Premiérka a prezidentka na Slovensku? České politice ženy nedominují

Na Slovensku se schyluje k prezidentským volbám. Největší favoritkou je Zuzana Čaputová. Z tuzemského úhlu pohledu je nejprovokativnější kandidátkou. A to i vedle radikálního nacionalisty Mariána Kotleby nebo Štefana Harabina, který měl problémy s akurátností titulu doktora práv. Nacionalistické excesy stejně jako problémy s titulu v české politice nejsou nic neobvyklého. Žena – polička v čelní exekutivně funkci? Dosud nepoznaná věc.

Mediálním prostorem hýbe také “brexitová“, nepříliš úspěšná, premiérka Theresa Mayová. V Německu mnoho let vládne kancléřka Merklová a v čele vládnoucí strany ji nahradila další žena, sice s opravdu krkolomným jménem, Annegret Kramp-Karrenbauer. I Slovensko svého času mělo svou premiérku Ivetu Radičovou. Jinými slovy ženy v čele země nejsou běžné jen na západ od našich hranic, ale i na východ.

Političky v Česku samozřejmě existují, ale k postu premiérky či prezidentky se žádná žena ani nepřiblížila. S jednou čestnou výjimkou. Na velmi krátké období se mohla předsedkyní vlády stát Miroslava Němcová po pádu vlády Petra Nečase. Ovšem i přes podporu, pravda velmi křehkou, parlamentu ji prezident Miloš Zeman nejmenoval do funkce a místo toho inicioval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka bez důvěry.

V prvních přímých prezidentských volbách se kandidátky objevily, ale skončily zcela na chvostu zájmu voličů a v dalších prezidentských volbách už se žádná kandidátka ani neobjevila.

V poslanecké sněmovně zasedá rekordní počet devíti politických stran. Žádná strana však nemá předsedkyni. Svým způsobem strany jako KSČM nebo KDU-ČSL by bylo možné považovat za strany s rigidní strukturou, v níž se ženy prosadí jen těžko. Na druhou stranu z rigidnosti můžeme jen těžko obvinit Českou pirátskou stranu. V jejich sboru 22 poslanců jsou však jen 3 ženy.

Svým způsobem se není čemu divit, piráti jsou „ajťácká“ strana. Jedná se o příznačnou věc, mezi dobře placenými „ajťáky“ žen v Česku také ubývá. Podle Českého statistického úřadu v roce 1995 pracovalo v oboru IT třetina žen (20 000) dnes to není ani polovina tehdejšího počtu (9000).

Vytlačují dobře placené pracovní pozice ženy ze svého středu? Mezi lékaři naopak ženy začínají převládat i přes to, že se jednalo o tradičně mužské zaměstnání.

Ale vraťme se k politice. Nejvíce feministicky orientovaná česká strana ČSSD dokonce letos zrušila své kvóty pro ženy na svých kandidátkách. Je zjevné, že je strana neměla kým zaplnit.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že pro české ženy je prioritou mateřství. Jenže děti rodí všechny ženy v Evropě, nejen v České republice. Navíc na rodičovskou dovolenou, po zavedení i pro otce, nastupují muži v překvapivě hojných počtech.

Odpověď bude spíše dominovat v převládajícím konzervativním přístupu k genderovým rolím v České společnosti, a tak se na ženu premiérku nebo prezidentku v nejbližší době těšit nemůžeme a co je horší, stejně tak se pravděpodobně nezmění propast mezi výši výdělku žen a mužů.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost politika Zuzana Čaputová Miroslava Němcová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy