Češi mají "zbraň" proti populismu? Prestižní magazín si všiml zajímavé věci

Ačkoliv i v případě ČR se hovoří o nárůstu tzv. populistických stran, v porovnání s Maďarskem či Polskem nelze v ČR hovořit o jednoznačném příklonu k neliberální demokracii. Podle magazínu Foreign Policy je to dáno českým sklonem k ironii a silnou liberální tradicí.

Podle autora článku, Jamese Trauba z Center on International Cooperation, český vztah k politice velmi dobře ilustruje anketa o Největšího Čecha uspořádaná Českou televizí v roce 2005. Hlasování vyhrál Jára Cimrman, fiktivní postava českého génia pronásledovaného smůlou, kvůli které se svět o jeho objevech nemohl dozvědět. Až po nátlaku BBC Česká televize dosadila na první místo Karla IV.

Právě cimrmanovská povaha Čechů dle Trauba zajišťuje, že na rozdíl od Poláků či Maďarů nemají tak silné imperialistické cítění a netlačí tolik na obnovu nostalgicky vnímané minulosti, kdy oba státy byly „velkými“. Na rozdíl od Maďarů se Češi smířili s vývojem po první světové válce, jakkoliv se na něj dívají se sarkasmem.

Traub, který v Praze vyučoval na Newyorské univerzitě, nicméně podotýká, že i v ČR jsou přítomné elementy neliberální demokracie, reprezentované primárně proruským prezidentem Milošem Zemanem. Upozorňuje na vysokou skeptičnost obyvatel ČR vůči EU, jak se projevuje v průzkumech veřejného mínění.

Nicméně, z jeho zkušenosti Češi, ačkoliv vyjadřují některé obavy z budoucnosti, jsou stále ve velké míře oddáni liberálním hodnotám. Podle Trauba je to dáno českou silnou liberální tradicí počínající už za Jana Husa a pokračující přes Jana Amose Komenského až směrem k Tomáši Garriguovi Masarykovi.

Traub vykresluje české dějiny jako boj liberalismu proti autoritářství. Dle něj se česká oddanost liberálním hodnotám se projevila i během nadvlády komunistické strany v podobě tzv. pražského jara. Jeho étos přežíval i po tvrdém potlačení ze strany SSSR a později se manifestoval v podobě Charty 77.

Jako Masaryk předtím, i první český prezident Václav Havel posvětil liberální tradici svou autoritou. O její síle svědčí i to, že ačkoliv ČR je dnes polo-liberální zemí, na rozdíl od Polska a Maďarska, které s liberalismem taktéž koketovali, se nevydala směrem od liberalismu – a velký díl v tom má česká ironie. „Ironie“ píše Traub, „nevytváří mocný meč, ale může sloužit jako účinný štít“.

Zatímco Traub dává český liberalismus a populismus do kontrastu, výzkumníci z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Ondřej Slačálek, Eva Svobodová, ve svém článku „The Czech Islamophobic movement: beyond ‘populism’?“ (České islamofobní hnutí: za ‘populismem’?) o českém islamofobním populismu upozorňují, že mezi nimi existuje mnohem významnější shoda, než by se zdálo.

Podle jejich analýzy český populismus prezentovaný např. SPD je založen na západním modelu populismu, který se pokouší o ochranu západních, progresivních a sekulárních hodnot– svoboda projevu, rovnost mužů a žen – považovaných za ohrožované přicházejícím islámem. V tom se výrazně liší od etnonacionalistického a konzervativního populismu polského a maďarského typu.

Jako Traub, i Slačálek a Svobodová tento rozdíl přisuzují odlišné národní identitě Čechů, vyznačující se právě touto příslušností k liberálním, Masarykovským hodnotám a sklonem k ironii a výsměchu velkým nacionálním mýtům, typickým pro polský a maďarský národní diskurz. Dá se tedy říci, že v ČR není společnost ani tak rozdělena mezi konzervatismus a liberalismus jako spíše mezi dvěma typy odlišného liberalismu

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Komunismus

KOMENTÁŘ: Soumrak po sto letech. Jsme skutečně připraveni na konec komunistů v parlamentu?

„Letos už nebudou!“ Pod tímto lakonickým heslem iniciativy několika umělců a spolku Dekomunizace se skrývá jeden ze silně rezonujících otazníků blížících se sněmovních voleb. Českým komunistům hrozí, že vůbec poprvé za sto let jejich stranické existence je voliči nevyšlou do parlamentních lavic. Jejich případný konec ve vysoké politice může být dalekosáhlý, ale nejen z důvodů, které jsou ve veřejném prostoru tradičně stavěny do popředí.

Více souvisejících

populismus Miloš Zeman Maďarsko Polsko Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy