Zdeněk Svěrák otevřeně: K moci se dostali neurvalci, prezident podporuje rozdělení společnosti

Europoslanec za TOP 09, ekonom, bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer v rámci svého projektu Má Evropa vyzpovídal herce, spisovatele a dramatika Zdeňka Svěráka. Ptal se jej především na to, proč je Česko tolik rozdělené a a proč si občané neustále stěžují, i když se dnes mají nejlépe v historii.

Niedermayera hned na úvod zajímalo, proč když se Čechům žije snad nejlépe v historii, jsou lidé tak naštvaní a nespokojení. „To bych taky rád věděl,“ posteskl si herec, který souhlasí s tím, že po hmotné stránce se nám nikdy nežilo tak dobře. „Ale český člověk je asi zvyklý pořád na něco nadávat. A asi je to taky tím, že je zvyklý mít nějakou vrchnost, na kterou se dá něco svést,“ myslí si Svěrák.

Takže místo „oni“ jako vrchnost, teď mnozí používají „oni“ jako třeba Evropská unie. „Náš člověk tam nevidí a rád se nechá zmást těmi řečmi o tom, že je to byrokratický moloch,“ domnívá se Svěrák. Lidé si ale podle něj neuvědomují, že vstupem do EU musela země část suverenity ztratit – protože aby mohl takový klub něčeho dosáhnout, musí se lidé vzdát kousku svého názoru, když je většina pro jiný názor.

K tomu prý ale Češi podle všeho nejsou vychovaní. A další podíl viny podle něj leží na internetu, který měl být zdrojem komunikace a místo toho je zdrojem nedorozumění. Zdůraznil také, že demokracie je velmi choulostivá věc. V posledních volbách se dle jeho mínění na výsluní dostali „neurvalci“, kteří pod rouškou vlastenectví chtějí Česko z EU vytrhnout.

„Já myslím, že když tohle připustíme, tak pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali. Protože oni umírali pro demokracii, aby byla zachována, aby ty hodnoty, které sdílíme s ostatními v tom evropském klubu, byly uchráněny,“ myslí si Svěrák, podle kterého bude tato cesta náročná. Důležité je ale podle něj vzdělání a umění žít v demokracii a neschovávat se za to, že o nás rozhoduje „někdo nahoře“. 

„My se nepokládáme za člena EU se všemi právy, i když jsme! Pořád jsme zvyklí na to poddanství, že oni jsou nad námi a my s tím nic neuděláme. Není to pravda," namítá herec a spisovatel v jedné osobě.

Zmínil také problematiku hybridní války a kybernetiky. Informační technologie sice podle něj měly sloužit dobré věci, dnes jsou ale zneužívány „silami zla“- Tam je zakopaná pes, ono je to anonymní. Hodíte granát, schováte se a nikdo neví, odkud přišel.. Lze tam lhát a nemůžete dokázat. Že je to lež. Nebo se to dokazuje velmi těžce,“ připouští Svěrák. Jako konkrétní příklady zmínil třeba volbu amerického prezidenta nebo debatu před referendem o brexitu.

A rozdělení je cítit i u nás. „Pan prezident toto rozdělení podporuje. A vymyslel termín „pražská kavárna“, kam se řadím. To má být pejorativní název pro lidi, kteří nepracují a válí se v kavárnách,“ připomněl herec s tím, že jediná cesta, jak to překonat, je naučit se rozpoznávat pravdu a lež. A to na tom podle něj musí pracoval nejen školy, ale i rodiče.

Poukázal přitom na různé ankety, kde se ukázalo, že děti neví, kdo to byl Masaryk, nebo co se stalo v roce 1968. Lidé by podle něj spolu měli více mluvit. „Ale to je taky dlouhá trať. Je těžké přijít do hospody, když má celá hospoda jiná názor než vy a začít jim povídat o svých názorech,“ dodal s tím, že spojování bublin je jediná cesta, jak se z toho vymanit.

Slevy až 40 %

Přidáváme vyšší slevy. Objevte slevy až 40 % na povlečení, prostěradla a domácí oblečení.
Reklama

Dopis od Boha

Dopis od milujícího Boha Otce pro tebe!
Reklama

Související

Miro Žbirka (foto: Lukáš Běhounek)

Ceny Anděl posmrtně opanoval Miro Žbirka, získal hned čtyři sošky

Letošní ceny České hudební akademie (ČHA) Anděl opanovala hudba Miroslava Žbirky. Jeho album Posledné veci proměnilo všechny čtyři nominace. Za Žbirku, který zemřel předloni 10. listopadu ve věku 69 let, nahrávku dokončil jeho syn David. Posmrtně vydané album a singl Nejsi sám akademici ocenili v kategoriích Album, Sólový interpret, Skladba a Slovenské album. 

Více souvisejících

Zdeněk Svěrák (herec režisér) Luděk Niedermayer EU (Evropská unie) Česká republika politika

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

před 49 minutami

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

Trump může učinit Ameriku velkou, ale samotnou. Namísto sjednocení zvolil další polarizaci

Donald Trump během inauguračního proslovu nezklamal. Místo sjednocujícího projevu okamžitě vyhlásil nouzový stav na hranici s Mexikem a svou rétorikou ještě prohloubil již tak polarizovanou americkou společnost.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy