Velká pochvala do Bruselu! To se Jean-Claude Junckerovi skutečně povedlo

Komentář Petra Šulky – Opravdu se stává poslední dobou málokdy, aby si Brusel a Evropská komise Jean-Paul Junckera zasloužila pochvalu a mohly bychom ji smeknout poklonu. Tentokrát se jí to ovšem podařilo. Juncker našel tak obrovský problém a začal ho řešit tak demokraticky a rozumně až se z toho tají dech. A jaký to je problém, ze kterého se lidem po celé EU tají dech? Střídání letního a zimního času!

Juncker se může chlubit, že si téma vybrali samotní Evropané. V demokratické anketě na stránkách komise se vyjádřilo pro zrušení změny času 84 % z hlasujících 4,6 milionu Evropanů se rozhodlo pro jeho zrušení. Zájem byl tak obrovský, že dokonce několikrát spadnul server! A to i přesto, že hlasovalo méně než jedno procento Evropanů.

Jen doufejme, že anketa nebyla napadena legendárními ruskými hackery, před kterými tak často varuje paní Jourová. 85 % hlasů totiž podle zákulisních zdrojů přišlo ze tří zemí Evropy.  Snad tedy v brzké době můžeme očekávat i internetové hlasování o imigrační politice, kvótách, nařízeních normách například o emisích, výrobě cukru a mléka nebo o výkonech jednotlivých komisařů a jejího předsedy.   

Vox populi, vox Dei tedy hlas lidu hlas boží, jak říkají staří latiníci. Komise se na své poměry dala do rychlé práce. Výsledky hlasování měla na konci srpna a v listopadu už tu máme ostrou a otevřenou debatu! To, třeba u ftalátů, která se používají například jako změkčovadla, co se často přidávají do hraček, a o kterých se ví od roku 1983, že způsobují rakovinu, trvalo až do roku 2007 než vyšla směrnice omezující je, a od roku 2015 blesková EU výrobu několika nejhorších dokonce zakázala. Samozřejmě se tento proces vůbec neprotahoval kvůli nátlaku chemické lobby.

Okamžitě se rozproudila debata, která ukazuje, jak je Evropa jednotná. Většina evropských státníků chce zrušení střídání času. Na tom, jaký čas by střídání měl nahradit se už ale neshodnou. Podle severních států jako je Litva, Estonsko nebo Finsko by měl být zachován letní čas. Podle jižních států a nás se Slovenskem naopak zimní. Náš důvod je skutečně zajímavý. Vedle toho, že je zimní čas údajně zdravější, se vnučkám pana premiéra Babiše ještě za světla v létě nechce jít spát.  

Pak tu máme ještě Španělsko, které mělo původně čas jako ve Velké Británii, ale v roce 1938 kvůli svému příteli Hitlerovi přešli na středoevropský čas. Od toho by se rádi odvrátili a opět měli o hodinu méně. Portugalci a Řekové by zase rádi zachovali střídání času a Rakousko by zase rozhodnutí posunulo až na rok 2021. Francie, Kypr nebo Dánsko překvapivě mlčí. Tvrdá jednání o této palčivé otázce začnou v březnu.

Můžeme skutečně Junckerovi vyčítat mnohé, ale nelze popřít, že je to starý politický lišák. Jednou ranou se mu podařilo zabít obrovské množství much včetně opravdu pro něj obrovských nepříjemných masařek. V první řadě po veřejné anketě může tvrdit, že se jeho komise zabývá podněty občanů EU a naslouchá jim. Co na tom, že asi jen v tomto?  Za druhé, podařilo se mu politikům hodit téma, do kterého se mohou všichni zakousnout. Se střídáním času má zkušenosti každý a mudrovat o něm mohou všichni. A vytřást z toho levné politické bodíky za chránění národních zájmů také.

Ovšem vrcholný důvod, proč je střídání času právě v této době tak obrovský problém je nasnadě. Blíží se konec Junckerovi komise a za půl roku tu máme volby do Evropského parlamentu. A co by nás normálně čekalo před volbami ba i na evropské úrovni? Inu, bylo by hodnocení práce komise, kritika a grilování jednotlivých komisařů a předsedy. Při známých bolestech zad pana předsedy by to bylo dozajista nepříjemné. Toto grilování by bylo nejhorší březnu a v dubnu.

Ale v březnu má komise zveřejnit definitivní návrh a dubnu bude chtít po státech rozhodnutí. A máme s debatou o Junckerově komisi, ale i důležitějších tématech vystaráno.  Komu čest tomu čest. Zda a o kolik však Juncekerovo vládnutí EU přežije je ovšem otázka jiná. Ale to už bude politickému důchodci Junckerovi jedno.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Andrej Babiš Změna času evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy