Co přiláká lidi do politiky v malých obcích? Studie našla odpověď

Výše potenciálních platů ve volených funkcích hraje nemalou roli ve vstupu kompetentních jednotlivců do komunální politiky v malých obcích a městech. Vyšší platy mají pozitivní vliv i na počet zvolených kandidátů s vysokoškolským magisterským titulem a zvyšují politickou soutěž. Tvrdí to studie vědců z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Pro analýzu autoři Ján Palguta a Filip Pertold využili data z obcí s méně než 1000 obyvateli, což činí 76 procent českých obcí. Do konce minulého roku v nich totiž zastupitelé dostávali skokově rostoucí příplatky za každých 100 obyvatel. Letos byly příplatky založené na tomto principu zrušeny.

Studii vědci založili na informacích Českého statistického úřadu o volbách členů zastupitelstev z let 2002, 2006 a 2010. V součtu jde o údaje o 566 tisících kandidátech a 179 tisících zastupitelích v 6243 obcích. V analýze však autoři nezohledňují obce při limitu 500 obyvatel, neboť se u něj mění minimální velikost zastupitelstva z pěti na sedm členů.

Pro výzkum využili metodu, skrze kterou srovnali charakteristiky zastupitelů a starostů v obcích s počtem obyvatel blízkých limitům, na kterých se ze zákona měnila výše příplatků. Podle výsledků studie počet kandidujících uskupení nespojitě stoupá právě na limitech populace předurčujících vyšší platy zastupitelů. Stejný efekt výzkumníci pozorují pro počet uskupení vyjádřený k počtu míst v zastupitelstvu.

"Z našich odhadů vyplývá, že pro přilákání jednoho dodatečného uskupení do voleb je nutno zvýšit platy představitelů samosprávy přibližně o pět procent," vysvětlili autoři.

V obcích se zároveň podle studie v závislosti na limitech mírně zvyšuje podíl vysokoškolsky vzdělaných zastupitelů a podíl zvolených zastupitelů s předešlým manažerským, odborným nebo administrativním zaměstnáním. Naopak efekt platů na věk zastupitelů nebo zastoupení žen vědci nezjistili.

"Při desetiprocentním zvýšení platů lze očekávat nárůst podílu zastupitelů s vysokoškolským magisterským titulem o 1,6 procentních bodů, nepozorujeme jej naopak u držitelů inženýrských titulů. Dále odhadujeme, že desetiprocentní zvýšení platů vede k zvýšení manažerských, odborných a administrativních profesí mezi zvolenými zastupiteli o sedm procentních bodů," uvedli vědci.

Z výzkumu dále vyplývá, že desetiprocentním navýšením platů starostů by vzrostl podíl těch s manažerskými zkušenostmi o 20 procentních bodů na úkor zastoupení podnikatelů, osob samostatně výdělečně činných a dělnických profesí.

Podle studie měli v roce 2017 v ČR starostové uvolnění ze svého občanského povolání v obci s průměrným počtem obyvatel (zhruba 1700) nárok na plat cca. 46.000 korun hrubého měsíčně, v obci mediánové velikosti (zhruba 430 obyvatel) na 36.000 korun a v obci, kde žije mediánový obyvatel (50 procent obyvatelstva žije v obci s méně než 11.600 obyvateli) na 56.000 korun.

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Více souvisejících

politika obce Volby mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

včera

včera

včera

včera

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Administrativa Donalda Trumpa tlačí Indii k nákupu americké kukuřice, ale vše nasvědčuje tomu, že k tomu nedojde. Americký ministr obchodu Howard Lutnick nedávno ostře kritizoval indickou obchodní politiku, obvinil ji z blokování amerických farmářů a vyzval k otevření tamního zemědělského trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy