Schwarzenberg o roce 1948: Nepoučili jsme se. Je divné, že se dnes nebráníme hlasitěji

Únorový převrat dostal k moci Komunistickou stranu Československa (KSČ) v čele s Klementem Gottwaldem. Země sena více než 40 let dostala do područí Sovětského svazu. Zlomovým dnem byl 25. únor 1948. Na tento den i následný vývoj zavzpomínal jeden ze zakladatelů TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Mezi aktivními českými politiky je čestný předseda TOP 09 jeden z mála pamětníků. „Mám takový dojem, že jsem poslední poslanec, který si ještě pamatuje rok 1948. Byl jsem sice tehdy malé dítě, ale ještě si pamatuji na pochodující milice po Národní třídě. Taky si pamatuji, jak se moje sestra vrátila ze Staroměstského náměstí, kam se školou musela nastoupit a vyprávěla, co se tam dělo,“ zavzpomínal Karel Schwarzenberg.

Ce své úvaze se ale především zamyslel nad tím, co se po roce 1948 dělo. „Únor, jak ho komunisté nazývali Vítězný únor, nás uvrhl do jedenačtyřicet let dlouhé poroby. Během té doby naše hospodářství, naše věda a další obory, zvláště pak průmysl, zaostal za západními zeměmi, přestože krátce před tím před druhou světovou válkou jsme byli na světové špičce. O popravách a táborech nucených prací například v Jáchymově, nebo třeba v Bytízi ani raději nechci mluvit. Byl to opravdu na dlouhou dobu konec jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě,“ posteskl si poslanec.

Podle něj je zvláštní, že se Češi zřejmě vůbec nepoučili. „Zase slyším stejné argumenty o parlamentu, že je to žvanírna, slyším, že musíme vytvořit vládu s podporou komunistů, kteří ten smutný stav v naší zemi zavinili, a dokonce začínáme brát vážně jiné extremistické strany,“ varuje Schwarzenberg před opakováním minulosti.

„Měli bychom se dnes zamyslet a vzít únor jako varovný příklad našeho selhání. Naše demokratické strany, pravda, taky tehdy selhaly. Tak jako v Německu v roce 1933, když nastoupili k moci nacisté. Jak německé demokratické strany, tak naše, neměly tušení, do jakého střetu jdou a že jejich protivník hraje úplně jinou hru. Bez pravidel, která tyto strany považovaly za samozřejmé. V obou případech, jak NSDAP, tak KSČ to byly především gangy usilující o moc, které se za strany pouze vydávaly. Demokraté byli vyřazeni ze hry a diktatura byla nastolena. Omluvou jim tehdy snad mohlo být, že to před tím nikdy nezažili,“ myslí si jeden ze zakladatelů TOP 09.

Dnes je prý ale situace jiná. „My tu zkušenost už máme a víme jaké to je a kam to vede. Je ale divné, že se dnes nebráníme hlasitěji a rozhodněji nástupu nedemokratického myšlení. Ve všech oblastech. Jsem přesvědčen, že je to úkol nás, dnešních politiků a občanů, abychom zachránili demokracii v České republice tak, jak jí koncipoval Tomáš Garrique Masaryk,“ dodává Schwarzenberg.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg 25. únor 1948 Únor 1948 KSČ

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

RECENZE: Boy Kills World v krvavé lázni zabíjí struhadlem a drží se videoherních kontur

Ačkoli film Boy Kills World se v nabídce českých kin objevil relativně nenápadně, nabízí zběsilou, ujetou a sebeuvědomělou akční jízdu, kde je dějovým tahounem samotné násilí. Postmoderní hříčka sází na nápaditou stylistiku a moralizování zahazuje daleko od zmasakrovaných antagonistů.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy