kvůli těmto slovům na něj Horáček následně podal trestní oznámení.

Výbor nedoporučil Ondráčkovo vydání podle jeho člena za Piráty Jakuba Michálka hlasy poslanců za hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a KSČM a také Marka Bendy z ODS. Mezi většinou členů výboru převládl podle něho názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou. Sněmovna rozhodne o Ondráčkově vydání na schůzi, která začne koncem října.

Rozhodnutí výboru se ale řadě politiků nelíbí. „Neztotožňuji se stanoviskem MIV ve věci nevydání poslance Ondráčka k trestnímu stíhání. Jsem přesvědčen, že poslanci by neměli mít privilegium oproti jiným občanům. Imunita by se měla vztahovat pouze na výroky pronesené ve Sněmovně. Je to nešťastný signál vyslaný veřejnosti,“ uvedl lidovec Marek Výborný, který jakožto člen výboru hlasoval pro vydání.

Podle Piráta Jakuba Michálka udělal výbor velkou chybu. „Ondráček z teplíčka vládnoucí koalice šířil lži o spolupráci Horáčka s StB a teď se schovává za imunitu. Nejsem velký fanda pana Horáčka ani trestného činu pomluvy. Ale když už ho jednou v zákonech máme, tak platí pro všechny. A má to podle mě řešit nestranný státní zástupce a soud, ne politický orgán,“ uvedl poslanec.

„Ptám se, kdo jiný než poslanci, kteří schvalují zákony, by je měl taky dodržovat? Normální lidi už mají plné zuby manipulace, tedy různých lží, fake news a hoaxů v e-mailech, které některé strany a zájmové skupiny šíří. Ondráček se k tomu, co udělal, nevyjádřil ani neuvedl žádný důvod, proč chce uplatnit imunitu. Prý se k tomu vyjádří až v závěrečné řeči u soudu, což bude kvůli imunitě a přerušení řízení za mnoho let. Slušné by podle mě bylo si to obhájit, nebo se za to omluvit, chybu přece může udělat každý. Kéž by aspoň taková základní slušnost byla v naší parlamentní kultuře standard,“ dodal Michálek.

Přidal se i jeho stranický kolega, poslanec Tomáš Martínek. „Ondráček - to je ten poslanec, co chtěl zavést navíc i trestný čin hanobení hlavy státu? Takže chce rozlišovat občany na lidi a nadlidi? Poslanci a jiní ústavní činitelé pomlouvat bez nápravy (omluvy) tedy podle něj mohou, ale naopak ne?“ podivuje se Martínek na sociálních sítích.

„Mám senátorskou imunitu. Co bych tak ošklivého nepravdivého o poslanci Ondráčkovi řekl, abych ji taky pak využil. Jako on při sprosté lži o Horáčkovi. Hmmm, problém. Vše ošklivé, co mě o tom komunistovi napadá, je pravda. Tak nic no,“ posteskl si senátor Václav Láska.

To, že Ondráčka podrželi svými hlasy i poslanci ANO se nelíbí europoslanci Pavlu Teličkovi, který se do Evropského parlamentu dostal právě na kandidátce tohoto hnutí. „ANO dnes u Ondráčka potvrdilo, že je schopno všeho. Vyměnit cokoliv za cokoliv. Hodnoty jsou pro něj slovem ze slovníku cizích slov. Původní proklamovaný etos definitivně rozmetán. Koalice též stvrzena. Jsem rád “zrádcem”. Ale on jím je v reálu někdo jiný,“ rýpnul si do ANO Telička, který se s hnutím kvůli rozdílným názorům rozešel.

A nadšený samozřejmě není ani sám Michal Horáček. „Rozhodnutí výboru nedoporučit Sněmovně vydání pana Ondráčka k trestnímu stíhání, požadované státním zástupcem, je nebezpečný precedent. Říká, že lež je možné tolerovat. Tím se legitimizuje a stává legalizovanou zvyklostí. Toto rozhodnutí tak poškozuje každého z nás,“ varuje.

A přidal se i šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba. „Ode dneška tedy lež = "větší tlak". Hanba poslancům, kteří rozhodnutím nevydat s.Ondráčka tu jistě tenkou hranici imunity proměnili ve zmatenou barikádu,“ zlobí se sportovní novinář.

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Zdeněk Ondráček Michal Horáček Poslanecká sněmovna David Výborný (hokejista) Jakub Michálek (Pirátská strana) Václav Láska Pavel Tělička Robert Záruba

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 48 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy