Bojíme se migrace a teroristů, Němci nám rozumí. Jaká jsou klíčová témata letošních eurovoleb?

Za největší hrozbu považují Češi terorismus a migraci, vyplývá z nedávného průzkumu, který zveřejnil server Politico. Za prioritu považují řešení těchto témat i naši sousedé včetně Německa. Na západ od našich hranic naopak převažují ekonomická témata. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční už letos v květnu.

V západoevropských členských státech považují za klíčová témata ekonomického růstu, nezaměstnanosti mladých nebo změny klimatu. Naopak odpovědi respondentů z Česka a Německa se moc neliší. Pětina dotázaných z obou sousedních zemích považuje za prioritu otázku terorismu, jednoho z deseti lidí pak zajímá řešení migrační krize.

Terorismus považuje za největší současnou hrozbu 67 % českých občanů, zdaleka nejvíc v celé Evropské unii. Zajímavostí je, že nejmenší strach z potenciálních útoků projevují Litevci a Rakušané (33 %), zatímco české respondenty trápí víc i stárnoucí populace (34 %).

Každému druhému Čechovi se rovněž nelíbí řešení migrační otázky, řadíme se tak po bok skandinávských národů a Maďarska. Ve Finsku a Švédsku projevilo nespokojenost s azylovou politikou 56 % respondentů.

Politiky i občany zemí Visegrádské čtyřky a Rakouska evidentně spojuje pohled na migrační otázku. V Německu a zemích Beneluxu naopak leží občanům v žaludku otázka politického extremismu. Toho se u nás obává necelá čtvrtina respondentů, naopak 27 % dotázaných znepokojuje znečištění, které je oblíbeným tématem ve Francii či Španělsku.

Zarážející je fakt, že současné neshody mezi členskými státy nepovažuje za vážný problém téměř nikdo. Právě rozepře unijních lídrů se zástupci zemí sedmadvacítky přitom dost ovlivňují řešení jednotlivých otázek, ať už jde o migraci nebo terorismus.

Nedůvěra v představitele Evropské unie je u Čechů dlouhodobě zřetelná. Zatímco s domácí politickou scénou vyjádřilo nespojenost 37 % dotázaných, s Bruselem nesouhlasí téměř každý druhý Čech.

Možné manipulace s volebními výsledky prostřednictvím koupených hlasů se obává 63 % českých občanů, zhruba polovina z nich se rovněž domnívá, že vláda nedělá dostatek opatření, aby případným podvodům při hlasování zabránila. Daleko větší obavy v tomto směru projevují například Bulhaři.

Volby do Evropského parlamentu jsou na programu na konci května. Půjde o deváté volby v historii, první po plánovaném březnovém vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Česká republika má ve Štrasburku a Bruselu 21 europoslanců.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil ve včerejším tweetu nadcházející eurovolby za klíčové. „Půjde o nejdůležitější evropské volby, od těch prvních v roce 1979, o tom nepochybuji. Proevropské strany musejí udělat vše pro to, aby v nich uspěly, to je teď úkol číslo 1,“ napsal na svém profilu.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Eurovolby EU (Evropská unie) migrace Terorismus Politico

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy