Češi nejvíc věří Rychetskému a Zemanovi, zato Kalousek... Čtěte nový průzkum

Lidé v Česku mezi vrcholnými představiteli státu nejvíce věří předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému a prezidentovi Miloši Zemanovi, jen u Rychetského ale důvěra převažuje nad nedůvěrou. Největší nedůvěru budí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Důvěra v prezidenta i šéfa Ústavního soudu od posledního průzkumu klesla. V únoru byla zhruba poloviční, nyní jim shodně věří 45 procent lidí. Zatímco Rychetskému nevěří 31 procent dotázaných, u Zemana je to 48 procent. Důvěra v prezidenta je tak v průzkumech CVVM nižší než nedůvěra v něj poprvé od října 2015.

"S výjimkou prezidenta republiky Miloše Zemana, u něhož podíl nedůvěry převýšil podíl důvěřujících jen statisticky nevýznamně, u všech ostatních zkoumaných představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou," uvedli autoři průzkumu.

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tak věří 40 procent a nevěří 53 procent, šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) má důvěru 21 procent a nedůvěru 41 procent. Předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) věří 19 procent a nevěří 31 procent lidí.

Ze členů vlády má největší důvěru Babiš, následuje ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s 28 procenty a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se čtvrtinovou podporou. Guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi věří 28 procent dotázaných. Důvěru 23 procent má veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Na konci žebříčku s pouze minimálními podíly důvěry pod úrovní jedné desetiny, ale i nízkými podíly nedůvěry, figurují noví členové vlády, které neznají více než tři pětiny dotázaných, uvedli autoři průzkumu. Do této skupiny patří ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) a ministři spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) a kultury Antonín Staněk (ČSSD).

V nedůvěře je jednoznačně první Kalousek se 78 procenty, odpor vůči němu ale od únorového průzkumu klesl o čtyři procentní body. Následují Babiš s 53procentní nedůvěrou, Zeman se 48 procenty a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek se 46 procenty.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Pavel Rychetský Miroslav Kalousek Andrej Babiš průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy