"Nešilhejme na Východ." Senátní výbor ocenil práci BIS, výroky Zemana ignoroval

Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl se na tom dnes jednomyslně po návštěvě sídla civilní kontrarozvědky. Novinářům to řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Kritiku činnosti BIS ze strany prezidenta Miloše Zemana výbor podle něho nehodnotil.

Prezident se minulý týden kriticky vyjádřil k výroční zprávě BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v ČR. Zeman to označil za "plácání" a české zpravodajce za "čučkaře". Podle něj BIS selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

"Seznámili jsme se i s tím, co je i za veřejnou částí výroční zprávy (BIS) za rok 2017. Všichni členové výboru konstatovali, že chtějí společně ocenit práci BIS při zajišťování bezpečnosti ČR. K tomu jsme se připojili a dál to nemíníme komentovat," uvedl Fischer.

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost ve svém usnesení ocenil profesionalitu BIS a také upozorňuje, že před hrozbami výrobců Huawei apod. varovala BIS už ve výroční zprávě v roce 2013. @PavelFischer pic.twitter.com/mumngcCxHB

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) 18. prosince 2018

"Nechceme přilévat olej do ohně," dodal senátor ODS Tomáš Jirsa. "Patříme na Západ, nešilhejme na Východ. Naše tajné služby nás chrání před teroristy, cizími agenty, budovateli nevábných stezek, ruskými novostmi i jejich přáteli. Vážím si práce BIS, její houževnatosti, ostražitosti a rychlosti," uvedla senátorka Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL.

BIS podpořil také senátor Ladislav Václavec (za ANO). K Zemanovým výrokům ironicky poznamenal, že "možná pan prezident vidí dál a chtěl ubezpečit jiné cizí mocnosti, že naše Bezpečnostní (informační) služba nepracuje, aby polevily ve svých aktivitách".

Výbor na základě zprávy BIS, která se zmiňuje o prolomení e-mailové pošty ministerstva zahraničí, vyzval vládu a další instituce včetně Parlamentu, aby věnovaly zvýšenou pozornost ochraně digitální suverenity a digitálních hranic ČR.

Za zásadní úkol označil výbor posilování odolnosti před prosazováním zájmů Ruska a Číny, a to především v oblasti české jaderné energetiky a telekomunikací. Vyzval vládu, aby při naplňování zákona o veřejných zakázkách systematicky brala do úvahy kritérium bezpečnosti. Výbor rovněž podpořil vládu v plnění závazků plynoucích z členství v NATO.

Fischer nevyloučil, že usnesení výboru se stane také jedním z bodů nadcházející schůze Senátu.

Veřejnosti uzavřené bylo i jednání výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který senátorům představil své priority ve vztahu k EU a NATO. Mluvil také o spolupráci se státy východního Balkánu a východního partnerství. Tématem byly rovněž hrozby typu dezinformačních kampaní nebo kybernetických útoků. Výbor podpořil vládní záměr prověřovat zahraniční investice do strategických odvětví v zájmu bezpečnosti ČR, EU i NATO.

"Máme rozjednané rozšíření strategického partnerství s Německem, chceme prohlubovat spolupráci v oblasti bezpečnosti s Polskem," vypočítával ministr své priority. Upozornil také na posilování spolupráce v rámci visegrádské čtyřky i na dvoustrannou spolupráci s dalšími státy kvůli zvyšování koaličního potenciálu v rámci EU.

Související

Více souvisejících

Senát ČR BIS Miloš Zeman Pavel Fischer Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy