Jsou Češi jen euroskeptičtí? Průzkum ukázal, jak to ve skutečnosti je

Voliči bývají řazeni do dvou dvou táborů „eurohujerů“ a „euroskeptiků“ Podle sociologa Daniela Prokopa však to je poněkud zavádějící kategorizace. Jím řízený průzkum rozlišuje sedm typů lidí ve vztahu k EU.

„Ve skutečnosti je málokdo ve všech ohledech proevropský nebo protievropský,“ vysvětluje vedoucí výzkumu, sociolog Daniel Prokop. Zatímco někteří Češi vnímají přínosy členství v bloku, jsou kritičtí k EU jako instituci. Někteří chudší lidé nevidí od EU pro sebe žádný přínos, EU jim ale nevadí. Další jsou proevropští, ale vadí jim vliv dotací na právní stát a politiku, zatímco jiní jsou proti EU především z přesvědčení.

Prokop tak na základě výzkumu společnosti Median mezi reprezentativním vzorkem 1 000 lidí rozlišuje sedm skupin. „Eurohujeři“ a „euroskeptici“ představují určité mezní body, mezi kterými je řada více postojů. „Eurohujery“ reprezentují tzv. „městští liberálové“, kteří se vyznačují nejvíce proevropskými postoji. Na opačné straně spektra s nejvíce euroskeptickými názory jsou tzv. obránci a protisystémoví pesimisté.

Městští liberálové, kterých je v populaci zastoupeno asi 12%, bývají mladší a vysokoškolsky vzdělaní. Mají vysoký ekonomický, sociální i kulturní kapitál, hodně společenských kontaktů a umí jazyky. Netrpí nedostatkem, což přičítají pozitivním aspektem globalizace. Jsou jedinou skupinou, která podporuje přijetí eura. Jsou též velmi politicky aktivní, důvěřují institucím EU, nikoliv však prezidentovi a premiérovi, ke kterým jsou velmi kritičtí.

Obránci a protisystémový pesimisté sdílejí nedůvěru k EU. U obou skupin jde nejčastěji o muže se středním či nižším vzděláváním. Obě skupiny jsou též výrazně proti migraci, proti globalizaci a mají tendence k autoritářství.

Mezi oběma skupinami jsou však i určité rozdíly. Obránci jsou velmi politicky aktivní, netrpí nedostatkem, mají jisté sociální kontakty a jsou zaměřeni specificky proti EU. U pesimistů je nedůvěra k EU součástí širší nespokojenosti s institucemi a politikou, chybí jim často zdroje i kontakty a vyznačují se malou politickou aktivitou. Obránců je v populaci 17%, pesimistů 8%.

Další skupiny se nachází ve vztahu k EU mezi těmito póly. Jako pesimisté, i vyloučení nemají zdroje a kontakty a politika je příliš nezajímá. Nejsou však autoritářští a protisystémové strany je neoslovují. Necítí, že by z EU měli nějaký profit, nevolají však po vystoupení z ní. Většinou se jedná o samoživitelky nebo obyvatele chudších regionů. V populaci se jich nachází 17%.

Skeptický reformista je podobně jako městský liberál mladší a vzdělanější a má zdroje i kontakty. Považuje členství v unii za prospěšné a je ideově proevropský, je však kritický k fungování EU jako instituce. Vadí mu dotace a jejich vliv na českou politiku. Odmítá czexit i euro. V populaci je zastoupen 18%.

Velmi blízko k sobě mají profitář a dočasný pragmatik, které spojuje pragmatismus. Podpora členství u nich vychází z porovnání přínosů a negativ. Profitář vnímá výhody v unii osobně, může cestovat, líbí se mu širší nabídka produktů a služeb. EU jako instituci moc ale nedůvěřuje a bojí se migrace.

Dočasný pragmatik je spíše starším člověkem. Vnímá prospěch členství pro ČR a mladé lidi, sám ho však příliš nevyužije. V budoucím horizontu se u něj tento pocit zřejmě bude snižovat, jak ČR stane čistým plátcem do rozpočtu EU a menším příjemcem dotací. Profitářů je v populaci 18%, dočasných pragmatiků 11%. Většinou se jedná o ženy.

Podle Prokopa bylo pro spokojenost s EU těsně po vstupu klíčové, jak silně byly vnímány pozitivní faktory. Nyní je klíčové, nakolik jedince odrazují ty negativní. Prokop to přičítá celkovým změnám v průběhu let, kdy došlo k několika krizím, např. k ekonomické krizi v roce 2008 a migrační krizi v roce 2015 a lidé přestali mít od EU očekávání prudkého blahobytu.

Prokop též poukazuje, že pro Česko je typická nedůvěra vůči unii u starších věkových skupin. U ostatních zemí Visegrádu tak silný generační konflikt není. Sociální skupiny se neshodují na prospěšnosti EU jako v Polsku či Slovensku a proto jsou Češi jedním z nejvíce euroskeptických národů v ČR.

„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit, něco obětovat,“ komentoval výsledky průzkumu bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, pro jehož think-tank Moje evropa byl průzkum učiněn. Průzkum dle něj ukázal na ocenění přínosů EU, „ale ale ideálně, aby to bylo zadarmo, abychom nemuseli nic investovat.“

S Prouzou souhlasí i Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci. „ Převažují lidé, kteří jsou spokojeni s členstvím v Unii, ale máme trochu hokynářský přístup. Hodně očekáváme, ale málo chceme dát.“

Podle Müllera, zakladatele projektu Euforka, který má podávat nezkreslené informace o EU, je český přístup až příliš pragmatický, bez ukotvení v hodnotovém rámci. „ Žádný obchod není zadarmo, je mi líto, pokud něco chceme, musíme taky dát“, sdělil Miller Českému rozhlasu s tím, že „Evropa jsme my.“

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) češi Daniel Prokop (sociolog) výzkum

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 46 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 2 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi

Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy