KDU-ČSL stagnuje, ztrácí tisíce členů. Už nemám tu dravost, přiznal Bělobrádek

Na volebních výsledcích KDU-ČSL je vidět na rozdíl od minulých let stagnace a mírný pokles, míní končící předseda strany Pavel Bělobrádek. Lidovci podle něj potřebují nový impulz. Bělobrádkovými důvody k odchodu z pozice předsedy jsou především rodina a únava, zdravotní stav je až na posledním místě. Uvedl to ve zprávě pro brněnský lidovecký sjezd, kterou má ČTK k dispozici. Bělobrádek skončí v čele strany po osmi letech a čtyřech měsících z vlastního rozhodnutí. Sjezd v pátek zvolí předsedu nového. O vedení strany se ucházejí dosavadní místopředsedové Jan Bartošek a Marian Jurečka a poslanec Marek Výborný.

"Manželka byla na tři děti (šest let, čtyři a dva roky) v podstatě sama a já jí slíbil, že svoji službu více přesunu domů. Vidím jako nutnost být více s rodinou. Straně jsem již odvedl a obětoval hodně," uvedl Bělobrádek. Zároveň se cítí unavený. "Již nemám tu dravost, elán a energii jako dříve. Potřebuji si odpočinout fyzicky i psychicky, chvíli jet v pelotonu," doplnil. Až jako třetí důvod zmínil svůj zdravotní stav. Bělobrádek má roztroušenou sklerózu.

"Pro mnoho politiků a novinářů je nepochopitelné, že by člověk sám od sebe, bez pikantní vnější příčiny, neobhajoval funkci. Je jasným předsudkem, že za tím musí být něco jiného, než tak banálního, jako je rodina a vlastní soudnost. Takže zmiňují hlavně moji chorobu. Má svoji roli, ale ne hlavní," poznamenal Bělobrádek, který v čele KDU-ČSL stanul v listopadu 2010 jako takřka neznámý krajský politik. O tři roky později lidovce dovedl zpět do Poslanecké sněmovny.

V hodnocení minulých let Bělobrádek zmiňuje jako neúspěch rozpad koalice se Starosty a nezávislými (STAN) před sněmovními volbami v roce 2017. Subjekty se původně dohodly na volební koalici, lidovci z ní ale ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup dvojbloku do Sněmovny. KDU-ČSL následně navrhla hnutí STAN, aby jeho zástupci vstoupili na lidovecké kandidátky. Starostové to odmítli. Oba subjekty se samostatně do dolní komory těsně dostaly, KDU-ČSL se ziskem 5,8 procenta, STAN s 5,18 procenta.

Bělobrádek je přesvědčen, že rozhodnutí odejít do opozice po čtyřech letech ve vládě s ANO a ČSSD bylo správným rozhodnutím. Lidovci si tím podle něj zachovali charakter a splnili slib. "Nebyli jsme ochotni tolerovat člena vlády, dokonce už obviněného z podvodu. Nutno si však přiznat, že vítěz voleb (ANO) o nás nejevil žádný zvláštní zájem, což lze dokumentovat jasnými výroky jeho čelných představitelů již při sčítání hlasů," uvedl předseda. Lidovci podle něj pouze dostali nabídku k podpoře menšinového kabinetu.

Opoziční práce podle Bělobrádka není jednoduchá. Vláda podle něj návrhy opozice obvykle zamítne, aby obsah vykradla a předložila a prohlasovala sama.

S výsledkem loňským komunálních voleb není úplně spokojený. "Sice jsme stále nejsilnější parlamentní stranou v obecních volbách, ale nedokázali jsme postavit ani stejně kandidátních listin jako v roce 2014," poznamenal. Lidovci obhajovali 3859 mandátů, získali jich 3231. Nespokojený je Bělobrádek i s výsledkem senátních voleb. "Očekávané obhájení tří mandátů se nekonalo, o jeden jsme přišli a další jsme nepřidali," konstatoval.

V budoucnu podle něj KDU-ČSL potřebuje uspět nejen v letošních volbách do Evropského parlamentu, ale také příští rok v krajských a senátních volbách, kde bude strana obhajovat 61 zastupitelů a šest senátorů. Strana podle něj musí zachovat své tradiční hodnoty, svůj přístup k politice, "jímž je ulamování hrotů, mírnění extrémů, sjednocování společnosti, přispívání ke konsensu."

Každý rok přichází kvůli úmrtím lidovci o zhruba tisíc členů. Věkový průměr členské základny KDU-ČSL se pohybuje okolo 65 let. V uplynulých měsících lidovci své členy přeregistrovali. "Očekávali jsme, že tím počet členů klesne možná velmi výrazně, ale nestalo se tak - stále máme více než 22.000 členů. Pokles byl "jen" o necelé dva tisíce. Jsme také velmi genderově vyrovnaní - poměr mužů a žen je téměř 50:50," shrnul závěry přepočítání Bělobrádek.

Zpráva o hospodaření strany uvádí, že lidovcům nadále ubývá členských příspěvků. Ve srovnání s rokem 2017 jich loni vybrali o 701.000 korun méně, ze 4,5 milionu korun klesl jejich výběr na 3,8 milionu korun.

Celkově lidovci loni hospodařili s 93,5 milionu korun, což bylo o zhruba 20 milionů korun méně než v předchozím volebním roce. Na darech vybrali o 14 milionů méně než v roce 2017, a to zhruba 15,7 milionu korun. Po volbách v roce 2017 a 2018 přišli lidovci také o část příspěvku na mandáty. V Poslanecké sněmovně to byl pokles o tři miliony, v Senátu o 150.000 korun a za mandáty v hlavním městě o 83.000 korun.

Náklady snížili loni lidovci o 21 milionů oproti volebnímu roku 2017. Celkové náklady na volby do Sněmovny činily předloni 55,6 milionu, z toho 20 milionů Kč tvořila nyní už splacená půjčka. Náklady na senátní kampaň 9,3 milionu pokryla strana celé z vlastních zdrojů.

Proti roku 2017 loni vydali lidovci na osobní náklady o 907.000 Kč víc, když na mzdy místo 18,5 milionu korun vydali 19,4 milionu Kč. Hospodářský výsledek strany v roce 2018 po zdanění sklouzl do ztráty 1,5 milionu Kč.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Pavel Bělobrádek Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy