Několik významných krizí překonala v letošním roce vládní koalice ANO a ČSSD. Ještě během snah o vytvoření kabinetu ukončily strany kvůli neshodám vyjednávání, aby je o několik dní později obnovily. V ohrožení byla spolupráce také podpisem koaliční smlouvy, kdy Hrad odmítal jmenovat nominanta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD), ale také při vypjatém jednání poslaneckého klubu socialistů těsně před hlasováním o důvěře kabinetu. Před měsícem přečkala vláda i první hlasování o nedůvěře, byť poslanci ČSSD ji aktivně nepodpořili a její pokračování umožnili odchodem ze sálu.
ANO začalo vyjednávat o vládě exkluzivně se sociálními demokraty v polovině března. Premiér Andrej Babiš (ANO) v té době vládl v demisi se svým menšinovým kabinetem ministrů za ANO, který byl jmenován loni v prosinci a letos v lednu neuspěl v hlasování o důvěře. Protože kluby ANO a ČSSD mají dohromady v dolní komoře Parlamentu jen 93 poslanců, počítaly subjekty od počátku s tím, že při hlasování o důvěře podpoří kabinet komunisté.
Dubnový sjezd ČSSD měl podle představ obou stran spolupráci definitivně potvrdit, místo toho krátce předtím rozhovory skončily. ANO podle ČSSD odmítlo všechny varianty vládnutí bez Babiše, který čelil a dodnes čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Babiš také odmítl dát ČSSD záruku, že by v případě i nepravomocného odsouzení odstoupil z funkce. Babiš uvedl, že jednání ztroskotalo na požadavku socialistů získat ministerstvo vnitra, ANO podle něj pro dohodu udělalo maximum.
Prezident Miloš Zeman doporučoval Babišovi jednat o vládě s KSČM a SPD, orgány ANO ale takovou variantu odmítly a apelovaly na obnovení jednání s ČSSD. Sociální demokraté návrh přijali a nakonec kývli na nabídku pěti ministerstev včetně vnitra, které vede šéf ČSSD Jan Hamáček. V koaliční dohodě je pak zakotveno, že v případě rezignace všech ministrů ČSSD musí podat demisi do sedmi dnů premiér spolu se všemi ministry za ANO. "V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti," stojí dále ve smlouvě.
Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem 6. června, sociální demokraté následně podpořili kabinet s ANO ve stranickém referendu. Pro spolupráci s ANO bylo 58,53 procenta hlasujících. Bezprostředně poté propukl další koaliční spor - Zeman a KSČM začali uplatňovat zásadní výhrady vůči Pochemu. Babiš ho kvůli tomu vyzval, ať o ministerstvo neusiluje, což Poche odmítl. Spor se nevyřešil ani do konce června, kdy Zeman při jmenování vlády pověřil Hamáčka vedením vnitra i diplomacie. Babiš rozptýlil dohady o porušení koaliční dohody či neústavnosti kroku prohlášením, že Zemanovi do čela MZV navrhl alternativně Pocheho i Hamáčka.
Protože Pocheho pražská organizace byla jedním z rozhodujících faktorů úspěchu vnitrostranického referenda, začaly v ČSSD znovu diskuse, zda vládu podpořit při hlasování o důvěře. V den hlasování se podle zákulisních informací definitivně rozhodlo na nebývale vyhroceném jednání poslaneckého klubu ČSSD, kde Hamáček hrozil rezignací.
Vládě nakonec chyběl jen hlas exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) který se omluvil s tím, že nemohl kabinet podpořit kvůli svému svědomí. KSČM pro vládu hlasovala s výjimkou Zdeňka Ondráčka, který to vysvětlil výhradami k programovému prohlášení. Vláda tak získala 105 hlasů. Spor o Pocheho vyřešila koalice v polovině září, kdy ČSSD ustoupila a Hamáček navrhl do čela MZV Tomáše Petříčka (ČSSD).
V listopadu čelila vláda hlasování o nedůvěře kvůli vyjádření Babišova syna, že byl nedobrovolně odvezen na Krym, aby jako spoluobviněný nevypovídal v kauze Čapího hnízda. Premiér to odmítl, syn je podle něj duševně nemocný. Sociální demokraté při vypuknutí aféry nevylučovali žádnou variantu, nakonec se rozhodli vládu podržet a nepřispěli hlasy k potřebným 101 pro vyslovení nedůvěry. Distanc od Babišových kauz dali najevo tím, že ani nehlasovali pro vládu a opustili sál. Babiše počínání koaličního partnera rozladilo, nakonec ho ale akceptoval a uvedl, že bylo výsledkem vnitrostranického kompromisu.
Související
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun
Vláda ČR , Andrej Babiš , Miroslav Poche , ČSSD , Hnutí ANO , Praha , politika , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 1 hodinou
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 2 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 3 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 3 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 4 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 5 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.
Zdroj: Libor Novák