ROZHOVOR | V Praze padají mosty, snad se nezřítí všechny, bojí se budoucí primátor Hřib

Rozhovor - V posledních dnech je primátor Zdeněk Hřib velmi vytížen. Neví, kam dřív. I v odpovědích pro EuroZprávy.cz se o pár dní opozdil. Na svou roli si zatím ještě evidentně nezvykl, v korespondenci je totiž stále jen „kandidátem Pirátů na primátora“. Odpovídá lakonicky, někdy vážně, vědom si zodpovědnosti, jež na nového muže na pražské radnice doléhá. Jeho vládu již „asi nic“ nezvrátí, uvádí s nadhledem.

Nebojíte se, pane primátora, že to na vás najednou na radnici všechno spadne?

Padají nám tu sice mosty, ale doufám že nespadnou všechny najednou. Město se musí začít starat o svůj majetek a plánovat opravy tak, aby se tyto události nestávaly.

Tvrdíte, že chybou předchozího vedení Prahy bylo, že neměla shodu na společné vizi. Vy ji už se svými partnery nalezl?

Ano. Našli jsme poměrně hladkou shodu na společném programu. To byl i důvod proč jsme preferovali tyto koaliční partnery.

Můžete prozradit jména, která budou na radnici nově pracovat?

Piráti: primátor Zdeněk Hřib - IT, EU fondy, zahraniční vztahy, vnitřní a vnější vztahy. Radní Adam Zábranský - bydlení a otevřená radnice (občanská participace a transparentnost). Radní Vít Šimral - školství, sport, volný čas, věda, výzkum, inovace, podpora podnikání. Spojené síly pro Prahu: radní Hana Marvanová - veřejná správa, legislativa, bezpečnost. Náměstek Petr Hlaváček - Územní rozvoj. Radní Jan Chabr - Majetek a majetkové podíly.

Náměstek Petr Hlubuček - Životní prostředí, infrastruktura a technická vybavenost (včetně ZOO a botanické zahrady). Praha sobě: radní Milena Johnová - sociální politika a zdravotnictví. Náměstek Pavel Vyhnánek - finance a rozpočet (a také Výstaviště a Holešovická tržnice). Náměstek Adam Scheinherr – doprava. Radní Hana Třeštíková – kultura.

Od programu, který bude patrně zveřejněn v nějakém dokumentu, jste už na 100 procentech shody?

Víceméně ano, ale ještě by mělo dojít namapování jednotlivých programových bodů na konkrétní lidi v radě. To dosud nebylo možné provést.

Bavil jste se již s bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou?

Ano. Samozřejmě chceme převzít rozpracované projekty. A také neopakovat chyby našich předchůdců. Máme nicméně podstatně lepší výchozí podmínky, protože máme dobrou programovou shodu a do radě jsou navrženi skuteční odborníci ve svých gescích.

Co je Vaším největším cílem, aby po vás v Praze po skončení vašeho působení zůstalo?

Změna. A to jednak v přístupu magistrátu k občanům, ale i ke spravovanému majetku, transparenci veřejné správy a službám poskytovaných městem.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Praha Zdeněk Hřib Mosty obecně

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy