ROZHOVOR | Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých stran i politiků?

ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo vládní hnutí ANO, jeho koaliční partner ČSSD však skončil bez mandátu. Jak ovlivní výsledky dění na domácí politické scéně? Na dotazy serveru EuroZprávy.cz odpovídal politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO INSTITUT.

Kdo jsou vítězové a kdo naopak poražení letošních eurovoleb?

Dle mého soudu nemají tyhle volby jednoho vítěze a jednoho poraženého. Obrovským poraženým je nepochybně sociální demokracie, poražené jsou také všechny ostatní euroskeptické strany s výjimkou Okamurova hnutí SPD. Nicméně k poraženým svým způsobem patří i ANO, protože ten jeho výsledek rozhodně nedosahuje celostátních preferencí. Za do jisté míry poraženého bychom mohli považovat i Piráty, kteří si věřili na to, že by v těchto volbách mohli zvítězit.

Už jste zmínil katastrofální výsledek ČSSD, která nebude mít jediného europoslance. Po neúspěchu v eurovolbách v roce 2004 vyvodil tehdejší předseda strany Vladimír Špidla osobní odpovědnost (po zisku 8,8 % odstoupil z čela vlády i strany – pozn. red.). Můžeme něco podobného očekávat od Jana Hamáčka?

V ČSSD by měla být rozhodně znovu otevřena diskuze o tom, zda zůstat součástí vlády. Po mém soudu je to prostě alfa a omega, protože pokud se podíváme na to, kde uspěli sociální demokraté v Evropě, tak to bylo obvykle v těch zemích, kde za sebou buď mají vítězné národní volby, anebo jsou to země, kde naopak prochází tvrdou opozicí bez jakékoliv spolupráce s vládou.

Rozhodně sociální demokracie neuspěla nikde, kde je partnerem v koalici, notabene v koalici, jako je ta hnutí ANO a ČSSD. Od toho by se měla odvíjet i otázka, zdali pokračovat dále s Janem Hamáčkem, či nikoliv.

Není pro Andreje Babiše horší zjištění, že neuspěla ČSSD, než že hnutí ANO získalo o pár procent méně, než se čekalo?

Andrej Babiš určitě už delší dobu přemýšlí o tom, co dál, s kým bude možné spolupracovat po nějakých případných dalších volbách. V tenhle okamžik si možná rozmyslí nějaké úvahy o předčasných volbách. Zaprvé ten jeho výsledek není bůhvíjaký, ale právě to, že je opravdu existenciálně ohrožena sociální demokracie, pro něj může znamenat, že se zúžil ten počet případných koaličních partnerů.

Manévrovací prostor Andreje Babiše se po těchto evropských volbách poměrně výrazně zmenšil. To je pro něj důležitý signál. Pokud uvažuje strategicky do budoucna, musí to vzít v potaz.

Pokračuje souboj ODS a Pirátů o pozici nejsilnější opoziční strany. Obzvlášť někteří Piráti neskrývají zklamání. Jak vnímáte výsledky těchto stran?

Pokračuje a je to myslím dobře vidět i regionálně. Nejvíce tyto strany uspěly v některých velkých městech, kde jejich vzájemný souboj – někdy dokonce i o první místo – ukázal, že je tam určitý překryv voličů. Myslím si, že to jen tak neskončí, že ten souboj bude pokračovat až do dalších voleb.

Jak hodnotíte výsledek volební koalice TOP 09 a STAN?

Já osobně nic víc nečekal, protože si myslím, že je to taková labutí píseň zejména pro TOP 09. Je třeba si uvědomit, že ten jejich výsledek je z velké části dán Prahou, která udržela tuhle koalici z velké části nad vodou, což je dlouhodobý trend, ze kterého nevidím žádné východisko. Navíc k tomu musíme připočítat, že šla TOP 09 v koalici se Starosty a dalšími formacemi, takže díky tomu je ten výsledek takový, jaký je.

Pro TOP 09 je to jasný signál, že ta její úloha pomalu, ale jistě končí, zvlášť když si vezmeme, že její předseda Jiří Pospíšil přímo kandidoval a dostal se před něj jiný kandidát (Luděk Niedermayer – pozn. red.). To je také docela zásadní výpověď o perspektivách této strany.

Sám jste teď zvedl téma preferenčních hlasů, díky kterým se na kandidátce ODS vrací do politiky bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak jeho návrat hodnotíte?

Alexandr Vondra je formát, který prokázal svou velikost. Pozorujeme i jiné příklady politiků, kteří už byli ve vysokých funkcích a teď se vrací a daří se jim takhle vykroužkovávat. V ODS je to třeba Jan Zahradník (poslanec – pozn. red.), který kamkoliv kandiduje, tak vždycky se dostane nahoru.

Strany prostě nemají takové persony, které by dokázaly čelit náporu podobných politických formátů, jako je Alexandr Vondra. On si to navíc odpracoval, vsadil na taktiku, kterou dlouhodobě používá při volbách Marek Benda, kdy není na volitelném místě, a vyšlo mu to.

Související

Andrej Babiš

Babiš bude moci hrát roli oběti, komentují výhrůžky politologové

Výhrůžky rodině prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohly napomoci tomu, že bude ve zbytku kampaně hrát roli oběti a terče agrese. Shodli se na tom někteří politologové, které ČTK oslovila. Dopady na rozhodnutí voličů, koho v druhém kole volit, někteří z nich připouštějí, ale těžko se podle nich odhadují. Poukazují ale na to, že Babiš přispívá k polarizaci společnosti a že útočný styl obsahovaly jeho billboardy s textem "Nezavleču Česko do války".

Více souvisejících

Ladislav Mrklas Eurovolby evropský parlament rozhovor Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy