Ve světě opět přetřásají Česko. Tentokrát kvůli Číně

I v Tibetu zaujala čínská pomsta Česku za jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba. Podle tamních médií přispělo k odvetě i březnové setkání s představitelem tibetské exilové vlády. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pražské Piráty nařkl z poškozování zájmů České republiky.

Server Tibet Sun se snaží pohlížet na dění v Číně jinou perspektivou než státní zpravodajská agentura Xinhua nebo televize CCTV. I proto jej zaujala čínská odveta za aktivity pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Když počátkem března navštívil Česko premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä, pokusil se setkat s vrcholnými politickými představiteli. Zatímco vláda, která se podle serveru Tibet Sun snaží ještě zlepšit vztahy s Čínou, setkání odmítla, primátor Hřib měl „odvahu“ se Sanggjou sejít.

Podle tibetského serveru šlo o jasný vzkaz od Pirátů, Čína však pro takovou „neposlušnost“ od zahraničního partnera, který projevuje zájem podílet se např. na projektu nové Hedvábné stezky, nemá pochopení. Piráti však svůj postoj vysvětlili.

„Lidské bytosti jsou důležitější než peníze. To je náš jasný vzkaz české vládě. Podporujeme aktivisty za lidská práva i utlačované, kteří brání svá práva nejen symbolicky, ale i aktivně,“ řekl serveru Tibet Sun ústavní právník a kandidát Pirátské strany v květnových eurovolbách Lukáš Lev Červinka.

Tibet Sun však konstatuje, že čínská odveta má i reálnou podobu, která vyšla najevo během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně, která se uskutečnila během minulého týdne. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil v souvislosti s ní vzkaz Pirátské straně, v níž ji obvinil z „poškozování národních zájmů a pomoci zahraničnímu byznysu“.

Toto přesně platí pro pražské Piráty v čele s primátorem Hřibem. https://t.co/8dMyqouIl1

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. dubna 2019

„Kterou zemi zneuctí v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou pražští Piráti v čele s primátorem Hřibem příště? Uznají nezávislost Katalánska? Okupaci Krymu? Nebo snad oddělení Severního Irska od Velké Británie?“ ptal se Ovčáček vzápětí na Twitteru.

Podle Tibet Sunu může za čínskou odvetu, jejíž obětí má být např. PKF – Prague Philharmonia, právě primátor Hřib, který Čínu podráždil nejen svým setkáním s tibetským exilovým premiérem, ale také návštěvou Tchaj-wanu.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Jan Lipavský

Lipavský se podle Číny dopustil výtržnosti. Setkal se s Tibeťany

Mluvčí čínského velvyslanectví v Praze dnes vyzval Česko, aby se vyvarovalo dalších výtržností ve vztazích mezi oběma zeměmi a respektovalo závazek jedné Číny. Ambasáda tak reagovala na úterní schůzku ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se zástupci tibetské komunity v Indii. Šéf české diplomacie po něm uvedl, že na setkání není nic špatného a že jde o běžnou záležitost.

Více souvisejících

tibet Zdeněk Hřib Čína Jiří Ovčáček Lozang Sanggjä (Tibet)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy