Premiérka a prezidentka na Slovensku? České politice ženy nedominují

Na Slovensku se schyluje k prezidentským volbám. Největší favoritkou je Zuzana Čaputová. Z tuzemského úhlu pohledu je nejprovokativnější kandidátkou. A to i vedle radikálního nacionalisty Mariána Kotleby nebo Štefana Harabina, který měl problémy s akurátností titulu doktora práv. Nacionalistické excesy stejně jako problémy s titulu v české politice nejsou nic neobvyklého. Žena – polička v čelní exekutivně funkci? Dosud nepoznaná věc.

Mediálním prostorem hýbe také “brexitová“, nepříliš úspěšná, premiérka Theresa Mayová. V Německu mnoho let vládne kancléřka Merklová a v čele vládnoucí strany ji nahradila další žena, sice s opravdu krkolomným jménem, Annegret Kramp-Karrenbauer. I Slovensko svého času mělo svou premiérku Ivetu Radičovou. Jinými slovy ženy v čele země nejsou běžné jen na západ od našich hranic, ale i na východ.

Političky v Česku samozřejmě existují, ale k postu premiérky či prezidentky se žádná žena ani nepřiblížila. S jednou čestnou výjimkou. Na velmi krátké období se mohla předsedkyní vlády stát Miroslava Němcová po pádu vlády Petra Nečase. Ovšem i přes podporu, pravda velmi křehkou, parlamentu ji prezident Miloš Zeman nejmenoval do funkce a místo toho inicioval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka bez důvěry.

V prvních přímých prezidentských volbách se kandidátky objevily, ale skončily zcela na chvostu zájmu voličů a v dalších prezidentských volbách už se žádná kandidátka ani neobjevila.

V poslanecké sněmovně zasedá rekordní počet devíti politických stran. Žádná strana však nemá předsedkyni. Svým způsobem strany jako KSČM nebo KDU-ČSL by bylo možné považovat za strany s rigidní strukturou, v níž se ženy prosadí jen těžko. Na druhou stranu z rigidnosti můžeme jen těžko obvinit Českou pirátskou stranu. V jejich sboru 22 poslanců jsou však jen 3 ženy.

Svým způsobem se není čemu divit, piráti jsou „ajťácká“ strana. Jedná se o příznačnou věc, mezi dobře placenými „ajťáky“ žen v Česku také ubývá. Podle Českého statistického úřadu v roce 1995 pracovalo v oboru IT třetina žen (20 000) dnes to není ani polovina tehdejšího počtu (9000).

Vytlačují dobře placené pracovní pozice ženy ze svého středu? Mezi lékaři naopak ženy začínají převládat i přes to, že se jednalo o tradičně mužské zaměstnání.

Ale vraťme se k politice. Nejvíce feministicky orientovaná česká strana ČSSD dokonce letos zrušila své kvóty pro ženy na svých kandidátkách. Je zjevné, že je strana neměla kým zaplnit.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že pro české ženy je prioritou mateřství. Jenže děti rodí všechny ženy v Evropě, nejen v České republice. Navíc na rodičovskou dovolenou, po zavedení i pro otce, nastupují muži v překvapivě hojných počtech.

Odpověď bude spíše dominovat v převládajícím konzervativním přístupu k genderovým rolím v České společnosti, a tak se na ženu premiérku nebo prezidentku v nejbližší době těšit nemůžeme a co je horší, stejně tak se pravděpodobně nezmění propast mezi výši výdělku žen a mužů.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost politika Zuzana Čaputová Miroslava Němcová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Plyšoví bobři, konzervativní anglická vesnice a různé podoby lásky

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kino nabídka se bude tentokrát soustředit především na lásku a její pojetí v mnoha podobách, ať už jde o Kanadu, venkovskou Anglii či depresí prolezlé Česko.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy