70 % Romů pracuje! K Jílkové přišel Ovčáček a pořádně to schytal ze Zemanovy výroky!

Praha - Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešily výroky českého prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů. Evropské centrum pro práva Romů se dokonce usneslo, že Zemanovy výroky ohrožují demokracii, a jsou rasistická. O tom, zda prezident zvyšuje etnické napětí ve společnosti, či se Romové stali pouhou obětí dezinformační kampaně diskutovali Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta ČR, Olga Richterová, první místopředsedkyně České pirátské strany, Jaroslav Foldyna, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a místopředseda ČSSD, Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni, Adam Perský, občan z Prahy a Petr Kováč, vyznamenaný šéfkuchař z Brna a kandidát do Senátu za Romskou demokratickou stranu.

Kováč kritizoval v prvé řadě Zemanovy výroky, které jsou podle něj otevřením Pandořiny skříňky. Nejen Romové, ale i další národnostní menšiny se setkávají s chudobou a horší zaměstnatelností. Považuje za donebevolající Zemanovy výroky, že je 90 % Romů nezaměstnaných, ačkoli se na tomto poli nevedou žádné statistiky. Mluvčí Ovčáček oponoval, že Zeman celých 6 let objíždí města a malé obce, kde mu bylo potvrzeno nejen ze strany veřejnosti, ale i starostů, že Romové pracovat nechtějí. 

Jílková oponovala, že podle organizace Romea pracuje 70 % Romů. Ovčáček zmínil, že prezident Zeman měl na mysli zejména severní Čechy, které mají problémy s vyloučenými lokalitami. Romea podle něj není relevantní zdroj informací. Zeman se tedy neopírá o fakta, ale o zkušenosti. Richterová řekla, že se jedná o klamné dojmy, a že skutečné příčiny jsou jinde. V určitých regionech je prostě problém dostat chudé skupiny obyvatel do škol. Přehlížet by se neměly ani existenční potíže a problémy s exekucí.

Jílková kritizovala politickou nekorektnost spočívající ve výrocích, že 90 % Romů nepracuje. Podle Ovčáčka je důležité vést Romy ke vzdělávání a naučit je nemít odpor k práci a nenechat se "uplácet" sociálními dávkami. Hůle z Člověka v tísni si postěžoval, že se Zeman v poslední době chová spíše jako pranostik, než jako prognostik. Jak může někdo čerpat pouze z rozhovorů s lidmi a starosty? Do diskuze se také dostala segregace ve vzdělávání, kterou Zeman dlouhodobě podporuje. 

Foldyna mu doporučil navštívit Jiříkov, některé ulice ve Varnsdorfu a Děčíně a řekl, že má vlastní zkušenost s inkluzí, která se podle jeho ukázala jako pokus a omyl, který jenom Ústecký kraj stojí půl miliardy korun. Kritizoval také fakt, že nikdy nevznikl zákon o komunálních podnicích, a které by zaměstnávaly nepřizpůsobivé občany, aby nemuseli být závislí na sociálních dávkách. Podle Foldyny by nejlepším řešením bylo také sankciování rodičů, kteří neposílají své děti do školy.

Ovčáček také vysvětlil, že se Zeman sešel také s ministryní práce Janou Maláčovou, a že zdůraznil nutnost vzdělávání Romů. V případě, že nezaměstnaný odmítne nabízenou práci, neměl by mít nárok na sociální dávky. Kováč si stěžoval, že Úřady práce mívají tendenci nabízet Romům špatně placená místa. Přestože mají na doručence napsaných dvacet tisíc hrubého, v reálu dostanou nejnižší možnou mzdu, což je pak následně nutí pracovat načerno, tedy bez odvodů. Slovo dostal Rom z publika, který řekl, že nikdy nedostal nic zadarmo, a že se mu podařilo vypracovat na post mistra logistiky. Sociální dávky by se měly dávat jenom lidem v nouzi.

Dále si postěžoval, že se jedná o problém, který řeší politici jenom "naoko". Sám měl problém si na rodném Slovensku najít práci a nyní má firmu, kde má pod sebou 40 zaměstnanců. Perský zmínil mystiku. Podle jeho názoru je třeba lidem dávat nějaké duchovno a inspiraci, že je dobré pracovat i na své spiritualitě. Zmínil například Teslu, či Presleyho. 

Jiný Rom z publika kritizoval většinovou averzi vůči Romům, která doléhá i na malé děti. Jako příklad uvedl, že někteří rodiče straší své zlobivé děti předáním tomu "černému cikánovi". Zároveň také řekl, že sám volil Zemana jako menší zlo, a že ho jeho výroky pobouřily. Bohužel existují politici, kteří si stavějí svou kariéru na kritice Romů, a přitom by měli být vděční, že romská minorita vůbec existuje, aby mohla vydělávat nepřizpůsobivé. Zmínění byli politici, jako jsou Tomio Okamura a Jiří Čunek.

Jílková trvala na tom, že se jedná o princip kolektivní viny, zatímco Ovčáček tvrdil, že se prezident Zeman inspiruje svými cestami po ČR. Rom z publika si stěžoval, že by Zeman měl být prezidentem všech lidí, a že by neměl na adresu Romů házet jen negativa, aniž by zmínil i nějaké pozitivní stránky. Chce-li prezident Zeman řešit Romy, měl by s nimi sám osobně jednat. S tím souhlasila i Jílková.

Kováč řekl, že Romská demokratická strana poslala 10. října dopis s žádostí o slyšení u prezidenta Zemana. Potvrzené to má od předsedy Pancoše. Ovčáček řekl, že se u Zemana přimluví, aby se s ním Romové mohli setkat. 

Jiný Rom z publika se podělil o svou zkušenost. Sám musel vyžít ze sociálních dávek 5 let. Jejich výše za to všechno to martyrium rozhodně nestojí. Sám je rád, že konečně našel práci. Dnes pracuje už 3 roky jako prodavač. Zároveň také řekl, že to jako romský kluk neměl úplně jednoduché. Vyrůstal v dětském domově, setkal se s diskriminací nejen na trhu práce, ale i se sháněním ubytování. Byl v exekuci a z nejhoršího mu nakonec pomohli přátelé. Do diskuze se dostaly také problémy Romů, kteří shánějí podnájem. Lidé k nim často mívají předsudky.

Foldyna řekl, že se bohužel bydlení stalo po revoluci ryze tržní záležitostí, a že města a obce do něj neinvestují. Jílková připomněla, že ČSSD za celou dobu, co vládla, neudělal nic. Kováč si postěžoval že města rozprodávají byty, aniž by stavěla nové. Mikrofon dostal Rom z publika, který žije na Jičínsku. Zde je Romská menšina vzdělaná, vyučená, pracuje a žije s majoritou díky jejímu rozdělení. Bohužel ve vyloučených lokalitách, jako je Chánov, je něco takového problematičtějšího. Integrace Romů se liší kraj od kraje.

Diskuze se chýlila ke konci a Richterová v závěru ještě vytkla Foldynovi, že kritizuje sociálně slabé, aniž by jeho strana na tomto poli něco řešila. Vysvětlila také, že ČSSD by se měla zabývat hlavně problémy sociálně slabých a zatížených exekucí.

Jílková na konci zmínila téma příštího týdne, jímž bude problematika proplácení nemocenské. Měli by zaměstnavatelé na ní mít právo už od prvního dne pracovní neschopnosti, či nikoli? Mělo by být pět týdnů placené dovolené a měla by se zkrátit pracovní doba?

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Miloš Zeman Romové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy