Kdo všechno poletí se Zemanem do Číny? Doprovod mu budou dělat i známí sportovci

Prezident Miloš Zeman se během pracovní cesty do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i s vrcholnými představiteli Huawei, Bank of China a státní firmy CITIC. Mluvit bude také s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan, vyplývá z programu cesty. Na setkání s čínským prezidentem Zemana doprovodí hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Pavel Nedvěd nebo finančník Pavel Tykač. Během Zemanovy návštěvy v Číně bude podepsáno memorandum mezi Hospodářskou komorou a Bank of China o investicích řádově v miliardách eur, řekl ČTK prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Zemana při jeho páté cestě do Číny v prezidentské funkci doprovodí i pět ministrů.

Zeman do Číny odletí ve středu odpoledne. Na čtvrtek má v plánu schůzky s představiteli CITIC a Bank of China. Podle Mynáře bude podepsáno memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat "miliardy eur" do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou. Kam budou peníze směřovat, bude záležet na rychlosti a zájmu firem, poznamenal. "Pan prezident (Hospodářské komory) Vladimír Dlouhý mi říkal, že je přetlak požadavků na tento způsob spolupráce," dodal.

Příslib investic Mynář považuje za odpověď na "škarohlídské zprávy", podle kterých Čína v ČR málo investuje. Zeman v minulosti sliboval čínské investice za více než 200 miliard korun, jejich hodnota je ale mnohem nižší. Premiér Andrej Babiš (ANO) je nedávno označil za neuspokojivé. Kriticky se k velikosti investic vyjádřil v rozhovoru s čínskou televizí CCTV minulý týden i Zeman. "Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí," řekl podle přepisu rozhovoru Zeman.

Český prezident by rád viděl mezi velkými čínskými investory v ČR například firmu Huawei. V Pekingu se právě se zakladatelem a generálním ředitelem této firmy Ženem Čeng-fejem setká. Loni na konci roku varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi firem Huawei a ZTE. Podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Zeman tvrdí, že chybí konkrétní důkazy. Proti Huawei vystoupily i další státy, především USA. Některé země jsou k firmě benevolentnější.

V pátek a v sobotu se Zeman zúčastní summitu k projektu takzvané nové Hedvábné stezky. CCTV řekl, že bude prosazovat, aby stezka vedla přes Českou republiku například do Německa. Původní plány projektu se zapojením Česka nepočítaly.

V neděli má Zeman v plánu schůzky s prezidentem Siem. S sebou vezme i Jágra s Nedvědem a významné podnikatele. Účast Jágra je podle Mynáře spojena s přípravou zimních olympijských her v Číně v roce 2022 a "velké poptávce po těchto osobnostech zimních sportů". Legendární hokejista by se mohl stát tváří olympiády "minimálně pro lední hokej", řekl Mynář. Nedvěd v Číně spolupracuje s tamní fotbalovou superligou. Během návštěvy by podle kancléře měla být spolupráce prodloužena.

K čínskému prezidentovi se Zemanem půjde i finančník Tykač, který se v Pekingu připojí k podnikatelské delegaci Hospodářské komory, řekla ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. V Pekingu se podle ní setká se Šu Jin-piaoem, prezidentem čínské energetické firmy China Huaneng Group. Schůzka se bude konat za účasti prezidentů ČR a Číny. Firmy jsou spoluvlastníky nadnárodní společnosti InterGen. "Zahájení spolupráce Sev.en Energy a Huaneng je jednou z nejvýznamnějších ekonomických událostí této mise. Zaručí nejen mezinárodní rozvoj Intergenu, ale otevírá možnosti využití nejmodernějších energetických technologií v Evropě," uvedla Sáričková.

Na závěr své cesty se Zeman zúčastní otevření veletrhu Beijing expo, který se bude věnovat udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí.

V Zemanově delegaci v Číně budou ministři životního prostředí Richard Brabec, kultury Antonín Staněk, zemědělství Miroslav Toman a končící ministři dopravy Dan Ťok a a obchodu Marta Nováková. Nástupce obou Zeman jmenuje už 30. dubna. Staněk podle své mluvčí Marthy Häckl zahájí výstavu českého designu, setká se s čínským ministrem Luo Šu-kangem, se kterým podepíše dohodu o kulturní spolupráci ČR a Číny do roku 2022. Zúčastní se také podpisu memoranda, které umožní České filharmonii intenzivnější spolupráci s čínskými umělci a "chystá se zhlédnout čínskou operu, kterou chce čínská strana dostat do ČR", dodala mluvčí.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Jaromír Jágr Pavel Nedvěd Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy