Schwarzenberg o roce 1948: Nepoučili jsme se. Je divné, že se dnes nebráníme hlasitěji

Únorový převrat dostal k moci Komunistickou stranu Československa (KSČ) v čele s Klementem Gottwaldem. Země sena více než 40 let dostala do područí Sovětského svazu. Zlomovým dnem byl 25. únor 1948. Na tento den i následný vývoj zavzpomínal jeden ze zakladatelů TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Mezi aktivními českými politiky je čestný předseda TOP 09 jeden z mála pamětníků. „Mám takový dojem, že jsem poslední poslanec, který si ještě pamatuje rok 1948. Byl jsem sice tehdy malé dítě, ale ještě si pamatuji na pochodující milice po Národní třídě. Taky si pamatuji, jak se moje sestra vrátila ze Staroměstského náměstí, kam se školou musela nastoupit a vyprávěla, co se tam dělo,“ zavzpomínal Karel Schwarzenberg.

Ce své úvaze se ale především zamyslel nad tím, co se po roce 1948 dělo. „Únor, jak ho komunisté nazývali Vítězný únor, nás uvrhl do jedenačtyřicet let dlouhé poroby. Během té doby naše hospodářství, naše věda a další obory, zvláště pak průmysl, zaostal za západními zeměmi, přestože krátce před tím před druhou světovou válkou jsme byli na světové špičce. O popravách a táborech nucených prací například v Jáchymově, nebo třeba v Bytízi ani raději nechci mluvit. Byl to opravdu na dlouhou dobu konec jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě,“ posteskl si poslanec.

Podle něj je zvláštní, že se Češi zřejmě vůbec nepoučili. „Zase slyším stejné argumenty o parlamentu, že je to žvanírna, slyším, že musíme vytvořit vládu s podporou komunistů, kteří ten smutný stav v naší zemi zavinili, a dokonce začínáme brát vážně jiné extremistické strany,“ varuje Schwarzenberg před opakováním minulosti.

„Měli bychom se dnes zamyslet a vzít únor jako varovný příklad našeho selhání. Naše demokratické strany, pravda, taky tehdy selhaly. Tak jako v Německu v roce 1933, když nastoupili k moci nacisté. Jak německé demokratické strany, tak naše, neměly tušení, do jakého střetu jdou a že jejich protivník hraje úplně jinou hru. Bez pravidel, která tyto strany považovaly za samozřejmé. V obou případech, jak NSDAP, tak KSČ to byly především gangy usilující o moc, které se za strany pouze vydávaly. Demokraté byli vyřazeni ze hry a diktatura byla nastolena. Omluvou jim tehdy snad mohlo být, že to před tím nikdy nezažili,“ myslí si jeden ze zakladatelů TOP 09.

Dnes je prý ale situace jiná. „My tu zkušenost už máme a víme jaké to je a kam to vede. Je ale divné, že se dnes nebráníme hlasitěji a rozhodněji nástupu nedemokratického myšlení. Ve všech oblastech. Jsem přesvědčen, že je to úkol nás, dnešních politiků a občanů, abychom zachránili demokracii v České republice tak, jak jí koncipoval Tomáš Garrique Masaryk,“ dodává Schwarzenberg.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg 25. únor 1948 Únor 1948 KSČ

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy