Kandidáti na lidoveckého předsedu nelitují rozhodnutí nejít do vlády s Babišem

Kandidáti na předsedu KDU-ČSL Jan Bartošek, Marian Jurečka a Marek Výborný se shodli na tom, že nelitují rozhodnutí nevstoupit do vlády. Dodrželi tak předvolební slib, že lidovci nepůjdou do koalice s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem (ANO). Řekli to na dnešní veřejné debatě kandidátů v zaplněném pražském Divadle Minor.

Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Bartoška strana vstup do vlády zvažovala a byla připravena jednat a hledat programové průniky, na druhou stranu pro ni bylo nepřijatelné vládnout s někým, kdo je trestně stíhaný, bez ohledu na to, kdo to je nebo z jaké je strany.

Jurečka nikdy nezapochyboval, že šlo o správné rozhodnutí. Lidovcům podle něj bylo občas vytýkáno, že názorově otočili, v tomto případě se ale tak nestalo. Na rozdíl od sociálních demokratů, kteří nakonec s hnutím ANO utvořili menšinovou vládu tolerovanou komunisty, zůstala KDU-ČSL na vymezených pozicích, míní první místopředseda strany a bývalý ministr zemědělství. Babiš je podle něj pragmatik a ne vše, na čem se s ním v minulosti lidovci domluvili, skutečně platilo, domnívá se.

Podle Výborného je politika o hodnotách. S Jurečkou se shodl na tom, že pokud něco strana slíbí, je potřeba to dodržet. Podobné jednání by chtěl u lidovců zachovat do budoucna, jejich politika má být jasná, srozumitelná, čitelná. Zároveň uvedl, že jako předseda KDU-ČSL by jednal se všemi relevantními partnery, odmítá vést politické debaty s KSČM a SPD. Lidovci podle něj nechtějí být stranou, která bude automaticky blokovat všechny vládní návrhy.

Dosavadní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který stranu vede od roku 2010, nebude na březnovém sjezdu funkci obhajovat. Strana podle něj potřebuje nový impulz, který jí už on sám nedokáže dát. Dnešní debatu zahájil krátkým úvodním slovem. Podobná diskuse se uskutečnila minulý týden v Brně, určena však byla spíše členům strany na rozdíl od té pražské.

KDU-ČSL podle kandidáta na předsedu Jana Bartoška potřebuje dlouhodobou strategii a jasně definovat témata. Podle Marka Výborného má strana výborný program, neumí jej ale prodat a prezentovat. Třetí aspirant na vedení lidovců Marian Jurečka míní, že KDU-ČSL musí voliče přesvědčit, že strana svůj program směřuje ve prospěch jejich konkrétních životních starostí. Kandidáti to řekli na dnešní veřejné debatě v zaplněném pražském Divadle Minor.

Podle poslance Výborného mají lidovci dlouhodobě stabilní program, nedaří se jim jej však prezentovat a prodat tak, aby byli ve volbách dostatečně úspěšní. Ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) se KDU-ČSL podařilo splnit 80 procent z programového prohlášení, přesto to strana nedokázala veřejnosti sdělit, míní. Jako jedno z klíčových témat do budoucna vidí Výborný vzdělávání. Nestačí podle něj přidat učitelům peníze na platech, ačkoli je to důležité. Inspirovat by se chtěl v Dánsku, kde je povolání učitele prestižní a kdo se hlásí na pedagogickou fakultu, má ji jako volbu číslo jedna, řekl.

Šéf lidoveckých poslanců Bartošek považuje za nutné vybudovat silnou značku KDU-ČSL jakožto jasně vyprofilované konzervativní a proevropské strany. Pokud by se stal předsedou, svolal by jednání okresních a krajských předsedů, s nimiž by definoval silné a slabé stránky KDU-ČSL. Lidovci podle něj potřebují posílit kompetence v ekonomice, průmyslu či dopravě. Za klíčové považuje vydat se do regionů a více komunikovat se členskou základnou. Zmínil také nutnost zlepšení prezentace strany, podpory pracujících rodin či řešení otázky exekucí, ale také ochrany krajiny nebo dlouhodobě udržitelného rozvoje.

Místopředseda lidovců Jurečka si nemyslí, že by KDU-ČSL byla ve volbách neúspěšná, straně se podle něj daří v komunálních, senátních i krajských volbách. Úspěchy ale neumí plně přenést do sněmovních voleb. Lidovci v nich v roce 2017 získali 5,8 procenta hlasů, mají deset poslanců.

Podle bývalého ministra zemědělství je důležité dávat důraz na to, aby se slovo "lidová" z názvu strany promítalo do každodenního života lidí. V otázce bezpečnosti a migrace je podle něj zásadní, aby lidé věděli, že platí "naše země = naše pravidla".

Dosavadní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který stranu vede od roku 2010, nebude na březnovém sjezdu funkci obhajovat. Strana podle něj potřebuje nový impulz, který jí už on nedokáže dát. Dnešní debatu zahájil krátkým úvodním slovem. Podobná diskuse se uskutečnila minulý týden v Brně, určena však byla spíše členům strany na rozdíl od té pražské.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Jan Bartošek Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy