Osobnosti světové politiky? U Čechů vyhrál Zeman, Merkelová pohořela

Nejdůvěryhodnější z vybraných osobností světové politiky pro české občany zůstává podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) český prezident Miloš Zeman. Za ním skončili jeho slovenský protějšek Andrej Kiska a maďarský premiér Viktor Orbán, kteří si oproti loňskému dubnovému šetření významně polepšili.

Nejméně důvěryhodnými politiky ve světovém měřítku nadále byli podle CVVM německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin, k nimž nově přibyl severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Zemanovi podle nyní zveřejněného průzkumu důvěřovalo 50 procent dotázaných (o tři procentní body více než v dubnu loňského roku) a 43 procent mu nedůvěřovalo (o čtyři procentní body méně). Důvěra Čechů v Kisku se zvýšila z 33 na 44 procent, nedůvěra klesla z 30 na 25 procent. Končící slovenský prezident tak na tom byl podle CVVM ze všech 23 hodnocených osobností relativně nejlépe.

Ze čtvrté na třetí příčku v žebříčku důvěryhodnosti se dostal Orbán, který si v důvěře polepšil z 25 na 34 procent, přičemž nadále mu nedůvěřovala zhruba čtvrtina lidí. V dubnu třetího francouzského prezidenta Emmanuela Macrona (31 procent důvěřujících) předskočila těsně i britská premiérka Theresa Mayová (32 procent důvěřujících).

Nedůvěra v ně se ale zvýšila - u Mayové z 31 na 35 procent, u Macrona z 35 na 43 procent. Za ně se do žebříčku dostal slovenský premiér Peter Pellegrini s 23 procenty důvěry a 18 procenty nedůvěry.

Žebříček nejvíce nedůvěryhodných lídrů se podle CVVM od dubna do prosince nezměnil. Merkelové nadále nevěřilo 70 procent Čechů, Trumpovi a Putinovi dvě třetiny respondentů. Důvěřovala jim zhruba pětina dotázaných. V míře nedůvěry se za tuto trojici dostal poprvé hodnocený Kim Čong-un, kterému důvěřovala tři procenta Čechů.

Hůře na tom byl s dvouprocentní důvěrou už jen také nově hodnocený současný íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Jemu nedůvěřovala čtvrtina dotázaných a tři pětiny oslovených nevěděly, o koho jde.

Průzkum CVVM se uskutečnil od 1. do 13. prosince loňského roku. Zapojilo se do něj 1078 lidí starších 15 let.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Angela Merkelová Andrej Kiska Viktor Orbán průzkumy češi Vladimír Putin Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy