Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny, které mají zlepšit úroveň sociálních služeb. Vyplývá to z výsledků prověrky, které dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj se na tom do velké míry podepisuje dosud nepřijatá novela zákona o sociálních službách. Nejpozději v roce 2017 mělo být splněno 17 opatření, v době kontroly se resortu 14 z nich nepodařilo dosáhnout. MPSV v reakci uvedlo, že je pro něj zajištění kvalitních sociálních služeb zásadní, zavázalo se předložit novelu do konce roku.
V kontrolovaném období let 2015 až 2017 se podle kontrolorů nedařilo plnit dlouhodobé vize, cíle a opatření, které si úřad pro sociální služby sám stanovil a které jsou popsány v Národní strategii rozvoje sociálních služeb 2016 až 2025. Mezi 17 opatřeními, které měly být splněny, bylo například zvýšení podpory neformálním pečovatelům, legislativní vymezení kvality sociálních služeb nebo stanovení odborné způsobilosti zaměstnanců v sociálních službách.
Úroveň sociálních služeb mají zlepšit plánované změny MPSV. Drtivé většiny z nich se resortu nedaří dosáhnout. Více zde: https://t.co/08y7Kg4A5T pic.twitter.com/AcTl6nvu2t
— NKÚ ČR (@NKU_CZ) 18. února 2019
Připravovaná novela zákona o sociálních službách, která má mimo jiné sladit právní úpravu s dosavadní praxí či stabilizovat financování sociálních služeb, měla podle NKÚ nabýt účinnosti původně už v dubnu 2017. Dosud ale přijata nebyla. Ministerstvo přiznává, že většina cílů je vázána právě na předložení novely zákona o sociálních službách, věcného záměru o sociálních pracovnících a dalších legislativních úprav, které nebyly vládou nebo Parlamentem ČR v předchozím volebním období schváleny.
Kontroloři ministerstvu také vytýkají to, že nezavázalo kraje k tomu, aby nevyužité dotace vracely. Podle NKÚ se pak nevyužité dotace v dalším roce staly součástí rozpočtů krajů a MPSV tak nemohlo zkontrolovat, na co je příjemci ve skutečnosti použili. "V součtu se jednalo o více než 90 milionů korun," uvedl NKÚ.
Podle ministerstva je to ale vše v souladu s platnou legislativou. Tiskové oddělení MPSV uvedlo, že jde o peníze, které dostaly kraje od poskytovatelů až po skončení dotačního roku. "Všechny prostředky, které byly krajům navráceny v průběhu dotačního roku a které kraje nedokázaly rozdělit, byly MPSV vráceny," uvedlo ministerstvo. Podotýká, že 90 milionů Kč je v konečném důsledku pouze 0,32 procenta z 28 miliard korun, které kraje dostaly v letech 2015 až 2017.
Kontrolní úřad také porovnal dotace pobytových sociálních služeb. V roce 2017 se u dotací pro domovy pro seniory rozdělené peníze v krajích na lůžko průměrně pohybovaly od 57.000 korun do 106.000 korun, pro domovy pro osoby se zdravotním postižením pak od 89.000 do 256.000 korun. Dotace na lůžko v chráněném bydlení byly v jednotlivých krajích v rozsahu od 66.000 korun do 205.000 korun. Kontroloři uvedli, že výše dotace MPSV na lůžko ovlivňuje řada faktorů - například výše nákladů na správu a provoz objektů či rozličná struktura klientů.
Podle ministerstva jsou rozdíly normální skutečností. "Je například zřejmé, že příspěvková organizace města, která má financování zajištěné z 90 procent z obecního rozpočtu, bude k dokrytí svých nákladů potřebovat z dotace MPSV mnohem menší část peněz na lůžko než například nezisková organizace, která za sebou silného zřizovatele nemá," uvedlo MPSV.
Stále přetrvávajícím problémem je podle NKÚ také nedostatek sociálních pracovníků. "K řešení situace by mohl přispět zákon o sociálních pracovnících. Ani ten však dosud nebyl přijat," podotkli kontroloři. Ministerstvo oponuje, že nedostatek sociálních pracovníků je reflexí stavu českého trhu práce.
"V tomto ohledu MPSV realizuje několik kroků, například od ledna 2018 se zvýšily platové třídy, za poslední tři roky se zvýšily platy sociálních pracovníků cca o 35 procent. Díky tomu se počet sociálních pracovníků stabilizoval a nyní nedochází k úbytku," reagovalo MPSV.
V letech 2015 až 2017 rozdělilo MPSV mezi jednotlivé sociální služby ze svého rozpočtu 28 miliard Kč. Celková výše dotací je dána zákonem, stejně jako výše podílu pro jednotlivé kraje. V ČR působí přibližně 2000 poskytovatelů sociálních služeb, starajících se o 76.000 klientů.
Související
Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort
NKÚ upozornil na tragický stav digitalizace. Projekty se táhnou deset let, úředníci data přepisují ručně
nkú , Ministerstvo práce a soc. věcí , sociální péče
Aktuálně se děje
před 41 minutami
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 1 hodinou
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 2 hodinami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 2 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 3 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 4 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 5 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 6 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 7 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 7 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 9 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 10 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 10 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 11 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 11 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 12 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 12 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák