Vládní nařízení o ochraně před nepříznivými účinky hluku a vibrací zůstane beze změn. Ústavní soud dnes zamítl návrh deseti senátorů na zrušení několika pasáží. Napadená ustanovení zejména stanovují povolené hranice hluku v různých situacích a podmínkách, a to včetně výjimek pro pozemní a leteckou dopravu.
Senátoři mají za to, že uplatňované limity jsou příliš mírné. "Budu bojovat za jejich přísné dodržování. Zdraví občanů by mělo být upřednostňováno před zájmy stavitelů silnic," uvedla na twitteru senátorka Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL.
Respektuji rozhodnutí @usoud_official který zamítl naši @SenatCZ stížnost na nový výpočet hladiny hluku. Budu bojovat za jejich přísné dodržování! Zdraví občanů by mělo být upřednostňováno před zájmy stavitelů silnic. https://t.co/GfXtfpu0Vq
— Renata Chmelová (@SenatorkaRenata) 2. ledna 2019
Podle autorů stížnosti se prý limity vzhledem k různým korektivům, metodám měření a výjimkám zvláště v případě silniční dopravy dále změkčují.
Podle Ústavního soudu je nesporné, že hluk má negativní vliv na lidské zdraví. Stejně očividná je ale také skutečnost, že moderní lidská společnost není schopná zabezpečit svou existenci bez vytváření hluku. Jako příklad soud uvedl hluk z osobní nebo nákladní dopravy. Úkolem veřejné moci je proto hledat rovnováhu. Důvod ke zrušení nynější úpravy limitů soud nenašel.
"Ústavní soud má za to, že napadená ustanovení nařízení sledují legitimní cíl a prostředky zvolené k jeho dosažení lze považovat za rozumné," uvedl v nálezu soudce Vojtěch Šimíček. Zároveň soud konstatoval, že jde o vysoce odbornou problematiku a že česká úprava je v Evropě ojedinělá - některé státy podobné limity vůbec nemají, obecně se úroveň ochrany před hlukem v jednotlivých zemích velmi liší.
V Česku se lidé mohou domáhat dodržování limitů, někdy ale vznikají patové situace, kdy soudy sice rozhodnou o protiprávním překročení limitů, ale zároveň konstatují, že nelze bezprostředně zjednat nápravu, podobně jako se to v minulosti stalo v případě hluku z pražské magistrály.
Odstranění výjimek a korekcí by podle soudu automaticky nevedlo k reálnému snížení hlukových imisí. Spíše by přibylo pokut pro majitele komunikací, čímž by přicházeli o peníze použitelné jinak třeba na protihluková opatření, anebo by bylo nutné komunikace rovnou uzavírat ke škodě jejich uživatelů.
Soud zároveň připomněl další právní nástroje využitelné v souvislosti s hlukem. Při plánování staveb je nutné zohledňovat takzvanou pohodu bydlení. U existujících staveb lze využívat ustanovení o sousedských imisích v občanském zákoníku.
Kromě části vládního nařízení senátoři neúspěšně navrhli zrušit také metodický návod pro měření a hodnocení hluku v mimopracovním prostředí. V návrhu zmiňovali právo na ochranu zdraví i právo na příznivé životní prostředí a odkazovali také na text evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.
Navíc senátoři tvrdili, že vládní nařízení i metodika překračují meze zákona, nedostatečně zohledňují unijní právo a byly přijaty netransparentním způsobem. Poukazovali také na to, že ústavně zaručená práva je možné blíže specifikovat zákonem, ale nelze je omezovat podzákonnými předpisy, metodickými návody a technickými normami.
Podle ústavních soudců ale vláda nepřekročila své pravomoci. Je prý logické, že zákon stanovuje obecný rámec, zatímco vládní nařízení obsahuje bližší podrobnosti, například konkrétní hodnoty limitů. Změna nařízení je totiž snazší než změna zákona.
Související

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Eva Pavlová zřejmě bude dostávat náhrady. V cestě stojí už jen její manžel
Senát ČR , Ústavní soud ČR , Vláda ČR , zdraví , Brno , Praha , Hluk , KDU - ČSL
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno před 49 minutami

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
před 1 hodinou

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
před 2 hodinami

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
před 3 hodinami

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
před 5 hodinami

Počasí tento týden letní teploty nepřinese. Může ale mrznout
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera
Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.
Zdroj: Libor Novák