Politici varují: Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Hlavní chybou byla lhostejnost

Po celém Česku se dnes konají akce, které připomenou 71. výročí komunistického puče v tehdejším Československu. Na dění února 1948 také vzpomínají čeští politici, kteří varují před opakováním minulosti.

„25. únor 1948 nebyl bleskem z čistého nebe. Byl výsledkem několikatého procesu, kdy si lidé nechali líbit postupné ohýbání demokratických zásad, omezování svobody a koncentraci moci. Až přišli o svobodu zcela a zavládla zvůle. Hlavní chybou byla lhostejnost. Neopakujme ji,“ apeluje na Čechy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Výročí připomněl i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Dnes je tomu 71 let. Nesmíme zapomenout. 25. únor 1948,“ burcuje. „200 tisíc politických vězňů, 250 popravených 4500 mrtvých za mřížemi, 280 zabitých na hranicích, zničení životů statisíců lidí, zlikvidování hospodářství rozvinuté země,…“ vypočítává politik následky komunistického vládnutí.

Byli to právě studenti, kterých se komunisté báli nejvíce. Vzdělaný mladý člověk je totiž hrozbou pro jakýkoli pokus o likvidaci demokracie. Platilo to v roce 1948 a platí to i dnes!

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 25. února 2019

„Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Komunistické zločiny páchali Češi na Češích. Snad žádný jiný režim nedokázal zlikvidovat elitu vlastního národa jako komunismus. Následky pociťujeme dodnes. #25únor #KomunismusBolíDodnes,“ uvedl na twitteru místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

Zavzpomínal i předseda ODS. „25. únor, smutné výročí komunistického puče, nezapomínejme! Komunisté během své brutální vlády lidi pronásledovali, omezovali a likvidovali. Dnes, po 30 letech svobody, jsou opět součástí vlády. Mohou rozhodovat o zásadních věcech, k minulosti se hrdě hlásí. Je to nebezpečné,“ říká Petr Fiala.

„Vítězný únor znamenal tresty smrti a represe. Nezapomínejte, čeho jsou komunisté schopní,“ žádá občany senátor Pavel Fischer.

Vítězný únor znamenal tresty smrti a represe. Nezapomínejte, čeho jsou komunisté schopní. pic.twitter.com/0zTAGH7HVe

— Pavel Fischer (@PavelFischer) 24. února 2019

Své si k výročí řekly i další postavy veřejného života. „25. 2. 48 Tak za to prý mohl (jak tu čteme): Beneš, Moskva, lhostejnost demokratů, Gottwald, KSČ. Tak já mám jiný názor: Za 40 let v otroctví nejvíce mohli ti, kteří komunisty volili, kteří jim uvěřili, kteří je podporovali, kteří ignorovali jejich svinstva, kteří odmítli svobodu,“ vzkázal režisér a komunální politik Jan Hřebejk.

„Komunisti volby v r. 1946 vyhráli obrovskou lží (za asistence Moskvy). Nikde v jejich programu nebyly vraždy, kriminály, krádeže majetku vč.úspor, likvidace církví, mezinárodní izolace atd. Dívejme se na únor 48 i touto optikou,“ vyzývá expremiér Mirek Topolánek.

25. února 1948 proběhl puč, jímž komunisti nastolili cestu od svobody k totalitě. Statisíce lidí byly z politických důvodů vězněny, tisíce se staly obětí justičních vražd či zemřely na útěku. @skaut byl zakázán pro svoji úctu svobodě a pravdě. Vzpomínáme na oběti bezpráví! #skaut

— #SKAUT (@skaut) 25. února 2019

„7 tisíc zemřelých ve věznicích, 230 tisíc politických rozsudků, 248 popravených, 5 tisíc vystěhovaných sedláků, statisíce vyhozených ze zaměstnání, z bytů, ze studií, stovky zastřelených na hranicích,250 tisíc lidí v exilu. J. Toufar (25.2.1950), J. Zajíc (25.2.1969). Únor ´48 varuje!“ píše na sociálních sítích lidovec a někdejší ministr kultury Daniel Herman.

Související

Československo se 25. února 1948 na 41 let ponořilo do komunistického bezpráví , demokracie a svoboda byla ze země vyhnaná. Absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy Mariana Čapková tvrdí, že bolševismus zasetý před 74 lety přerušil přirozený a ekonomický vývoj. Rozhovor

Jizva po Únoru 1948 se nikdy nezacelí. Část lidí si myslela, že komunisté po válce zajistí bezpečí, říká Čapková

Jeho projev na dlouhých čtyřicet let definitivně vyhnal ze země svobodu a demokracii. Po rétorice tehdejšího premiéra Klementa Gottwalda, který 25. února 1948 na pražském Václavském náměstí národu oznámil, že se právě vrací z Hradu a prezident Edvard Beneš všechny jeho návrhy přijal, se po někdejším Československu rozlila rudá barva. Komunistický puč byl dokonán. Producentka dokumentu Umění disentu Mariana Čapková, absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy tvrdí, že bolševismus zasetý přesně před 74 lety, přerušil přirozený společenský a ekonomický vývoj. „Vytrhl naši zemi ze společnosti kultivovaných demokratických států. Tato jizva nebude nikdy zcela zacelena, negativní dopady bude pociťovat ještě mnoho generací a český národ si ponese ještě mnoho let stigmata a rozdělení ve společnosti, v mezilidských vztazích a v přirozených ekonomických vazbách,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Mariana Čapková.

Více souvisejících

25. únor 1948 Únor 1948 Miroslav Kalousek Marek Ženíšek (TOP 09) Michal Kučera (TOP 09) Petr Fiala (ODS) Pavel Fischer Jan Hřebejk Mirek Topolánek Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 58 minutami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy