Česká republika si dnes připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance. A zatímco na Pražském hradě se slaví, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček tvrdí, že NATO je agresivní pakt a že není co slavit.
Zatímco většina českých politiků dnes, v den 20. výročí vstupu Česka do NATO, připomíná důležitost tohoto paktu, komunista Zdeněk Ondráček to vidí poněkud jinak. „Je mi smutno z toho, že tady společně s balkánskou řeznicí oslavujete 20 výročí vstupu do válečného agresivního paktu NATO,“ uvedl v reakci na dnešní konferenci, která se koná na Pražském Hradě.
Poukazuje na to, co se dělo krátce po českém vstupu do NATO. „Připomínám, že jen o pár dní později váš humanitární bombardér Havel zatáhl náš národ do vojenské agrese proti slovanskému lidu Srbska. I na našich rukou je tak jejich krev,“ tvrdí Ondráček.
Diskutující mu ovšem ihned připomněli, že letecké útoky Severoatlantické aliance na vojenské cíle v Jugoslávii tehdy odsouhlasil za vládu její předseda Miloš Zeman, zásah aliance konzultoval pouze s ministrem zahraničí Janem Kavanem.
Jiní pak připomněli, že pojem humanitární bombardování Havel nikdy nepoužil. V rozhovoru pro Reuters pouze řekl: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO.“
Později Havel označil pojem „humanitární bombardování“ za obskurní a říkal, že ho nikdy ani nevymyslel, ani nepoužil.
Ondráček se těchto slov chytil a zdůraznil, že to bylo bez rezoluce OSN. „Tedy akt vojenské agrese, kterou obhajoval. Všichni měli stanou před vojenským tribunálem,“ spustil komunistický poslanec. „Kdo? Havel? za to že řekl svůj názor?“ nechápal jeden z diskutujících. „Tedy mimo jiné Zeman,“ přidal se další s ohledem na to, co již bylo řečeno a napsáno. „Klidně i Zeman,“ přitakal Ondráček.
Václav Havel se podle komunisty provinil už tím, že mlčel. „Havel byl tenkrát na západě ikona. Kdyby tenkrát jen řekl, že s tím máme problém..., ale on zbaběle mlčel a pak pindal, že akt válečné agrese je v podstatě humanitární bombardování. Zemřelo několik tisíc lidi, ale koho by v NATO zajímaly oběti z řad civilistů, žen a dětí,“ pokračoval komunista.
Dodal, že ani on sám se neozval. „Byl jsem ve služebním poměru ke státu a byl vázán apolitičností. Ano, je mi líto všech nevinných obětí,“ vysvětluje Ondráček, který v tu dobu pracoval u policie. Teprve až po odchodu vstoupil Ondráček, který za minulého režimu působil u Veřejné bezpečnosti, do politiky.
Po zásahu Pohotovostního útvaru VB v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne Ondráčeek v prosinci 1989 v rozhovoru pro časopis Mladý svět přiznal, že tehdy mlátil lidi a obuškem uhodil i dívku. Díky tomu získal přezdívku "mlátička". V listopadu 1989 poskytl také rozhovor Československé televizi, ve kterém popisoval, jak měli být demonstranti údajně vyzbrojeni.
Sám Ondráček se dnes konference u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO neúčastní. „Když přišla pozvánka z Hradu, tak letěla hned do koše. Uvidíme, kdo z politiků tam půjde. Od nás z KSČM doufám, že nikdo,“ dodal Ondráček¨.
Související

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

Nouzový stav má být prodloužen o 30 dní, KSČM tentokrát patrně podpoří vládu
Zdeněk Ondráček , NATO , Václav Havel , Miloš Zeman , Madeleine Albrightová
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 1 hodinou

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 1 hodinou

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 2 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 4 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera
Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.
Zdroj: Libor Novák