ROZHOVOR | Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých stran i politiků?

ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo vládní hnutí ANO, jeho koaliční partner ČSSD však skončil bez mandátu. Jak ovlivní výsledky dění na domácí politické scéně? Na dotazy serveru EuroZprávy.cz odpovídal politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO INSTITUT.

Kdo jsou vítězové a kdo naopak poražení letošních eurovoleb?

Dle mého soudu nemají tyhle volby jednoho vítěze a jednoho poraženého. Obrovským poraženým je nepochybně sociální demokracie, poražené jsou také všechny ostatní euroskeptické strany s výjimkou Okamurova hnutí SPD. Nicméně k poraženým svým způsobem patří i ANO, protože ten jeho výsledek rozhodně nedosahuje celostátních preferencí. Za do jisté míry poraženého bychom mohli považovat i Piráty, kteří si věřili na to, že by v těchto volbách mohli zvítězit.

Už jste zmínil katastrofální výsledek ČSSD, která nebude mít jediného europoslance. Po neúspěchu v eurovolbách v roce 2004 vyvodil tehdejší předseda strany Vladimír Špidla osobní odpovědnost (po zisku 8,8 % odstoupil z čela vlády i strany – pozn. red.). Můžeme něco podobného očekávat od Jana Hamáčka?

V ČSSD by měla být rozhodně znovu otevřena diskuze o tom, zda zůstat součástí vlády. Po mém soudu je to prostě alfa a omega, protože pokud se podíváme na to, kde uspěli sociální demokraté v Evropě, tak to bylo obvykle v těch zemích, kde za sebou buď mají vítězné národní volby, anebo jsou to země, kde naopak prochází tvrdou opozicí bez jakékoliv spolupráce s vládou.

Rozhodně sociální demokracie neuspěla nikde, kde je partnerem v koalici, notabene v koalici, jako je ta hnutí ANO a ČSSD. Od toho by se měla odvíjet i otázka, zdali pokračovat dále s Janem Hamáčkem, či nikoliv.

Není pro Andreje Babiše horší zjištění, že neuspěla ČSSD, než že hnutí ANO získalo o pár procent méně, než se čekalo?

Andrej Babiš určitě už delší dobu přemýšlí o tom, co dál, s kým bude možné spolupracovat po nějakých případných dalších volbách. V tenhle okamžik si možná rozmyslí nějaké úvahy o předčasných volbách. Zaprvé ten jeho výsledek není bůhvíjaký, ale právě to, že je opravdu existenciálně ohrožena sociální demokracie, pro něj může znamenat, že se zúžil ten počet případných koaličních partnerů.

Manévrovací prostor Andreje Babiše se po těchto evropských volbách poměrně výrazně zmenšil. To je pro něj důležitý signál. Pokud uvažuje strategicky do budoucna, musí to vzít v potaz.

Pokračuje souboj ODS a Pirátů o pozici nejsilnější opoziční strany. Obzvlášť někteří Piráti neskrývají zklamání. Jak vnímáte výsledky těchto stran?

Pokračuje a je to myslím dobře vidět i regionálně. Nejvíce tyto strany uspěly v některých velkých městech, kde jejich vzájemný souboj – někdy dokonce i o první místo – ukázal, že je tam určitý překryv voličů. Myslím si, že to jen tak neskončí, že ten souboj bude pokračovat až do dalších voleb.

Jak hodnotíte výsledek volební koalice TOP 09 a STAN?

Já osobně nic víc nečekal, protože si myslím, že je to taková labutí píseň zejména pro TOP 09. Je třeba si uvědomit, že ten jejich výsledek je z velké části dán Prahou, která udržela tuhle koalici z velké části nad vodou, což je dlouhodobý trend, ze kterého nevidím žádné východisko. Navíc k tomu musíme připočítat, že šla TOP 09 v koalici se Starosty a dalšími formacemi, takže díky tomu je ten výsledek takový, jaký je.

Pro TOP 09 je to jasný signál, že ta její úloha pomalu, ale jistě končí, zvlášť když si vezmeme, že její předseda Jiří Pospíšil přímo kandidoval a dostal se před něj jiný kandidát (Luděk Niedermayer – pozn. red.). To je také docela zásadní výpověď o perspektivách této strany.

Sám jste teď zvedl téma preferenčních hlasů, díky kterým se na kandidátce ODS vrací do politiky bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak jeho návrat hodnotíte?

Alexandr Vondra je formát, který prokázal svou velikost. Pozorujeme i jiné příklady politiků, kteří už byli ve vysokých funkcích a teď se vrací a daří se jim takhle vykroužkovávat. V ODS je to třeba Jan Zahradník (poslanec – pozn. red.), který kamkoliv kandiduje, tak vždycky se dostane nahoru.

Strany prostě nemají takové persony, které by dokázaly čelit náporu podobných politických formátů, jako je Alexandr Vondra. On si to navíc odpracoval, vsadil na taktiku, kterou dlouhodobě používá při volbách Marek Benda, kdy není na volitelném místě, a vyšlo mu to.

Související

Andrej Babiš

Babiš bude moci hrát roli oběti, komentují výhrůžky politologové

Výhrůžky rodině prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohly napomoci tomu, že bude ve zbytku kampaně hrát roli oběti a terče agrese. Shodli se na tom někteří politologové, které ČTK oslovila. Dopady na rozhodnutí voličů, koho v druhém kole volit, někteří z nich připouštějí, ale těžko se podle nich odhadují. Poukazují ale na to, že Babiš přispívá k polarizaci společnosti a že útočný styl obsahovaly jeho billboardy s textem "Nezavleču Česko do války".

Více souvisejících

Ladislav Mrklas Eurovolby evropský parlament rozhovor Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy