ROZHOVOR | Politolog pro EZ hodnotí volby: Kdo to projel na celé čáře?

Komunální a senátní volby ukázaly, že česká pravice je dál v krizi a že pokud něco neudělá, její voliče si úplně přeberou jiné strany, vysvětluje pro EuroZprávy.cz politolog Jan Kubáček. Kdo vlastně nejvíce zabodoval? A kdo se stane pražským primátorem? I na to jsme se experta zeptali.

Začněme obecně. Přinesly volby z vašeho pohledu něco nečekaného či překvapivého?

Asi největším „překvapením“, nebo možná spíše zvýrazněním rysu, je, že posilují osobnosti a regionální osobnosti. A to dokonce až tak, že v některých oblastech dokonce zachránily ČSSD před pádem do propasti. Někde jsou dokonce tyto osobnosti tak silné, že vytlačily velké politické strany. Je to případ Libereckého kraje, ale i mnohých měst ve středních Čechách.

Ostatně Praha, Ostrava a další krajská města jsou důkazem, že výrazné osobnosti dokáží vstoupit i do velkých zastupitelstev, kde v minulosti dominovaly celostátní politické strany. Komunální volby jsou tentokrát o nestranících a sdružení nezávislých regionálních kandidátů. Vlna regionalismu se ale začíná dostávat o patra výš nejen na okresní města, ale i na města krajská. Pro mě je překvapením, jak se dokáží silně ozvat i ve městech jako Ostrava, Plzeň, ale i městech typu Praha.

Tito lidé v některých městech dokonce vytlačily klasické politické strany – a to nejen komunisty a sociální demokraty. Někde mají problém se do zastupitelstva dostat i občanští demokraté. Objevuje se tu tedy nový rys a bude zajímavé sledovat, jestli standardní politické strany využijí tyto osobnosti a využijí je posléze jako nominanty do sněmovních nebo senátních voleb. Protože právě volby do Senátu ukázaly, že lidé šli jednoznačně za svými osobnostmi. Druhou možností pak je, že strany přepustí pozice regionálním uskupením, čímž ale mohou riskovat svou perspektivu.

Zmínil jste Prahu. Tam to bylo hodně těsné. Hnutí ANO si celorepublikově vedlo velmi dobře, ale právě v Praze, kde čtyři roky vedlo magistrát, propadlo. Může v tom hrát roli výměna lídra na poslední chvíli? Proč ANO nedokázalo svou pozici obhájit?

Myslím si, že jde o kombinaci několika věcí. I když se o tom příliš nemluvilo, myslím, že pražský volič nezapomenul Andreji Babišovi, že sestavil vládu s podporou komunistů. Babiš v Praze dosáhl skleněného stropu – má sice řadu stoupenců, ale nedaří se mu už oslovit ty, kteří donedávna váhali. Ti k němu našli alternativu v podobě Čižinského, Pospíšilovců nebo Pirátů. Andrej Babiš byl hodně zapojený do kampaně a byl to podle mě jakýsi test důvěry pražského voliče vůči Andreji Babišovi.

Druhá věc je ona změna. Kandidát Petr Stuchlík dostal šest týdnů na kampaň a na představení se. A to nebylo dobře. Kandidát patřil výřečným, patřil k těm, kteří hodně vystupovali, byli hodně aktivní, ale těch šest týdnů je prostě málo. Je to stejný případ jako u Jakuba Landovského. Kdyby sociální demokraté dali panu Landovskému rok na vyprofilování, odehrání nějakých příběhů a témat, a kdyby hnutí ANO přesvědčilo paní Krnáčovou, aby poslední tři čtvrtě rok nevystupovala navenek, neprovokovala Pražany a dala šanci panu Stuchlíkovi nebo jinému kandidátovi, měli by podle mě lepší šance. O to víc, že jejich největší vyzyvatelé – Piráti – měli v zádech pana Čižinského, který jim sebral spoustu hlasů.

V Praze už začala první jednání. Dá se už teď říct, jakým směrem se budou vyvíjet a kdo by se mohl stát primátorem? Vypadá to totiž, že ODS, která vyhrála, by nakonec mohla být vyšachována ze hry…

Myslím, že velmi reálná je koalice Pospíšilovců, Čižinského a Pirátů. Velkou hodnotu získali především Pospíšilovci, protože ti jsou rozhodující bohatou nevěstou, která je mezi dvěma světy – ANO a ODS. S velkou pravděpodobností bude primátorem Jiří Pospíšil – to mu podle mého nabídnou obě strany. A teď se jen řeší, jaké rezorty bude mít Pospíšilova formace. To je podle mně to klíčové, o co se teď hraje. S podobnou nabídkou by totiž mohlo přijít i hnutí ANO a ODS – tedy že by dali Pospíšilovi primátorský řetěz. Všichni budou chtít, aby byl Pospíšil v jejich týmu, protože to rozhodne, jaká bude charakteristika Rady.

TOP 09 v Praze se svou koalicí zabodovali, Pospíšil by se tedy mohl stát primátorem. Ale celorepublikově už jejich výsledky tak slavné nejsou. Znamená to, že se z TOPky definitivě stává strana pro Pražáky?

TOP 09 dlouhodobě je strana pro Pražáky. Myslím si, že pražské volby potvrdily, že pokud vše dopadne dobře pro Jiřího Pospíšila a on se stane primátorem ,jeho strategie bude vytvářet širší koalice. Očekávám, že před evropskými, ale i třeba krajskými volbami zavelí, aby TOP 09 povinně vytvářela široké koalice. Protože TOP 09 uspěla pouze tam, kde měla další partnery. A také tam, kde měla zastoupeny regionální osobnosti.

Takže tady se hrálo i o tuto strategii – jestli jít a prosazovat TOP 09 jen jako TOP 09, nebo jestli roztáhnout volební náruč a vytvořit širší volební formaci. Touto strategií šel Jiří Pospíšil, bojoval de facto o své další bytí a fungování v rámci TOP 09 - protože spory mezi ním a Miroslavem Kalouskem prostě jsou. To, kdo dostane primátorský řetěz, teď určí, jaká bude pozice Jiřího Pospíšila v TOP 09 a jaká bude strategie strany do dalších voleb. TOP 09 v podstatě zastavila svůj pád. Nezapomínejme, že do Sněmovny se dostala tak tak a že ji zachránila Praha. Dlouhodobě už byla pražskou stranou. Když to tedy porovnáme s celostátní situací, tak pro ni volby a pražské volby především dopadly dobře a nadstandardně. Jsem přesvědčen, že kdyby šla do boje jen jako TOP 09, tak neuspěje tolik, jako včera uspěla v Praze.

Piráti v Praze také uspěli, byli druzí. Celorepublikově získali výrazně větší počet mandátů než před čtyřmi lety. Přesto, nečekalo se od nich ještě trochu víc? Třeba i s ohledem na to, jakou pozici si drží v Poslanecké sněmovně a v různých průzkumech?

Kdyby v Praze neměli Čižinského, mohli dopadnout ještě lépe. Dovolím si tvrdit, že by vyhráli.

Komunální volby jsou volby jiného typu. Chodí k nim méně lidí. Umím si představit, že kdyby přišel takový počet voličů, který se účastní sněmovních voleb, tak dopadnou lépe. A lépe by na tom byli možná i sociální demokraté. Myslím, že pro Piráty výsledek voleb není důvod pro šampaňské, ale je to na dobře vychlazené pivo kvalitní značky, protože se jim podařilo dostat do zastupitelstev klíčových měst ,takže budou moci konkrétně prezentovat politiku Pirátů, což je pro ně atraktivní. Kdyby měli možnost mít v těchto městech primátory a starosty, samozřejmě by to pro ně bylo krásnější, protože lidé spokojenost posuzují především v souvislosti se starostou nebo primátorem. I tak se jim ale podařilo dostat do mnoho rad a tak mohou konkrétně dělat komunální a regionální politiku – a tím pevně zakořenit do českého politického systému.

Takže z mého pohledu je to pro ně dobrá zpráva v tom ohledu, že i disciplinovaná část voličů, kteří jsou spíše konzervativnější a starší, byla schopná je podpořit. A potřebují do dalších voleb, protože jim budou postupně stárnout jejich voliči a prvovoliči, mobilizovat své příznivce a dostat je i ke komunálním volbám. Velká část jejich voličů totiž zůstala doma, protože jsou to prvovoliči a mladí voliči, kteří tyto volby nepovažují za tak důležité a sexy.

O ČSSD už jste mluvil. Strana propadla, stejně jako komunisté. Znamená to, že se česká levice dostává do hlubší krize a dál se u voličů propadá?

Jednoznačně se dá říci, že levice má problém. Na ni z jedné strany tlačí vysavač Tomio Okamura a z druhé strany vysavač Andrej Babiš. Takže umírněnou levici si přebírá hnutí ANO s tu radikální, naštvanou, protestně naladěnou si bere SPD. Jak pro sociální demokraty, tak pro komunisty je to velké varování, že už nic nemají automaticky dané a že se musí začít profilovat jinými tématy, jinými tvářemi a hlavně to dělat průběžně a aktivně. Protože čelí dvěma zdatným a vytrvalým rétorům – Tomio Okamurovi a Andreji Babišovi.

Pokud bychom to vše měli stručně shrnout – kdo z těchto voleb vychází jako vítěz a kdo jako poražený?

Kuriózně jsou asi největším vítězem regionální uskupení, která bodovala všude. A je jedno, jestli za nimi vidíme Čižinského, Starosty, lidovce nebo regionální osobnosti, či širší koalice. Všude jsou to regionální osobnosti. I v ODS a ČSSD si mnohokrát úlevně vydechli, že měli své regionální osobnosti, které je podržely a přilákaly voliče.

A poražený dne? To je nejen levice, ale i „protest“. Ono to trošku zapadlo, ale i Tomio Okamura si myslel na víc. A neproměnil to. Ukazuje se, že protestní volič k volbám komunálním a senátním nechodí a že jeho požadavek pro tento typ politiky je jiný. Že chce výraznou tvář, věcnou a konkrétní tvář, jakéhosi místního ombudsmana.

Část voličů vybírala i nové senátory. Hned dva kandidáti – Jiří Čunek a Jiří Drahoš – vyhráli v prvním kole. Jak moc obvyklé je, že někdo zaboduje už v prvním kole?

Je to velmi vzácné. Pokud se nepletu, pan Čunek je desátý a pan Drahoš jedenáctý senátor za celé to množství voleb. Vezměte si, že se co dva roky volí – takže od roku 1996 je to pořádná řádka voleb. A za celou tu dobu bylo přímo zvoleno 11 lidí. Včetně toho posledního - pana Drahoše.

Už se objevily spekulace, že vzhledem ke své silné pozici, by se Jiří Drahoš teoreticky mohl ucházet o post šéfa Senátu. Je to reálné?

Myslím si, že tuto ambici bude mít. To bezesporu. A bude to jen o tom, jak se dokáže dohodnout s těmi jednotlivými subjekty, které ho podporují. Ale pokud bude mít ambici jít znovu do prezidentské volby, je logickým mezikrokem post předsedy Senátu.

V senátních volbách ale zároveň řada známých či výrazných kandidátu propadla. Ať už jde o pana Ratha, Paroubka, Jakla, Konvičku či Martu Semelovou. Čím to je?

Lidé chtějí klidnějšího kandidáta, chtějí hlavně místního kandidáta. Je zajímavé, jak se často mluvilo o tom, že by Senátu prospělo regionalizovat ho. Například ho spojit s krajskými volbami a automaticky vysílat za kraje reprezentanty. Teď to tak trochu začínají dělat voliči sami. Mnohem více posunují do Senátu regionální osobnosti, lidi, kteří mají pouto s oním obvodem. A kteří se reprezentují jako vyslanci toho daného obvodu. Do této poptávky pánové s ostrými lokty příliš nezapadli. Ukazuje se, že lidé chtějí malinko jiný typ politiků. Přiznám se, že osobně jsem čekal, že Jiří Paroubek zaboduje mnohem víc.

Už teď je jasná, že vládní koalice ANO a ČSSD po těchto volbách většinu v Senátu nezíská. Jak moc je to důležité pro další politický vývoj?

Už se vládě několikrát stalo, že neměla většinu na své straně. Mírně to zkomplikovalo legislativní proces, ale jen opravdu mírně. Není to tak zásadní, protože většinu věcí má vláda šanci předjednat dopředu a vždy se nějaký kompromis najde. Kdyby měla na své straně své tábory, asi by to bylo snazší a Senát by byl více na její straně. Ale pravda je, že když se podíváme na stranické klíče, dokázali senátoři často vzdorovat i svým vlastním stranám. Obecně platí, že Senát je více osobnostní a tím více nezávislý. Vláda prostě bude muset se Senátem více vyjednávat.

Jediné téma, které je dle mého v tomto aspektu důležité, je, že se posílila skeptická poloha vůči ústavnímu zákonu o obecním referendu a vůči některým zásadnějším změnám politického systému. V tomto ohledu je Senát velmi zásadní partner a bude tyto aktivity komplikovat. Na druhou stranu si ale nejsem vůbec jist, že Andrej Babiš zákon o obecném referendu považuje za nějakou svou prioritu a že považuje za důležité ho prosadit. Vrásky mu to asi dělat nebude a navíc se bude moci odvolávat na to, že on ho chtěl, ale Senát ho odmítl.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Komunální volby Senátní volby Andrej Babiš Hnutí ANO Česká pirátská strana Praha sobě (sdružení) top 09 Jiří Pospíšil ODS ČSSD KSČM Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy