Státním zaměstnancům porostou platy? Odbory chtějí zvýšit platy o 10%

Požadavky odborářů na zvýšení platů ve veřejném sektoru pro příští rok se budou blížit deseti procentům. Odbory budou žádat přidání celé sumy do základu výdělků, ne do odměn. Novinářům to dnes před mimořádným jednáním tripartity řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle zaměstnavatelů by se platy ve veřejné správě a službách měly kvůli zpomalování ekonomiky zvedat mírněji, a to o inflaci, uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Odboráři a podnikatelé se shodují na tom, že výrazněji by si ale měli přilepšit učitelé a zdravotníci.

"Přidání budeme rozhodně chtít do tarifů. Nadtarifní složka se stala součástí hry, komu by mohla pomoci, nakonec nepomohla nikomu... Rozpětí našeho požadavku, který zveřejníme, se bude blížit všeobecně deseti procentům," řekl novinářům Středula. Podotkl, že premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil opakovaně, jak se české ekonomice daří a v jaké skvělé kondici je státní rozpočet, mělo by se to promítnout i do odměňování.

Odboráři a zaměstnavatelé se shodují na tom, že by učitelé měli dostat slíbených 15 procent peněz navíc. Podle Hanáka by se suma měla rozdělit napůl - polovina do tarifů a polovina do odměn. Oba sociální partneři zmiňují požadavek na výraznější přidání i ve zdravotnictví. "Růst ostatních platů by měl zůstat kolem inflace, protože tato země na to nebude mít," uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy, poukázal na zpomalování tempa ekonomiky.

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640.700 lidí - učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35.437 korun. Proti roku 2017 se v minulém roce zvedl o 10,8 procenta. Odměny tvořily 7,2 procenta průměrného výdělku. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Tarify - tedy základ příjmu - se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz měla putovat do odměn. Babiš už dřív řekl, že takové zvyšování výdělků jako v minulých letech kvůli zpomalování hospodářského růstu neočekává.

Vláda svou představu o růstu výdělků zatím neoznámila. Podle konvergenčního programu, který v dubnu zveřejnilo ministerstvo financí, by se suma na platy měla příští rok proti letošku zvednout o 5,9 procenta. Vládní politici několikrát zopakovali, že slib učitelům o patnáctiprocentním růstu výdělku dodrží.

Odboráři i zaměstnavatelé si dnes stěžovali na to, že jim vláda před mimořádným jednáním tripartity neposkytla žádné podklady s navrhovanou podobou rozpočtu. "Podle mého pohledu vláda neplní svoji roli. Jestli jdu na nějaké jednání a chci něco po sociálních partnerech, mám poslat podklady. Do této doby jsem nic nedostal a asi ani ostatní," řekl těsně před jednáním Hanák. Středula dodal, že když má tripartita o něčem jednat, musí mít předem potřebné materiály.

Související

Marian Jurečka

Platy nestoupnou všem státním zaměstnancům stejně, naznačil Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) má jasnou představu o navyšování platů státních zaměstnanců. Nechce jim přidat plošně, více chce odměnit ty, kteří aktuálně pobírají méně peněz. Řekl to v nedělním vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Více souvisejících

Odbory Josef Středula svaz průmyslu a dopravy Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy