Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Topolánkovi a dalším vadí Babišovy řeči o předsednictví EU

Když Česká republika v roce 2009 předsedala Evropské unii jednalo se o velkou událost. K tématu dalšího předsednictví se začal vyjadřovat premiér Andrej Babiš (ANO), i když jeho současné vlády se další české předsednictví v roce 2022 týkat nebude. Bývalý premiér, který v čele země během předsednictví stál Mirek Topolánek Babiše za výroky zkritizoval.

Předsednictví ČR Evropské unii v roce 2009 s sebou neslo v symbolické rovině mimořádnou prestiž. Jednak probíhalo v době dvacetiletého výročí od pádu železné opony, a také ČR byla druhým státem po Slovinsku z nově přijatých zemí, které mohly Unii předsedat.

Úkolu se tehdy ujala vláda Mirka Topolánka, což v sobě skrývalo určité nebezpečí. Premiér pro svůj kabinet těžko hledal důvěru, kvůli volebnímu patu. Přesně polovinu hlasů obdržela levice (ČSSD a KSČM) a druhou polovinu středové a pravicové strany, které se dohodly na vládní koalici (ODS, KDU-ČSL, SZ). Během hlasování o důvěře však vláda získala většinu díky dvěma hlasům přeběhlých poslanců ČSSD Víta Pohanky a Miloslava Melčáka. Pozice vlády v parlamentu tak byla vratká. 

Plně se problém projevil právě během probíhajícího předsednictví v EU. Opozice vedená Jiřím Paroubkem (ČSSD) vyvolala úspěšné hlasování o nedůvěře vlády, což poprvé v historii ČR vedlo k pádu kabinetu. U partnerů v EU domácí politická krize vyvolala značnou nedůvěru a pochybnosti jestli je ČR schopna předsednictví vykonávat.

Na druhou stranu si předsedající Česko a premiér Topolánek připsal v úřadě mimořádný úspěch. Podařilo se mu diplomatickou cestou vyřešit tzv. plynovou krizi, kdy Rusko chtělo přestat dodávat plyn do Evropy přes Ukrajinu.

Aktuálně premiér Babiš první české předsednictví v EU připomněl s tím, že to další by mělo být levnější. "Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Rozdíl mezi plnohodnotným předsednictvím ve 2009 a předsednictvím po Lisabonské smlouvě ve 2021 je jako mezi aktem a pietním aktem. To kdyby přirozeně nebylo levnější, tak je to na žalobu pro porušení péče řádného hospodáře," napsal na Tweeteru expremiér.

S vysvětlením, proč Babiš v posledních dnech opakovaně komentuje další české předsednictví, přišel europoslanec Petr Ježek. "Nedivil bych se, kdyby jako všechno ostatní i výroky o drahém předsednictví atd. byly výsledkem práce mediálního týmu: nebudeme Unii hostit. A zároveň AB asi ví, že u předsednictví už nebude. Evropskou sekci na Úřadu vlády a další už zdecimoval. Prosazování zájmů ČR v praxi," vyjádřil Ježek podezření, že jde o další záměr politického marketingu vládní strany.

Složení příští české vlády je dnes nepředpovídatelné, ovšem Andrej Babiš se nechal slyšet, že o další období na pozici premiéra usilovat nebude, tudíž by se ho předsednictví Česka v roce 2022 týkat nemělo.

Související

Mirek Topolánek

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar

Kandidáty na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou bývalý premiér Mirek Topolánek, současný viceprezident svazu Jan Rafaj, člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. Informace serveru e15.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí svazu Tereza Šebestová. Nový prezident nahradí Jaroslava Hanáka, který byl ve funkci 12 let.

Více souvisejících

Mirek Topolánek Andrej Babiš Petr Ježek (europoslanec) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 21 minutami

před 54 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy