Další zhoršení vztahů USA s KLDR? Čeští politici ostře reagují na fiasko v Hanoji

Nedosažení dohody mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem je mimo jiné dáno nevýkonnou administrativou na obou stranách. ČTK to řekl předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Stejně jako místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nebyl překvapen, že summit ve vietnamské Hanoji skončil bez výrazného průlomu.

Administrativa je podle Zaorálka slabá nejen na severokorejské straně, ale i na americké. "Protože tam byli odejiti hlavní experti na Severní Koreu, tak se nelze divit, že to dělají lidi, kteří nejsou ani znalci. Proto mám od začátku pochyby, že jsou schopni připravit něco, co přinese výsledek," řekl.

"Dosáhnout výsledku v takových jednáních je velmi obtížné, chce to mít velmi dobře promyšlený plán a domluvit se na určitém harmonogramu, který pak plní obě strany," doplnil. Přesto podle něj nebylo jednání bezvýznamné, důležité bylo zejména pro Jižní Koreu.

Podle Trumpa Kim Čong-un vyjádřil ochotu uzavřít nejvýznamnější severokorejské jaderné zařízení v Jongbjonu, za to však požadovala severokorejská delegace zrušení všech sankcí vůči KLDR, což nešlo udělat. Ženíšek tento krok ocenil. Dvoudenní jednání skončilo bez dohody, což podle místopředsedy TOP 09 nebylo překvapivé. V Hanoji nebylo podepsáno společné prohlášení, zrušen byl také plánovaný společný oběd obou státníků.

Myslím, že všichni, co se problematikou zabývají, nepředpokladali, že by mohl nastat nějaký zásadní zlom v Singapuru před půl rokem nebo teď v Hanoji. Je dobře, že americký prezident nepřistoupil na Kimův požadavek, aby byly nejprve zrušeny všechny sankce.

— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 28. února 2019

"Obě dvě strany mají úplně nerealistické představy o tom, co chtějí, a nejsou schopny si je sdělit a ani se poslouchat," poznamenal Zaorálek. Hrozí tak určitá frustrace, jež může vést naopak ke zhoršení vztahů, míní.

Požadavky obou stran neumožňují přijatelnou dohodu, která by otázku jaderných zbraní na Korejském poloostrově definitivně vyřešila, také podle místopředsedy Pirátů Mikuláše Peksy. "Současný politický pat nelze podle mého názoru prolomit bez diskuse o liberalizaci režimu KLDR, rozvojové spolupráci a dalších tématech," konstatoval.

"Po nedokončeném summitu oceňuji rozhodnost a jasný postoj amerického prezidenta. Nelze žádat zrušení sankcí a zároveň si ponechat byť jen část nukleárního programu. Domnívám se, že právě jasná slova a jasné požadavky jsou asijským politickým vůdcům dobře srozumitelné," napsal ČTK lidovecký poslanec Jiří Mihola. Nerozuměl ale Trumpovým slovům na adresu Kima jakožto schopného politika. "Ale možná to byl jen diplomatický tah, nebo nepřesná interpretace médií," uvedl Mihola.

Podobně se vyjádřil první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. "Je vidět, že diplomacie Donalda Trumpa postavená jen na divadelním efektu navenek k výsledkům prostě nevede. S diktaturou nelze vyjednávat tak, že o Kimovi řeknete, že je velký vůdce, a čekat, že to přinese reálnou dohodu," poznamenal.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Donald Trump Kim Čong-un Marek Ženíšek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy