Ondráček soptí kvůli NATO: Řeznice Albrightová, humanitární bombardér Havel. I se Zemanem měli skončit před tribunálem

Česká republika si dnes připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. A zatímco na Pražském hradě se slaví, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček tvrdí, že NATO je agresivní pakt a že není co slavit.

Zatímco většina českých politiků dnes, v den 20. výročí vstupu Česka do NATO, připomíná důležitost tohoto paktu, komunista Zdeněk Ondráček to vidí poněkud jinak. „Je mi smutno z toho, že tady společně s balkánskou řeznicí oslavujete 20 výročí vstupu do válečného agresivního paktu NATO,“ uvedl v reakci na dnešní konferenci, která se koná na Pražském Hradě.

Poukazuje na to, co se dělo krátce po českém vstupu do NATO. „Připomínám, že jen o pár dní později váš humanitární bombardér Havel zatáhl náš národ do vojenské agrese proti slovanskému lidu Srbska. I na našich rukou je tak jejich krev,“ tvrdí Ondráček.

Diskutující mu ovšem ihned připomněli, že letecké útoky Severoatlantické aliance na vojenské cíle v Jugoslávii tehdy odsouhlasil za vládu její předseda Miloš Zeman, zásah aliance konzultoval pouze s ministrem zahraničí Janem Kavanem.

Jiní pak připomněli, že pojem humanitární bombardování Havel nikdy nepoužil. V rozhovoru pro Reuters pouze řekl: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO.“

Později Havel označil pojem „humanitární bombardování“ za obskurní a říkal, že ho nikdy ani nevymyslel, ani nepoužil.

Ondráček se těchto slov chytil a zdůraznil, že to bylo bez rezoluce OSN. „Tedy akt vojenské agrese, kterou obhajoval. Všichni měli stanou před vojenským tribunálem,“ spustil komunistický poslanec. „Kdo? Havel? za to že řekl svůj názor?“ nechápal jeden z diskutujících. „Tedy mimo jiné Zeman,“ přidal se další s ohledem na to, co již bylo řečeno a napsáno. „Klidně i Zeman,“ přitakal Ondráček.

Václav Havel se podle komunisty provinil už tím, že mlčel. „Havel byl tenkrát na západě ikona. Kdyby tenkrát jen řekl, že s tím máme problém..., ale on zbaběle mlčel a pak pindal, že akt válečné agrese je v podstatě humanitární bombardování. Zemřelo několik tisíc lidi, ale koho by v NATO zajímaly oběti z řad civilistů, žen a dětí,“ pokračoval komunista.

Dodal, že ani on sám se neozval. „Byl jsem ve služebním poměru ke státu a byl vázán apolitičností. Ano, je mi líto všech nevinných obětí,“ vysvětluje Ondráček, který v tu dobu pracoval u policie. Teprve až po odchodu vstoupil Ondráček, který za minulého režimu působil u Veřejné bezpečnosti, do politiky.

Po zásahu Pohotovostního útvaru VB v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne Ondráčeek v prosinci 1989 v rozhovoru pro časopis Mladý svět přiznal, že tehdy mlátil lidi a obuškem uhodil i dívku. Díky tomu získal přezdívku "mlátička". V listopadu 1989 poskytl také rozhovor Československé televizi, ve kterém popisoval, jak měli být demonstranti údajně vyzbrojeni.

Sám Ondráček se dnes konference u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO neúčastní. „Když přišla pozvánka z Hradu, tak letěla hned do koše. Uvidíme, kdo z politiků tam půjde. Od nás z KSČM doufám, že nikdo,“ dodal Ondráček¨.

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Zdeněk Ondráček NATO Václav Havel Miloš Zeman Madeleine Albrightová

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy