Velká pochvala do Bruselu! To se Jean-Claude Junckerovi skutečně povedlo

Komentář Petra Šulky – Opravdu se stává poslední dobou málokdy, aby si Brusel a Evropská komise Jean-Paul Junckera zasloužila pochvalu a mohly bychom ji smeknout poklonu. Tentokrát se jí to ovšem podařilo. Juncker našel tak obrovský problém a začal ho řešit tak demokraticky a rozumně až se z toho tají dech. A jaký to je problém, ze kterého se lidem po celé EU tají dech? Střídání letního a zimního času!

Juncker se může chlubit, že si téma vybrali samotní Evropané. V demokratické anketě na stránkách komise se vyjádřilo pro zrušení změny času 84 % z hlasujících 4,6 milionu Evropanů se rozhodlo pro jeho zrušení. Zájem byl tak obrovský, že dokonce několikrát spadnul server! A to i přesto, že hlasovalo méně než jedno procento Evropanů.

Jen doufejme, že anketa nebyla napadena legendárními ruskými hackery, před kterými tak často varuje paní Jourová. 85 % hlasů totiž podle zákulisních zdrojů přišlo ze tří zemí Evropy.  Snad tedy v brzké době můžeme očekávat i internetové hlasování o imigrační politice, kvótách, nařízeních normách například o emisích, výrobě cukru a mléka nebo o výkonech jednotlivých komisařů a jejího předsedy.   

Vox populi, vox Dei tedy hlas lidu hlas boží, jak říkají staří latiníci. Komise se na své poměry dala do rychlé práce. Výsledky hlasování měla na konci srpna a v listopadu už tu máme ostrou a otevřenou debatu! To, třeba u ftalátů, která se používají například jako změkčovadla, co se často přidávají do hraček, a o kterých se ví od roku 1983, že způsobují rakovinu, trvalo až do roku 2007 než vyšla směrnice omezující je, a od roku 2015 blesková EU výrobu několika nejhorších dokonce zakázala. Samozřejmě se tento proces vůbec neprotahoval kvůli nátlaku chemické lobby.

Okamžitě se rozproudila debata, která ukazuje, jak je Evropa jednotná. Většina evropských státníků chce zrušení střídání času. Na tom, jaký čas by střídání měl nahradit se už ale neshodnou. Podle severních států jako je Litva, Estonsko nebo Finsko by měl být zachován letní čas. Podle jižních států a nás se Slovenskem naopak zimní. Náš důvod je skutečně zajímavý. Vedle toho, že je zimní čas údajně zdravější, se vnučkám pana premiéra Babiše ještě za světla v létě nechce jít spát.  

Pak tu máme ještě Španělsko, které mělo původně čas jako ve Velké Británii, ale v roce 1938 kvůli svému příteli Hitlerovi přešli na středoevropský čas. Od toho by se rádi odvrátili a opět měli o hodinu méně. Portugalci a Řekové by zase rádi zachovali střídání času a Rakousko by zase rozhodnutí posunulo až na rok 2021. Francie, Kypr nebo Dánsko překvapivě mlčí. Tvrdá jednání o této palčivé otázce začnou v březnu.

Můžeme skutečně Junckerovi vyčítat mnohé, ale nelze popřít, že je to starý politický lišák. Jednou ranou se mu podařilo zabít obrovské množství much včetně opravdu pro něj obrovských nepříjemných masařek. V první řadě po veřejné anketě může tvrdit, že se jeho komise zabývá podněty občanů EU a naslouchá jim. Co na tom, že asi jen v tomto?  Za druhé, podařilo se mu politikům hodit téma, do kterého se mohou všichni zakousnout. Se střídáním času má zkušenosti každý a mudrovat o něm mohou všichni. A vytřást z toho levné politické bodíky za chránění národních zájmů také.

Ovšem vrcholný důvod, proč je střídání času právě v této době tak obrovský problém je nasnadě. Blíží se konec Junckerovi komise a za půl roku tu máme volby do Evropského parlamentu. A co by nás normálně čekalo před volbami ba i na evropské úrovni? Inu, bylo by hodnocení práce komise, kritika a grilování jednotlivých komisařů a předsedy. Při známých bolestech zad pana předsedy by to bylo dozajista nepříjemné. Toto grilování by bylo nejhorší březnu a v dubnu.

Ale v březnu má komise zveřejnit definitivní návrh a dubnu bude chtít po státech rozhodnutí. A máme s debatou o Junckerově komisi, ale i důležitějších tématech vystaráno.  Komu čest tomu čest. Zda a o kolik však Juncekerovo vládnutí EU přežije je ovšem otázka jiná. Ale to už bude politickému důchodci Junckerovi jedno.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Andrej Babiš Změna času evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy