Nový Havel? Respektovaný zahraniční list se rozplývá nad Hřibem

Kritického postoje současného pražského primátora Zdeňka Hřiba vůči Číně si všimla i zahraniční média. Britský levicový magazín The Guardian jej vyzdvihuje jako ojedinělý příklad lokálního politika, která se v zájmu ochrany lidských práv vzepřel globální mocnosti

Článek upozorňuje na novoroční setkání Hřiba s zahraničními diplomaty, během které čínský velvyslanec usiloval o odchod tchajwanského diplomata. The Guardian podotýká, že vzhledem k čínským obchodním aktivitám na českém trhu a jejich spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem, by se dalo očekávat, že to přijme. Hřib to však odmítl.

List nezmiňuje podobnou situaci, která nastala o několik měsíců později, kdy tehdy úřadující ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) přání čínského velvyslance vyhověla. Za to jí silně kritizovala opozice, podle které to bylo projevem nepřijatelné podlézavosti. Takto se vyjádřil i Hřib. „Politici České republiky nemusí podlézavě přitakávat přáním čínského velvyslance, jsme suverénní stát," uvedl.

Pražský primátor se vůči Číně vymezuje dlouhodobě. Hodlá např. změnit formulaci tzv. sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Za minulého vedení v ní bylo uvedeno uznání politiky jednotné Číny, což to současné chce odstranit.

Velkou nelibost Číny vzbudil Hřib též vyvěšením tibetských vlajek a přijetím tibetského exilového vůdce jakož i oficiálními cestami na Tchaj-wan. The Guardian podotýká, že Hřib, který je původní profesí lékař, zde studoval.

List upozorňuje, že Čína nenechala tyto „provokace“ bez odvety. Zrušila plánovaná vystoupení Pražského symfonického orchestru. The Guardian cituje Ivu Nevoralovou, mluvčí orchestru, která přirovnala čínské aktivity k těm, které vůči umělcům aplikovali komunisté za dob jejich vlády v Československu s cílem donutit je odsoudit disidentské hnutí Charta 77 za cenu toho, že budou moci veřejně vystupovat.

Podle levicového deníku Hřib do značné míry obnovuje odkaz tohoto disidentského hnutí a zvláště pak jeho tváře, prvního českého prezidenta Václava Havla. Pražského primátora dává do kontrastu s „populistickými“ představiteli ČR, premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. U druhého jmenovaného zdůrazňuje jeho vazby na Čínu, zvláště pak výrok, že se od ní učí, jak „stabilizovat společnost“.

The Guardian tvrdí, že Hřib též rozvíjí v ČR tradici starostů, kteří se ve jménu ochrany lidských práv nebáli postavit populistickému vedení. Za takové starosty list považuje starostky amerických měst New York a Los Angeles, kteří přijali uprchlíky navzdory protimigrační politice amerického prezidenta Donalda Trumpa či zavražděnému starostovi města Gdaňsk, Pavlu Adamowiczovi, který totéž učinil v Polsku.

Podle deníku je to v případě Hřiba ještě pozoruhodnější, protože na rozdíl od amerických a polských starostů nejsou ti čeští přímo voleni, ale jsou jmenováni až po složitých koaličních jednáních.  

Související

Ivan Bartoš, Jan Lipavský a Olga Richterova

Piráti zkompletovali Hřibovi vedení strany. Uspěla Richterová

Pirátská strana v pondělí dokončila volbu republikového předsednictva. Na internetovém fóru byla zvolena poslední členka vedení, kterou se stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, která doplní tým předsedy Zdeňka Hřiba, místopředsedkyně Hany Hajnové a místopředsedů Martina Šmídy a Michala Bláhy. Nové předsednictvo povede Piráty následující dva roky a v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce.
Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Zdeněk Hřib Václav Havel Tchaj-Wan Čína The Guardian

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy