ROZHOVOR | Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých stran i politiků?

ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo vládní hnutí ANO, jeho koaliční partner ČSSD však skončil bez mandátu. Jak ovlivní výsledky dění na domácí politické scéně? Na dotazy serveru EuroZprávy.cz odpovídal politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO INSTITUT.

Kdo jsou vítězové a kdo naopak poražení letošních eurovoleb?

Dle mého soudu nemají tyhle volby jednoho vítěze a jednoho poraženého. Obrovským poraženým je nepochybně sociální demokracie, poražené jsou také všechny ostatní euroskeptické strany s výjimkou Okamurova hnutí SPD. Nicméně k poraženým svým způsobem patří i ANO, protože ten jeho výsledek rozhodně nedosahuje celostátních preferencí. Za do jisté míry poraženého bychom mohli považovat i Piráty, kteří si věřili na to, že by v těchto volbách mohli zvítězit.

Už jste zmínil katastrofální výsledek ČSSD, která nebude mít jediného europoslance. Po neúspěchu v eurovolbách v roce 2004 vyvodil tehdejší předseda strany Vladimír Špidla osobní odpovědnost (po zisku 8,8 % odstoupil z čela vlády i strany – pozn. red.). Můžeme něco podobného očekávat od Jana Hamáčka?

V ČSSD by měla být rozhodně znovu otevřena diskuze o tom, zda zůstat součástí vlády. Po mém soudu je to prostě alfa a omega, protože pokud se podíváme na to, kde uspěli sociální demokraté v Evropě, tak to bylo obvykle v těch zemích, kde za sebou buď mají vítězné národní volby, anebo jsou to země, kde naopak prochází tvrdou opozicí bez jakékoliv spolupráce s vládou.

Rozhodně sociální demokracie neuspěla nikde, kde je partnerem v koalici, notabene v koalici, jako je ta hnutí ANO a ČSSD. Od toho by se měla odvíjet i otázka, zdali pokračovat dále s Janem Hamáčkem, či nikoliv.

Není pro Andreje Babiše horší zjištění, že neuspěla ČSSD, než že hnutí ANO získalo o pár procent méně, než se čekalo?

Andrej Babiš určitě už delší dobu přemýšlí o tom, co dál, s kým bude možné spolupracovat po nějakých případných dalších volbách. V tenhle okamžik si možná rozmyslí nějaké úvahy o předčasných volbách. Zaprvé ten jeho výsledek není bůhvíjaký, ale právě to, že je opravdu existenciálně ohrožena sociální demokracie, pro něj může znamenat, že se zúžil ten počet případných koaličních partnerů.

Manévrovací prostor Andreje Babiše se po těchto evropských volbách poměrně výrazně zmenšil. To je pro něj důležitý signál. Pokud uvažuje strategicky do budoucna, musí to vzít v potaz.

Pokračuje souboj ODS a Pirátů o pozici nejsilnější opoziční strany. Obzvlášť někteří Piráti neskrývají zklamání. Jak vnímáte výsledky těchto stran?

Pokračuje a je to myslím dobře vidět i regionálně. Nejvíce tyto strany uspěly v některých velkých městech, kde jejich vzájemný souboj – někdy dokonce i o první místo – ukázal, že je tam určitý překryv voličů. Myslím si, že to jen tak neskončí, že ten souboj bude pokračovat až do dalších voleb.

Jak hodnotíte výsledek volební koalice TOP 09 a STAN?

Já osobně nic víc nečekal, protože si myslím, že je to taková labutí píseň zejména pro TOP 09. Je třeba si uvědomit, že ten jejich výsledek je z velké části dán Prahou, která udržela tuhle koalici z velké části nad vodou, což je dlouhodobý trend, ze kterého nevidím žádné východisko. Navíc k tomu musíme připočítat, že šla TOP 09 v koalici se Starosty a dalšími formacemi, takže díky tomu je ten výsledek takový, jaký je.

Pro TOP 09 je to jasný signál, že ta její úloha pomalu, ale jistě končí, zvlášť když si vezmeme, že její předseda Jiří Pospíšil přímo kandidoval a dostal se před něj jiný kandidát (Luděk Niedermayer – pozn. red.). To je také docela zásadní výpověď o perspektivách této strany.

Sám jste teď zvedl téma preferenčních hlasů, díky kterým se na kandidátce ODS vrací do politiky bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak jeho návrat hodnotíte?

Alexandr Vondra je formát, který prokázal svou velikost. Pozorujeme i jiné příklady politiků, kteří už byli ve vysokých funkcích a teď se vrací a daří se jim takhle vykroužkovávat. V ODS je to třeba Jan Zahradník (poslanec – pozn. red.), který kamkoliv kandiduje, tak vždycky se dostane nahoru.

Strany prostě nemají takové persony, které by dokázaly čelit náporu podobných politických formátů, jako je Alexandr Vondra. On si to navíc odpracoval, vsadil na taktiku, kterou dlouhodobě používá při volbách Marek Benda, kdy není na volitelném místě, a vyšlo mu to.

Související

Andrej Babiš

Babiš bude moci hrát roli oběti, komentují výhrůžky politologové

Výhrůžky rodině prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohly napomoci tomu, že bude ve zbytku kampaně hrát roli oběti a terče agrese. Shodli se na tom někteří politologové, které ČTK oslovila. Dopady na rozhodnutí voličů, koho v druhém kole volit, někteří z nich připouštějí, ale těžko se podle nich odhadují. Poukazují ale na to, že Babiš přispívá k polarizaci společnosti a že útočný styl obsahovaly jeho billboardy s textem "Nezavleču Česko do války".

Více souvisejících

Ladislav Mrklas Eurovolby evropský parlament rozhovor Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 48 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy