Zeman pohrdá ústavou, slaboch Babiš, ČSSD jde o koryta. Opozice si nebere servítky

Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN či Pirátů se v souvislosti s dnešní schůzkou prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem ohledně výměny ministra kultury shodují, že Zeman pohrdá ústavou. Podle Petra Fialy (ODS) a Marka Výborného (KDU-ČSL) na situaci doplácí Česká republika, šéf STAN Vít Rakušan považuje Babiše za slabocha. Jiný názor zastává předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Podle něho je za situaci zodpovědná sociální demokracie a její vnitrostranické spory. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič považuje za Zemanovo právo znát názory koaličních lídrů, rozhodnutí od něj dnes neočekával.

Sociální demokracie požaduje, aby Antonína Staňka (ČSSD) v čele resortu nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Staněk podal v polovině května demisi, Zeman ji však odmítl přijmout. Prezident dosud nevyhověl ani návrhu na Staňkovo odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. Ani po dnešním jednání se situace s výměnou ministra neposunula, Zeman počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července. Hamáček se poté chystá svolat předsednictvo ČSSD, o svém návrhu dalšího postupu má jasno.

"Prezident Zeman pohrdá ústavou, když nekoná ve věci odvolání ministra Staňka," napsal ČTK Rakušan. "Vidí pánové Babiš a Hamáček, že v této zemi opravdu nehrají první housle? Silný prezident nerespektující ústavu a slabá vláda, slaboch Babiš - to je smutná realita dneška," uvedl také. "Předčasné volby nepreferuji, jakkoliv se jich neobávám, vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet. A toto je oddálení řešení problému. Prezident si užívá svou představu ideálního horkého léta," doplnil.

Silný prezident nerespektující Ústavu a slabá vláda - to je smutná realita dneška. Předčasné volby nepreferuji, jakkoli se jich neobávám. Vidím i jiná řešení, která mohou tomuto kroku předcházet.

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 4. července 2019

"Miloš Zeman se ocitl mimo ústavní rámec, premiér mu nedokáže nebo nechce čelit, ČSSD znovu odkládá řešení. Neposunuli jsme se nikam, doplácí na to ČR," uvedl v reakci Fiala. "Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží," napsal na twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Ani premiér Babiš nepřesvědčil prezidenta Zemana, aby přestal ohýbat Ústavu. Tragikomedie s (ne)odvoláváním ministra Staňka bude proto bohužel pokračovat. Vláda se tomuto oslabování parlamentní demokracie neumí a asi ani nechce bránit, zatímco ČSSD všemu jen pasivně přihlíží.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 4. července 2019

Za situaci podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Okamury může ČSSD. "Plně se potvrdilo, že celá krize je pouze z důvodu vnitrostranického boje ČSSD o koryta," řekl ČTK Okamura. Zeman se podle něj nechce stát hráčem, který by byl v tomto boji zneužíván. "V obtížné situaci je i premiér Babiš, protože i on nese svůj díl odpovědnosti, protože si vybral do koalice od počátku nestabilního a rozhádaného partnera," uvedl Okamura. "Já bych rád vyzval ČSSD, aby už přestala zatěžovat Českou republiku svým vnitrostranickým bojem o koryta," dodal.

"Pan prezident Zeman má v každém případě povinnost odvolání ministra Staňka podané premiérem i jmenování nového ministra přijmout," napsal ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Zaráží mě však i situace, kdy premiér Babiš není schopen zhostit se své role a věc s prezidentem vyjednat, nebo skutečně přistoupit k podání kompetenční žaloby. Jsem ten poslední, kdo by chtěl předsedovi sociální demokracie Hamáčkovi radit. Ovšem, pokud dle jeho vyjádření takto vážnou věc budou řešit na předsednictvu až 15. července, nedivím se, že je sociální demokracie dlouhodobě ve stále žalostnější kondici. Podstatné a pro stát důležité věci je třeba řešit ihned," doplnil.

"Andrej Babiš sliboval rychlé vyřešení situace, ale nic se nestalo. Je to důkaz jeho neschopnosti. Výsledek jednání je také důkaz naprosté podřízenosti Jana Hamáčka. Kolikrát ČSSD ještě ustoupí? Oba dva aktéři nechávají občany v naprosté nejistotě, navíc neustálé dohady vládních stran paralyzují Česko," napsal v reakci Výborný. "V neposlední řadě, Miloš Zeman by měl konečně pochopit, že ústava není trhací kalendář a jednat podle toho," dodal.

"Vnímám vážnost dané situace v složení vlády. Rozumím i skutečnosti, že pan předseda Hamáček chce, aby situaci a další kroky ČSSD posoudilo její předsednictvo. Nicméně odpovědnost za složení a fungování mají obě koaliční politická uskupení. Myslím si, že prezident republiky má právo znát názor představitelů obou stran a jejich důvody pro výměnu ministra kultury. Myslím si také, že se dalo očekávat, že rozhodnutí prezidenta republiky dnes nezazní," napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrej Babiš Jan Hamáček Vít Rakušan (STAN) Petr Fiala (ODS) Jiří Pospíšil Tomio Okamura KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy