„Měla by ji ojet banda uprchlíků!“ Okamura útočí na moderátorku ČRo, lidé ji přejí znásilnění

Zpráva, že 16letou dívku z Terezína u Lukavce na severu Čech měl údajně znásilnit Afričan vyhoštěný z Německa, vyvolala spor mezi předsedou SPD Tomiem Okamurou a Českým rozhlasem. Okamura osočil redaktorku Českého rozhlasu, že na něj jen útočila. Pod jeho facebookovým profilem začaly šířit nenávistivé komentáře, které redaktorce přejí, aby byla znásilněna skupinou Afričanů.

O případu jako první informoval Litoměřický deník. Ten uvedl zprávu, že pachatelem měl být africký migrant, který ten den měl být propuštěn z výkonu trestu v Drážďanech a vyhoštěn z Německa. Jednalo se nicméně o oficiálně neověřené informace, které se policie vzhledem k nízkému věku oběti a právě probíhajícímu vyšetřování nechtěla komentovat.

Později policie potvrdila, že se jedná o Afričana, odmítla ale tvrzení Litoměřického deníku, že se jedná o z Německa vyhoštěného migranta. „Policie ČR uvádí, že k žádnému vyhoštění občanů severní Afriky do České republiky nedošlo! Komentování případu, který se odehrál na Litoměřicku, si vyhradilo státní zastupitelství,“ napsala na twitteru.

Okamura nicméně vzal tvrzení Litoměřického deníku za bernou minci. „Takhle opravdu NE! Šestnáctiletou dívku z Terezína dnes kolem poledne znásilnil na poli u Lukavce v Ústeckém kraji africký migrant propuštěný dnes v 7h ráno z výkonu trestu v Drážďanech a z Německa ho dnes ráno následně ihned vyhostili na území České republiky. Oběť ohavného trestného činu skončila s poraněním v nemocnici. Policejní mluvčí Daniel Vítek potvrdil, že podezřelá osoba byla zadržena a v současnosti je v policejní cele,“ popsal incident na svém facebooku ihned poté, co se objevila zpráva, aniž by uvedl, že identita pachatele zatím ještě není oficiálně potvrzena.

Právě to, že Okamura okamžitě vynesl soudy, aniž by měl k nim dostatečné důkazy, se stalo předmětem rozhovoru předsedy SPD s moderátorkou Českého rozhlasu redaktorkou Českého rozhlasu, Zdeňkou Trachtovou. Okamura jí obvinil, že na něj měla jen útočit za to, co napsal.

„Myslel jsem, že v rozhovoru tento čin odsoudíme a budeme se bavit o příčinách a návrzích řešení. Místo toho na mě deset minut v rozhovoru jen útočila, co jsem si prý dovolil, že jsem napsal, že se jedná o migranta z Afriky!!! A že prý tím, že jsem o tomto činu jako první včera napsal na sociální síti a odsoudil jsem to, tak prý vzbuzuji strach vůči migrantům!!! A že prý je v ČR mnoho jiných znásilnění a proč jsem prý napsal zrovna o tomto!!! Ze strany Českého rozhlasu nepadlo ani jedno slovo lítosti či odsouzení tohoto činu. Ani jedno slovo ohledně příčin. Ani jedno slovo ohledně návrhů řešení. Doufám, že tento skandální rozhovor Český rozhlas v plném znění odvysílá. Ale myslím, že ne, protože to nebylo podle jejich scénáře, jelikož jsem se proti těmto otázkám věcně a konkrétně s argumenty ohradil,“ napsal Okamura na svém facebookovém profilu.

Okamura Český rozhlas zkritizoval s tím, že jeho redakce je „prošpikovaná bezcitnými sluníčkáři a vítači migrantů, které si nuceně musíme platit formou koncesionářských poplatků“, která „dlouhodobě pomlouvá a špiní SPD a cenzuruje naše názory, aby nebyly slyšet“.Okamura též vyzval své příznivce, aby napsali do Českého rozhlasu, co si o celé situaci myslí.

Proti Okamurovým výtkám se ohradil ředitel Českého rozhlasu, René Zavoral. Dle něj redaktoři „postupovali zcela v souladu s běžnými standardy“. Zavoral poukázal na to, že tvrzení Litoměřického deníku bylo odmítnuto policií ČR. „Proto jsme požádali naši zpravodajku ve Sněmovně, zda by jí mohl tato zjištění potvrdit a uvést zdroje, ze kterých čerpal. Ptala se jej velmi slušně a profesionálně. Hned po první otázce ale přešel do útoku a začal kritizovat práci některých médií, zejména Českého rozhlasu. Zdůrazňuji, že to bylo ve fázi, kdy se teprve informace sbíraly a ověřovaly. Naprosto odmítáme tvrzení předsedy SPD Tomia Okamury, že bychom tento trestný čin jakkoliv bagatelizovali,“ zní v oficiálním vyjádření Českého rozhlasu.

„Český rozhlas rovněž považuje za alarmující a bezprecedentní, jakým způsobem předseda SPD Tomio Okamura napadl hodnoty média veřejné služby, které ČRo bezvýhradně ctí. Zpravodajství Českého rozhlasu je zcela vyvážené, objektivní a nestranné a řídí se důsledně Zákonem o ČRo a Kodexem ČRo. Nesmyslná jsou rovněž slova předsedy SPD o údajné cenzuře - Český rozhlas mnohokrát předsedu SPD Tomia Okamuru zval do svého vysílání, ale vždy se setkal se zamítavou odpovědí,“ dodal též Český rozhlas.

Nenávistivé komentáře

Pod Okamurovým příspěvkem se diskutující začali velmi tvrdě opírat do redaktorky Českého rozhlasu. Mnohé z nich vyzývají k jejímu znásilnění. „Asi je ji líto, že neznásilnili ji! Sluníčkářka!“ stojí např. v jednom. „Přesně tak, ji by měla ojet banda imigrantů z Afriky a použít všechny její tělesné otvory...zepředu, zezadu, orálně, análně, aby jí to kulturní obohaceni teklo odevšad, k tomu jako bonus nějaký ten pohlavně přenosný moribundus a navrch nějakého toho parazita a redaktorka by začala mluvit jinak...chuděra holka, tak mladá a prošla si peklem,“ přeje redaktorce jiný příspěvek.

Někteří diskutující se dokonce chlubili tím, že takové příspěvky redaktorce posílají. „Něco podobného jsem dotyčné napsala osobně. Asi nebudu jediná, kdo si jí hned našel. Netoužím ani po její odpovědi, ale je to poprvé snad, co mě přímo nasral názor člověka, který veřejně vystupuje a ovlivňuje lidi. Tohle snad nemůže vypustit z pusy člověk, co má rád svou vlast a může být sama příště terčem útoku. Ale jak vidím může.“

Trachtové se nicméně někteří diskutující i zastali. „Jak může dospělá ženská něco takového napsat?!? Přejete jiné ženě utrpení? Kde se ve Vás bere ta nenávist? Styďte se!“ rozčílil se jeden diskutující. „Jste fakt prasata. Nejste o nic lepší než ti ostatní násilníci evidentně.. Tak hnusný a sprostý komentáře se fakt můžu dočíst akorát pod příspěvkem tady "politika" Tomia. Zamyslete se, jestli ten negativismus k něčemu je, nebo jen potřebujete veřejně vyjádřit jaký jste tupci..Bylo by fajn, nahlížet na věci objektivně než někomu budeme přát takový věci, ne?,“ napsala jiná diskutující.

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura Imigranti z Afriky a Blízkého Východu krimi Český rozhlas

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy