Předseda ODS Petr Fiala dnes spolu s dalšími představiteli strany přišel na Národní třídu v Praze uctít památku 17. listopadu. Novinářům řekl, že dnešní svátek považuje za nejkrásnější. Lidé si ho podle něj spojují kromě událostí z roku 1989 vždy i s aktuálními událostmi. Rozhořčení lidí, kteří vyhodili kytice premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedy SPD Tomia Okamury či prezidenta Miloše Zemana, Fiala chápe. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) míní, že situace je možná zlá, ale ne zoufalá.
"Sedmnáctého listopadu si vždy musíme připomínat, jak jsou svoboda a demokracie křehké, že o ně musíme pečovat a že se neustále musíme snažit o to, aby se nesnížila jejich kvalita nebo abychom je neztratili," řekl Fiala. "Lidé si vždycky ten svátek spojí i s nějakými aktuálními událostmi a vyjadřují se k tomu, co se děje ve společnosti, a to si myslím, že je dobře," doplnil.
Podle něj není obvyklé, že premiér nemůže přijít mezi lidi položit k památníku květinu. Fiala míní, že to svědčí o tom, jak je společnost rozdělená. "Musí nad tím přemýšlet především ti politici, kteří společnost rozdělují," podotkl Fiala.
Bez přesvědčených demokratů se svoboda a demokracie udržet nedají. Nyní jsme v situaci, kdy má řada lidí obavu o kvalitu demokracie. My všichni musíme dělat vše pro to, aby se tyto obavy nenaplnily. pic.twitter.com/wtQuFCYHMG
— Petr Fiala (@P_Fiala) 17. listopadu 2018
"Jsme to my, kdo si tu svobodu musí ubránit, nikdo nám ji zadarmo nedá. Bohužel někteří lidé, když se jim dobře žije, si neuvědomují, že svobodu ztratíme během několika vteřin, a můžeme jí získávat po dobu několika let, nebo několika desítek let," prohlásil Kubera.
Babiš kytici k desce, která připomíná brutální zásah policejních jednotek proti demonstrantům 17. listopadu 1989, přinesl krátce po půlnoci. Ráno byli novináři svědky toho, jak první účastníci ohlášených akcí na Národní třídě kytici vyhodili do odpadkového koše. Skončily tam i květiny, s nimiž nad ránem k památníku přišel Okamura. Později vyhodili lidé i květinu od Zemana. Policie událost prověřuje.
"Na té dnešní době je krásné, že každý může vyjádřit svůj názor, může ho vyhlásit nahlas, může ho vyhlásit beztrestně, a může říct, co si myslí o prezidentu, premiérovi, nebo třeba o mně. Samozřejmě tento způsob vyjadřování názoru není můj šálek čaje, jak všichni vědí, ale rozhořčení lidí absolutně rozumím," okomentoval situaci Fiala.
Fialu lidé přivítali potleskem, stejně jako zástupce STAN nebo i amerického velvyslance Stephena Kinga. Naopak pískali například na představitele ČSSD a jejího předsedu Jana Hamáčka.
Věnec k pamětní desce na Národní třídě v Praze dnes položili i zástupci opozičního hnutí STAN. Sedmnáctý listopad označili za den, který umožnil společnosti svobodně se vyvíjet, a doufají, že to budoucnost nepopře. Řekl to poslanec Vít Rakušan.
Byl jsem na Národní. Za světla,ne v noci.A viděl jsem spoustu lidí,kteří odkaz Listopadu vnímají.Kteří nechtějí žít v šedi,ve lži,v přetvářce.Kteří cítí,že svoboda se nedá prodat za koblihu.Děkuju za to.Ona ta pravda obvykle vítězí pomalu.Ale zvládne to.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 17. listopadu 2018
"Nemysleli jsme si, jak aktuální ten odkaz boje za svobodu a demokracii po 29 letech bude. Sedmnáctý listopad je pro nás den, který umožnil společnosti se svobodně vyvíjet a projevit svůj názor, a doufáme, že se to nebude v budoucnu nijak popírat," podotkl Rakušan.
Případné postihy lidí, kteří od pamětní desky vzali a zahodili květiny a věnce některých politiků, by podle Rakušana byl špatný signál vývoje ve společnosti. Podle něj šlo o projev občanské nespokojenosti. Lidé jeho projevu tleskali.
Související
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
17. listopad , Petr Fiala (ODS) , Vít Rakušan (STAN) , Praha , demokracie , Jaroslav Kubera , ODS , Starostové a nezávislí (STAN)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 43 minutami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 1 hodinou
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák