Premiérka a prezidentka na Slovensku? České politice ženy nedominují

Na Slovensku se schyluje k prezidentským volbám. Největší favoritkou je Zuzana Čaputová. Z tuzemského úhlu pohledu je nejprovokativnější kandidátkou. A to i vedle radikálního nacionalisty Mariána Kotleby nebo Štefana Harabina, který měl problémy s akurátností titulu doktora práv. Nacionalistické excesy stejně jako problémy s titulu v české politice nejsou nic neobvyklého. Žena – polička v čelní exekutivně funkci? Dosud nepoznaná věc.

Mediálním prostorem hýbe také “brexitová“, nepříliš úspěšná, premiérka Theresa Mayová. V Německu mnoho let vládne kancléřka Merklová a v čele vládnoucí strany ji nahradila další žena, sice s opravdu krkolomným jménem, Annegret Kramp-Karrenbauer. I Slovensko svého času mělo svou premiérku Ivetu Radičovou. Jinými slovy ženy v čele země nejsou běžné jen na západ od našich hranic, ale i na východ.

Političky v Česku samozřejmě existují, ale k postu premiérky či prezidentky se žádná žena ani nepřiblížila. S jednou čestnou výjimkou. Na velmi krátké období se mohla předsedkyní vlády stát Miroslava Němcová po pádu vlády Petra Nečase. Ovšem i přes podporu, pravda velmi křehkou, parlamentu ji prezident Miloš Zeman nejmenoval do funkce a místo toho inicioval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka bez důvěry.

V prvních přímých prezidentských volbách se kandidátky objevily, ale skončily zcela na chvostu zájmu voličů a v dalších prezidentských volbách už se žádná kandidátka ani neobjevila.

V poslanecké sněmovně zasedá rekordní počet devíti politických stran. Žádná strana však nemá předsedkyni. Svým způsobem strany jako KSČM nebo KDU-ČSL by bylo možné považovat za strany s rigidní strukturou, v níž se ženy prosadí jen těžko. Na druhou stranu z rigidnosti můžeme jen těžko obvinit Českou pirátskou stranu. V jejich sboru 22 poslanců jsou však jen 3 ženy.

Svým způsobem se není čemu divit, piráti jsou „ajťácká“ strana. Jedná se o příznačnou věc, mezi dobře placenými „ajťáky“ žen v Česku také ubývá. Podle Českého statistického úřadu v roce 1995 pracovalo v oboru IT třetina žen (20 000) dnes to není ani polovina tehdejšího počtu (9000).

Vytlačují dobře placené pracovní pozice ženy ze svého středu? Mezi lékaři naopak ženy začínají převládat i přes to, že se jednalo o tradičně mužské zaměstnání.

Ale vraťme se k politice. Nejvíce feministicky orientovaná česká strana ČSSD dokonce letos zrušila své kvóty pro ženy na svých kandidátkách. Je zjevné, že je strana neměla kým zaplnit.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že pro české ženy je prioritou mateřství. Jenže děti rodí všechny ženy v Evropě, nejen v České republice. Navíc na rodičovskou dovolenou, po zavedení i pro otce, nastupují muži v překvapivě hojných počtech.

Odpověď bude spíše dominovat v převládajícím konzervativním přístupu k genderovým rolím v České společnosti, a tak se na ženu premiérku nebo prezidentku v nejbližší době těšit nemůžeme a co je horší, stejně tak se pravděpodobně nezmění propast mezi výši výdělku žen a mužů.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost politika Zuzana Čaputová Miroslava Němcová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 29 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy