Širší vedení ČSSD dalo na dnešním zasedání v Hradci Králové drtivou většinou hlasů důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Hamáček si hlasování o důvěře v ostatní stranické špičky nepřál. Členové výboru neschválili ani Zimolův návrh na přeregistraci členů sociální demokracie, což je jedním z požadavků platformy.
Širší vedení ČSSD se sešlo poprvé pro neúspěšných senátních a komunálních volbách. Debata se nesla zejména v duchu kritiky platformy a jejích představitelů. Činnost platformy bude navzdory tomu pokračovat. "Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí. Chápu, že někteří kolegové činnost platformy nevidí rádi, máme ale několik diskusních platforem," řekl novinářům Zimola na společné tiskové konferenci stranických špiček.
Hamáček varoval před vedením vnitrostranické diskuse v médiích. "Je třeba skončit diskusi o ČSSD samé, ukončit vnitrostranické spory, je třeba pracovat ve vládě a prosazovat priority," řekl. Se Zimolou si prý je Hamáček schopen vyříkat věci z očí do očí. Zimola podotkl, že s Hamáčkem spory nevede. "Že se nedokážeme shodnout na všem, je, myslím, normální," zdůraznil.
Jedním z ostrých kritiků platformy je i někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který označil platformu za mocenský nástroj. "Všichni, kteří tam jsou, včetně pana Zimoly, nedovedou pochopit, že je to absurdní. Do budoucna musí ve straně platit, že když je někdo ve vedení, tak nezakládá platformy. To dělají ti, kteří jsou v menšině a potřebují vytvořit nějakou ideovou alternativu," řekl novinářům Zaorálek.
Přivítal také, že převažuje postoj, který nyní odmítá řešení problémů organizačními změnami. "Je v absolutní menšině. Během těch dvou dní se jasně ukázalo, že cesta nevede přes nějaké přeregistrace, ale v tom, že se začneme soustředit na věci, které je potřeba dělat. Většina si také uvědomuje, že účast ve vládě nám dává větší šanci se do věcí daleko více pustit, než kdybychom to pouze glosovali z opozice," řekl Zaorálek.
Širší vedení rozhodlo, že další volební sjezd se uskuteční 1. a 2. března v Hradci Králové. Nynější nejužší vedení bylo zvoleno teprve letos v únoru a dubnu na mimořádném sjezdu pro debaklu v loňských sněmovních volbách. "Sjezd bude tím polem, na kterém se určí další směřování sociální demokracie," řekl Hamáček. Nyní chce ustavit programovou radu složenou i z úspěšných komunálních politiků ČSSD. Po ministrech bude chtít seznamy jejich priorit. "Sociální demokracie může hrát ve vládě (s hnutí ANO) roli takového levicového rebela," prohlásil.
Po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze 13, se opět rozhořely vnitrostranické spory. Platforma Zachraňme ČSSD kolem Zimoly nebo někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška doporučovala výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO. Hamáček možnost rekonstrukce vlády odmítl, už v pátek se za něho postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany.
Na páteční jednání užšího vedení reagoval dnes Hašek na facebooku, postěžoval si, že ani nebyl pozván, aby se mohl vyjádřit. "Fakt demokrati k pohledání. Jejich sebereflexe dvojích prohraných voleb, za které především jako předsednictvo nesou odpovědnost, nulová, za všechno mohou Zimola, Hašek a spol.," napsal Hašek. Jednání označil za "proces se spikleneckým centrem". "Někteří hrobaři sociální demokracie kopou hrob evidentně dál," dodal.
Související

Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , ČSSD , Hradec Králové , Jiří Zimola , Michal Hašek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
před 2 hodinami

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
před 2 hodinami

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 2 hodinami

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 4 hodinami

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 5 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 5 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 6 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 6 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 7 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 8 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 8 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 9 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 10 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 10 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 11 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 11 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 12 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 12 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 12 hodinami
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek