Volby nejsou podle Babišových představ, Hamáček nenašel politické dno, píší komentátoři

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Před volbami se analytici shodovali, že zvyšující se volební účast bude nahrávat Babišovu hnutí. Nakonec v eurovolbách přišlo přes 28 procent voličů, což je nejvyšší účast v tomto typu voleb v Česku. Přesto není výsledek ANO oslnivý, míní komentář na serveru iHNED.cz. "Ani suverénně nejviditelnější kampaň, ve které Andrej Babiš sliboval s červenou čepicí ´tvrdě a nekompromisně´ ochránit Česko, nepřivedla voliče ANO k urnám v takovém počtu, aby Babiš mohl označit výhru za triumf," píše autor komentáře. Babiš si bude muset přiznat, že neuspěl, ano, vyhrál, avšak neuspěl, vnímá jeho vítězství autor komentáře na webu Aktuálně.cz. Připomíná, že ANO získalo na podzim 2017 ve sněmovních volbách téměř 30 procent, nyní to bylo 21 procent.

"Totální výbuch" a další "bolavou ránu" zažili sociální demokraté. "Z ČSSD je partaj Babišových a Zemanových poskoků (až na výjimky jako je ministr zahraničí Tomáš Petříček), takové jednání voličům prostě neimponuje, nemůže imponovat," napsal komentátor na serveru Aktuálně.cz. Podobného názoru je komentář na iRozhlas.cz, podle kterého se ČSSD ukazuje jako pouhý Babišův pomocný stroj na hlasování. "Předseda Jan Hamáček sdělil, že restart strany musí být silnější a jasnější. Zatím však tento restart již delší dobu vypadá jako zadrhlá gramodeska," uvedl autor.

Spokojena může být podle komentátorů druhá ODS. "Druhé místo dobře zapadá do postupné permanentní kontrarevoluce, kterou provádí Petr Fiala v čele strany," píše se v komentáři na iRozhlas.cz. Zato Piráti podle něj dostali první kontrastní sprchu po nedávném bouřlivém nástupu. Získali tři mandáty, čtvrtý jim utekl o kousek.

Koalice Starostů, TOP 09 a regionálních hnutí zůstala na svém, navíc má ve svých řadách europoslance s nejvyšším počtem preferenčních hlasů Luďka Niedermayera, všímá si komentář E15. "Samotná TOP 09 bude tento úspěch ještě zajímavě vstřebávat a není nijak jisté, že pozice Jiřího Pospíšila v čele strany před podzimním sjezdem kdovíjak posílila. Nicméně volební výsledek rozhodně není žádný průšvih," uvedl autor komentáře.

SPD Tomia Okamury získala lehce přes devět procent hlasů a matematicky vzato takřka potvrdila výsledek ze sněmovních voleb. "Ovšem superúspěch to není," píše iHNED.cz. Tomio Okamura tak sice může dál provozovat svůj politicko byznysový projekt, ale na víc mu voličská podpora nestačí. "Celkově lze říci, že strany, které radikálně odmítají evropskou integraci a obecně západní ukotvení Česka v eurovolbách neuspěly. V součtu mají SPD, komunisté a antiunijní miniformace méně než dvacet procent hlasů," shrnuje autor. Podle něj se tak potvrdilo, že Češi jsou k Evropské unii obecně spíše skeptičtí, ale poptávají spíše její mírnou proměnu, než že by byli nadšenými příznivci Czexitu.

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 politické strany EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy