Zeman je pro zachování těžby uhlí. Ta hysterie v Německu špatně skončí, řekl

Prezident Miloš Zeman dnes při návštěvě Karlovarského kraje opět podpořil zachování těžby uhlí pro energetické využití. Podle něj obnovitelné zdroje energie nemají budoucnost. Sokolovsko se ale postupně připravuje na útlum těžby a v té souvislosti žádají místní politici vládu, aby vytvořila zdroje pro restrukturalizaci regionu po ukončení těžby.

"Patřím ke konzervativcům ve smyslu energetického mixu. Nejsem přesvědčen, že obnovitelné zdroje mají budoucnost, jejich rozmach je dán tím, že jsou dotovány," uvedl Zeman. Podle něj například solární panely mají být na střechách a nezabírat ornou půdu.

"Přečetl jsem si, že stále největším podnikem je v kraji Sokolovská uhelná a že průměrný plat je tam 34.000 korun. Proč tedy zabíjet slepici, která snáší zlatá vejce," řekl Zeman. Poukázal na to, že stejný problém řeší v sousedním Německu.

Zastupitelstvo Karlovarského kraje. Momentky z podpisu do kroniky kraje a z předání darů. pic.twitter.com/igfs46mTs6

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 19. března 2019

"Ta hysterie, kterou vidím v Německu, špatně skončí. Už dnes mají nejdražší elektřinu. A až odstaví jaderné elektrárny, protože vítr občas nefouká a slunce nesvítí, tak ji budou dovážet. A odkud, když ne od nás, pokud neuděláme totéž," řekl Zeman.

Podle současných odhadů by těžba v sokolovské hnědouhelné pánvi měla trvat ještě asi 20 let. Jenže s rostoucími cenami emisních povolenek a dalšími tlaky na útlum uhelné energetiky se může podstatně zkrátit.

Zatímco poslanci, senátoři, starostové z Karlovarského kraje i představitelé kraje navrhují, aby stát na následnou restrukturalizaci využil peníze z emisních povolenek, ekologické organizace jsou proti. Hnutí Duha a Greenpeace naopak apelují na poslance a poslankyně, aby podpořili zrušení moratoria a zvýšení poplatků za těžbu. Podle nich by peníze z povolenek měly sloužit ve všech krajích.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Karlovarský kraj Těžba uhlí prezident čr

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy