Středočeská opozice vyzývá Jermanovou: Zveřejněte smlouvy s externisty

Opozice ve středočeském zastupitelstvu vyzvala vedení kraje, aby zveřejnilo smlouvy s externisty. Podle webu SeznamZprávy si hejtmanství v minulosti najímalo externí pracovníky na služby, které normálně zajišťují pracovníci úřadu. Stálo to údajně pět milionů korun ročně. Helena Frintová z krajského úřadu ČTK řekla, že po volbách v roce 2016 odešlo několik klíčových zaměstnanců a scházely pracovní síly.

"Skrývat, na co plynuly veřejné prostředky a co díky nim vzniklo, je naprosto nepřijatelné. Vyzýváme proto vedení Středočeského kraje, aby zveřejnilo smlouvy a zejména výsledky práce zaplacené z veřejných prostředků," stojí v prohlášení klubu zastupitelů za ODS.

Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob uvedl, že požádal radu kraje a ředitele úřadu o poskytnutí neanonymizovaného přehledu pracovních dohod uzavřených na odboru kanceláře hejtmanky od počátku roku 2017 k dnešnímu dni a dále informace o tom, co tito lidé dělali a jak byli odměňováni. "Také žádám zveřejnění, protože jen tak může dojít k potvrzení, že provedené práce vykonávali skuteční odborníci, a dojde k vyvrácení jakýchkoliv spekulací o tom, že by snad mohlo jít o formu jakési odměny blízkých osob či dokonce o politické trafiky," dodal.

Podle zástupce ředitele krajského úřadu Aleše Jakuba zaplatila za rok 2017 kancelář hejtmanky za externí smlouvy 5,8 milionu korun, v loňském roce téměř pět milionů a za první dva měsíce letošního roku 280.000 korun.

"Tyto smlouvy a dohody se zaměstnanci, které byly uzavřené dle zákoníku práce, nepodléhají ze své podstaty povinnosti zveřejnění podle zákona o registru smluv, neboť se jedná o vztahy pracovně-právní. K jejich případnému zveřejnění je bezpodmínečně nutný předchozí souhlas každého takového zaměstnance," řekl Aleš Jakub.

Server SeznamZprávy získal dokument s přehledem 35 pracovníků, které si v roce 2017 krajský úřad najal na krátkodobou smlouvu, ale kdo jsou či jakou práci konkrétně odvedli, už není jasné. Přitom je z anonymního přehledu patrné, že úřad těmto lidem zaplatil v některých případech až stovky tisíc korun. Jeden z pracovníků například zajišťoval monitoring periodik vydávaných místními akčními skupinami za 20.000 korun měsíčně. Další za 60.000 Kč měsíčně radil v oblasti eGovernmentu a v procesních záležitostech chodu krajského úřadu. Další z pracovníků analyzoval hudební festivaly nebo monitoroval činnost ostatních krajů a podle smlouvy, která platila od března do prosince, za to bral 45.000 korun měsíčně.

Frintová ČTK řekla, že úřad v roce 2017 rozjížděl nové projekty, na něž musel najmout posily z PR. Po volbách totiž odešlo z odboru kanceláře hejtmana a tiskového oddělení několik klíčových zaměstnanců. Podle hejtmanství bylo nutné zajistit činnosti vyplývající ze zákona o krajích v informování veřejnosti a vytvořit nový PR tým pro plnění záměrů nové koalice. Frintová poukázala na to, že kraj pořádal setkání se starosty, chystal oslavy 100. výročí republiky, nový internetový magazín a kladl důraz na efektivnější využití sociálních sítí.

"Vzhledem k nárůstu činnosti a požadavkům na PR během roku 2017 bylo proto také čtyřikrát vypsáno výběrové řízení na posílení tohoto oddělení o nové kmenové pracovníky, čímž byl výrazně snížen tlak na uzavírání dalších smluv na zajišťování činností v oblasti PR externisty. V roce 2018 již jen dobíhala práce externistů u dokončovaných jednorázových projektů," uvedla.

V roce 2017 také vedení kraje rozhodovalo o finanční podpoře mnoha festivalů a dalších kulturně-společenských akcí a k tomu podle Frintové potřebovalo mít přehled o akcích pořádaných soukromými subjekty. "Smlouva s osobou, na jejímž základě byla tato činnost doporučující možnou spoluúčast kraje zpracována, však měla mnohem širší rozměr. Mimo jiné se týkala i projektu oslav 100 let České republiky a možného začlenění kulturně-společenských akcí do tohoto projektu," dodala Frintová.

Související

Více souvisejících

Středočeský kraj Jaroslava Jermanová (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje

Evropská unie podle serveru Politico téměř jistě nedodrží globální termín pro nové klimatické cíle. Paradoxně se tak ale děje v situaci, kdy se sama chystá upozorňovat svět na důležitost těchto cílů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy