V koalici ANO a ČSSD to letos skřípalo: Třenice kvůli Babišovi, spor o Pocheho

Několik významných krizí překonala v letošním roce vládní koalice ANO a ČSSD. Ještě během snah o vytvoření kabinetu ukončily strany kvůli neshodám vyjednávání, aby je o několik dní později obnovily. V ohrožení byla spolupráce také podpisem koaliční smlouvy, kdy Hrad odmítal jmenovat nominanta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD), ale také při vypjatém jednání poslaneckého klubu socialistů těsně před hlasováním o důvěře kabinetu. Před měsícem přečkala vláda i první hlasování o nedůvěře, byť poslanci ČSSD ji aktivně nepodpořili a její pokračování umožnili odchodem ze sálu.

ANO začalo vyjednávat o vládě exkluzivně se sociálními demokraty v polovině března. Premiér Andrej Babiš (ANO) v té době vládl v demisi se svým menšinovým kabinetem ministrů za ANO, který byl jmenován loni v prosinci a letos v lednu neuspěl v hlasování o důvěře. Protože kluby ANO a ČSSD mají dohromady v dolní komoře Parlamentu jen 93 poslanců, počítaly subjekty od počátku s tím, že při hlasování o důvěře podpoří kabinet komunisté.

Dubnový sjezd ČSSD měl podle představ obou stran spolupráci definitivně potvrdit, místo toho krátce předtím rozhovory skončily. ANO podle ČSSD odmítlo všechny varianty vládnutí bez Babiše, který čelil a dodnes čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Babiš také odmítl dát ČSSD záruku, že by v případě i nepravomocného odsouzení odstoupil z funkce. Babiš uvedl, že jednání ztroskotalo na požadavku socialistů získat ministerstvo vnitra, ANO podle něj pro dohodu udělalo maximum.

Prezident Miloš Zeman doporučoval Babišovi jednat o vládě s KSČM a SPD, orgány ANO ale takovou variantu odmítly a apelovaly na obnovení jednání s ČSSD. Sociální demokraté návrh přijali a nakonec kývli na nabídku pěti ministerstev včetně vnitra, které vede šéf ČSSD Jan Hamáček. V koaliční dohodě je pak zakotveno, že v případě rezignace všech ministrů ČSSD musí podat demisi do sedmi dnů premiér spolu se všemi ministry za ANO. "V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti," stojí dále ve smlouvě.

Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem 6. června, sociální demokraté následně podpořili kabinet s ANO ve stranickém referendu. Pro spolupráci s ANO bylo 58,53 procenta hlasujících. Bezprostředně poté propukl další koaliční spor - Zeman a KSČM začali uplatňovat zásadní výhrady vůči Pochemu. Babiš ho kvůli tomu vyzval, ať o ministerstvo neusiluje, což Poche odmítl. Spor se nevyřešil ani do konce června, kdy Zeman při jmenování vlády pověřil Hamáčka vedením vnitra i diplomacie. Babiš rozptýlil dohady o porušení koaliční dohody či neústavnosti kroku prohlášením, že Zemanovi do čela MZV navrhl alternativně Pocheho i Hamáčka.

Protože Pocheho pražská organizace byla jedním z rozhodujících faktorů úspěchu vnitrostranického referenda, začaly v ČSSD znovu diskuse, zda vládu podpořit při hlasování o důvěře. V den hlasování se podle zákulisních informací definitivně rozhodlo na nebývale vyhroceném jednání poslaneckého klubu ČSSD, kde Hamáček hrozil rezignací.

Vládě nakonec chyběl jen hlas exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) který se omluvil s tím, že nemohl kabinet podpořit kvůli svému svědomí. KSČM pro vládu hlasovala s výjimkou Zdeňka Ondráčka, který to vysvětlil výhradami k programovému prohlášení. Vláda tak získala 105 hlasů. Spor o Pocheho vyřešila koalice v polovině září, kdy ČSSD ustoupila a Hamáček navrhl do čela MZV Tomáše Petříčka (ČSSD).

V listopadu čelila vláda hlasování o nedůvěře kvůli vyjádření Babišova syna, že byl nedobrovolně odvezen na Krym, aby jako spoluobviněný nevypovídal v kauze Čapího hnízda. Premiér to odmítl, syn je podle něj duševně nemocný. Sociální demokraté při vypuknutí aféry nevylučovali žádnou variantu, nakonec se rozhodli vládu podržet a nepřispěli hlasy k potřebným 101 pro vyslovení nedůvěry. Distanc od Babišových kauz dali najevo tím, že ani nehlasovali pro vládu a opustili sál. Babiše počínání koaličního partnera rozladilo, nakonec ho ale akceptoval a uvedl, že bylo výsledkem vnitrostranického kompromisu.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.
Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun

Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda středeční schůzi, informovala o tom na webu. Kabinet také souhlasil s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Více souvisejících

Vláda ČR Andrej Babiš Miroslav Poche ČSSD Hnutí ANO Praha politika Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 5 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy