Vzniká hnutí NE? Protesty proti Babišovi budou sílit, soudí tisk

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné potvrdila, že Česká republika má aktivní občany, které není jednoduché obalamutit a opít koblihou, píše se v komentáři na serveru iHNED.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO), proti kterému byl protest namířen, se podle dnešních Lidových novin (LN) bude muset rozhodnout, zda nějakým způsobem uspokojí naštvané lidi, nebo přejde k riskantnější politice konfrontace. Komentátor Práva míní, že demonstranti musejí mít výdrž, chtějí-li dosáhnout svých cílů. Deníky očekávají na podzim další protesty.

Letná podle komentátora Hospodářských novin (HN) dala najevo, že obrovské množství lidí nevidí v Babišovi univerzálního spasitele, ale naopak zosobnění politiky, která může směřovat k autokratickému a oligarchickému modelu vládnutí. "Je jasné, že se občanská společnost probudila," napsal a dodal, že se projevila energie, která může vést ke změně směru české politiky.

Rychlý pokus o porovnání "před 30 lety a dnes". #milionchvilek pic.twitter.com/7TqhWDbbPD

— Petr Štěpán ?? ?? (@StepanPetr) 23. června 2019

Obavy představitelů establishmentu z protestů jsou podle HN vidět na intenzitě a typologii kritiky, kterou demonstranty zahrnují. Demonstrace označují za zbytečné, protože mechanismy demokracie fungují, nebo za ohrožení demokracie, protože protesty prý chtějí popřít výsledky voleb.

"Největší občanský protest od roku 1989 tak představuje především výzvu pro demokratické politiky, aby dokázali přijít s nabídkou, která by byla konkurenceschopná vůči modelu Andreje Babiše. Je otázkou, jestli toho budou schopni," doplnil komentář.

LN píšou, že i když byl přinejmenším formálně splněn požadavek demonstrujících na zamezení ovlivňování státních zástupců, na podzim mohou být protesty ještě emotivnější. "Vzniká tu široké hnutí NE: nechceme Babiše, nechceme SPD, nechceme KSČM," píše deník.

Vyjít vstříc demonstrantům bude přitom pro Babiše obtížné, protože požadují jeho konec. Rozhodnutí pro konfrontaci ale může být pro premiéra riskantnější, protože jeho podpora není hluboká a lid ho volí s vírou v jeho schopnost řešit problémy.

Komentátor Práva upozorňuje, že žádnému premiérovi se za posledních 30 let nepodařilo naštvat tolik lidí, aby jich zhruba 250.000 obětovalo nedělní odpoledne a šlo mu spílat na Letnou. Vzhledem k vyjádřením představitelů vládního hnutí ANO nebo prezidenta Miloše Zemana na adresu demonstrantů ale nemůže dojít k dialogu a zbývá jen další konfrontace. "Demonstranti musejí mít výdrž, Babiš železný zadek. Když jej udrží ve svém křesle déle, než protestujícím dojde entuziasmus, má vyhráno," míní.

Pro pořadatele bude podle něj těžké udržet "nažhavenost" odpůrců více než dva roky do dalších sněmovních voleb. "Avšak s ohledem na třicáté výročí sametové revoluce lze očekávat, že všechna osmičková i devítková výročí se dočkají zvýšené pozornosti a poskytnou příležitost k různým shromážděním," dodal.

Související

Mikuláš Minář (vpravo)

V Praze proběhl protest, který avizoval Minář. Přišly stovky lidí

Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti tomu, jak vláda postupuje a komunikuje v době koronaviru. Nesli transparenty vyjadřující nedůvěru vládě a požadující otevření škol. Setkání avizoval předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář jako procházku, které jsou i v době vládních opatření povoleny.

Více souvisejících

demonstrace proti Babišovi (Praha, Letná 23. 6. 2019)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy