Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) počátkem týdne požádá policejního prezidenta Jana Švejdara o prověření, zda od policie unikly do médií odposlechy v kauze kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Do budoucna chce zajistit, aby k podobným únikům nedocházelo, podle něj to komplikuje vyšetřování. Řekl to dnes v pořadu Partie v televizi Prima. Švejdar ale v prohlášení na webu policie popřel, že by odposlechy unikly. V médiích se podle něj objevily jen informace z dokumentů, které dostali i obvinění či obhájci.
"Obrátím se na policejního prezidenta a budu požadovat, aby vyšetřil tento únik. Z mého pohledu není možné, aby toto vyšetřování v přímém přenosu probíhalo i v médiích," řekl Hamáček. Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v sobotu v deníku Právo. Podle Hamáčka mohly informace pocházet od policie, od státního zastupitelství nebo od advokátů. Chce zajistit, aby od policie, která spadá pod ministerstvo vnitra, dokumenty příště neunikaly.
Účast pana Faltýnka v tendru na mýto musí ANO vysvětlit, ale platí presumpce neviny a není možné kohokoliv v médiích odsoudit dřív než soud. Vyšetřovat mají policisté, ne novináři. S @PiratIvanBartos jsme se v #Partii bavili i o cestě premiéra do USA nebo o ceně mobilních dat.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 10. března 2019
Švejdar jakékoli pochybení policie popírá. "Pokud je mi známo, tak ve veřejném prostoru nekolují žádné nahrávky odposlechů, nýbrž informace, které byly uvedeny v příkazech k domovním prohlídkám či sdělení obvinění," oznámil. "Tyto dokumenty náleží ze zákona subjektům trestního řízení - obviněným, jejich obhájcům, státním zástupcům a mnohdy i dalším účastníkům řízení. Jak s těmito informacemi zmíněné subjekty nakládají, je mimo jakoukoli kontrolu," doplnil.
"Policie musí pracovat nezávisle. To, co je problém, z mého pohledu je, že z toho spisu unikají informace. Otázka je, jaké informace - zda to jsou kompletní informace nebo zda to jsou cílené úniky," uvedl Hamáček. "Takhle to být nemá, policie má pracovat profesionálně a bez toho, aby paralelně běželo nějaké vyšetřování v médiích," řekl.
Podle policejního prezidenta se ale v případě kauzy kolem Faltýnka nedá hovořit o úniku, protože zveřejněné informace mohl médiím předat kdokoli, kdo dostal příkaz k prohlídce či sdělení obvinění. "K tomu se dá jen podotknout, že ten poslední, kdo má k takovému jednání motivaci, je právě policie. Ministrovi vnitra jsem své stanovisko právě sdělil a zítra (v pondělí) budeme mít příležitost ještě věc prodiskutovat při osobním setkání," sdělil Švejdar.
Policejní prezident @jan_svejdar se vyjádřil k aktuálnímu dění. https://t.co/MCcUhC4tPl
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. března 2019
K samotnému zásahu policie u Faltýnka doma se ministr vyjadřovat nechtěl. Podle něj je třeba počkat na to, až bude od policie či státního zastupitelství více informací. Změna by podle něj také nastala, kdyby vyšetřovatelé Faltýnka začali trestně stíhat.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pořadu kritizoval Faltýnka za schůzky se zástupci Kapsche a ÚOHS. Pokud Faltýnek jednal jménem koaliční rady pro dopravu, jak sám uvedl, měl mít podle Bartoše k takovým schůzkám oficiální pověření. Vyzval proto místopředsedu ANO, aby příslušné pověření doložil.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes k Faltýnkovu případu blíže nevyjádřil. Novinářům při odletu do Polska řekl, že zatím s prvním místopředsedou svého hnutí nemluvil. Doufá v brzké vyjasnění role, kterou v kauze údajné korupce Faltýnek hraje. Již v pátek večer Babiš novinářům v USA řekl, že se s Faltýnkem potká v úterý v Poslanecké sněmovně.
Ohledně ÚOHS se policie zajímá o veřejné zakázky, kterými se úřad zabýval, včetně tendru na mýtný systém, oznámil už ve čtvrtek žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Policisté ve čtvrtek zasahovali v brněnském sídle ÚOHS i v pražském sídle firmy Kapsch i u Faltýnka doma.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , Policie ČR , Jan Švejdar (policejní prezident)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák