Jsou Češi jen euroskeptičtí? Průzkum ukázal, jak to ve skutečnosti je

Voliči bývají řazeni do dvou dvou táborů „eurohujerů“ a „euroskeptiků“ Podle sociologa Daniela Prokopa však to je poněkud zavádějící kategorizace. Jím řízený průzkum rozlišuje sedm typů lidí ve vztahu k EU.

„Ve skutečnosti je málokdo ve všech ohledech proevropský nebo protievropský,“ vysvětluje vedoucí výzkumu, sociolog Daniel Prokop. Zatímco někteří Češi vnímají přínosy členství v bloku, jsou kritičtí k EU jako instituci. Někteří chudší lidé nevidí od EU pro sebe žádný přínos, EU jim ale nevadí. Další jsou proevropští, ale vadí jim vliv dotací na právní stát a politiku, zatímco jiní jsou proti EU především z přesvědčení.

Prokop tak na základě výzkumu společnosti Median mezi reprezentativním vzorkem 1 000 lidí rozlišuje sedm skupin. „Eurohujeři“ a „euroskeptici“ představují určité mezní body, mezi kterými je řada více postojů. „Eurohujery“ reprezentují tzv. „městští liberálové“, kteří se vyznačují nejvíce proevropskými postoji. Na opačné straně spektra s nejvíce euroskeptickými názory jsou tzv. obránci a protisystémoví pesimisté.

Městští liberálové, kterých je v populaci zastoupeno asi 12%, bývají mladší a vysokoškolsky vzdělaní. Mají vysoký ekonomický, sociální i kulturní kapitál, hodně společenských kontaktů a umí jazyky. Netrpí nedostatkem, což přičítají pozitivním aspektem globalizace. Jsou jedinou skupinou, která podporuje přijetí eura. Jsou též velmi politicky aktivní, důvěřují institucím EU, nikoliv však prezidentovi a premiérovi, ke kterým jsou velmi kritičtí.

Obránci a protisystémový pesimisté sdílejí nedůvěru k EU. U obou skupin jde nejčastěji o muže se středním či nižším vzděláváním. Obě skupiny jsou též výrazně proti migraci, proti globalizaci a mají tendence k autoritářství.

Mezi oběma skupinami jsou však i určité rozdíly. Obránci jsou velmi politicky aktivní, netrpí nedostatkem, mají jisté sociální kontakty a jsou zaměřeni specificky proti EU. U pesimistů je nedůvěra k EU součástí širší nespokojenosti s institucemi a politikou, chybí jim často zdroje i kontakty a vyznačují se malou politickou aktivitou. Obránců je v populaci 17%, pesimistů 8%.

Další skupiny se nachází ve vztahu k EU mezi těmito póly. Jako pesimisté, i vyloučení nemají zdroje a kontakty a politika je příliš nezajímá. Nejsou však autoritářští a protisystémové strany je neoslovují. Necítí, že by z EU měli nějaký profit, nevolají však po vystoupení z ní. Většinou se jedná o samoživitelky nebo obyvatele chudších regionů. V populaci se jich nachází 17%.

Skeptický reformista je podobně jako městský liberál mladší a vzdělanější a má zdroje i kontakty. Považuje členství v unii za prospěšné a je ideově proevropský, je však kritický k fungování EU jako instituce. Vadí mu dotace a jejich vliv na českou politiku. Odmítá czexit i euro. V populaci je zastoupen 18%.

Velmi blízko k sobě mají profitář a dočasný pragmatik, které spojuje pragmatismus. Podpora členství u nich vychází z porovnání přínosů a negativ. Profitář vnímá výhody v unii osobně, může cestovat, líbí se mu širší nabídka produktů a služeb. EU jako instituci moc ale nedůvěřuje a bojí se migrace.

Dočasný pragmatik je spíše starším člověkem. Vnímá prospěch členství pro ČR a mladé lidi, sám ho však příliš nevyužije. V budoucím horizontu se u něj tento pocit zřejmě bude snižovat, jak ČR stane čistým plátcem do rozpočtu EU a menším příjemcem dotací. Profitářů je v populaci 18%, dočasných pragmatiků 11%. Většinou se jedná o ženy.

Podle Prokopa bylo pro spokojenost s EU těsně po vstupu klíčové, jak silně byly vnímány pozitivní faktory. Nyní je klíčové, nakolik jedince odrazují ty negativní. Prokop to přičítá celkovým změnám v průběhu let, kdy došlo k několika krizím, např. k ekonomické krizi v roce 2008 a migrační krizi v roce 2015 a lidé přestali mít od EU očekávání prudkého blahobytu.

Prokop též poukazuje, že pro Česko je typická nedůvěra vůči unii u starších věkových skupin. U ostatních zemí Visegrádu tak silný generační konflikt není. Sociální skupiny se neshodují na prospěšnosti EU jako v Polsku či Slovensku a proto jsou Češi jedním z nejvíce euroskeptických národů v ČR.

„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit, něco obětovat,“ komentoval výsledky průzkumu bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, pro jehož think-tank Moje evropa byl průzkum učiněn. Průzkum dle něj ukázal na ocenění přínosů EU, „ale ale ideálně, aby to bylo zadarmo, abychom nemuseli nic investovat.“

S Prouzou souhlasí i Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci. „ Převažují lidé, kteří jsou spokojeni s členstvím v Unii, ale máme trochu hokynářský přístup. Hodně očekáváme, ale málo chceme dát.“

Podle Müllera, zakladatele projektu Euforka, který má podávat nezkreslené informace o EU, je český přístup až příliš pragmatický, bez ukotvení v hodnotovém rámci. „ Žádný obchod není zadarmo, je mi líto, pokud něco chceme, musíme taky dát“, sdělil Miller Českému rozhlasu s tím, že „Evropa jsme my.“

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) češi Daniel Prokop (sociolog) výzkum

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 4 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy