Prostřednictvím svého europoslance Mikuláše Peksy Česká pirátská strana vyzývá své členy k podepsání petice za zdanění leteckého benzínu. Ta by měla vést k lepší ochraně životního prostředí. Návrh však nevyvolal u všech členů Pirátů nadšení. Zkritizovali jej i europoslenec Tomáš Zdechovský a předseda poslaneckého klubu TOP 09, Miroslav Kalousek.
Petice dle Peksy je v souladu s Společným pirátským programem pro eurovolby, který považuje podporu klimatu za jednu z hlavních priorit pirátské politiky. Europoslanec tvrdí, že iniciativu probral se zástupci dopravního resortu a životního prostředí a všichni s tím souhlasili. Uvedl to na pirátském fóru.
Server Echo24 však poukazuje na to, že na zmíněném fóru se vůči petici objevovaly nesouhlasné názory. Podle některých jde výzva naopak proti prioritám strany jako je svoboda cestovat. Diskutujícím též vadilo, že výzva byla zveřejněna jménem celém strany na jejím oficiálním facebookovém profilu s nápisem „pomozte nám zavést rovnější pravidla hry.“
„Víte, že letecké společnosti jsou v Evropě významně zvýhodněny na úkor jiných forem dopravy, ať už vlakové či automobilové? Podepište petici za rovnoměrné rozdělení daňové zátěže. A co by měla Evropa s prostředky dělat? Směřovat je výlučně do mezinárodního fondu zaměřeného na likvidaci a předcházení škodám, které právě leteckým provozem vznikají: například na vývoj šetrnějších a na kratších vzdálenostech adekvátně rychlých dopravních systémů,“ píše se pod výzvou k podepsání petice na facebookovém profilu České pirátské strany.
Výzvu též zkritizoval Peksův kolega z evropského parlamentu, europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Je vidět, že Piráti začínají přebírat nesmysly od Zelených. Namísto toho, aby začali sázet stromy a zadržovat vodu v půdě, vymýšlí blbosti typu, jak zdražit lidem dovolenou. Podle mě zdaněním čehokoliv ještě nikdo globální problémy nevyřešil,“ řekl serveru Echo24.
Piráti v Evropském parlamentu se přidali k frakci Zelených. Zdechovský však pravděpodobně narážel na návrh bývalého předsedy Strany zelených Matěje Stropnického, podle něhož „není normální, aby 80 procent českých občanů mohlo každý rok dosáhnout na leteckou dovolenou.“ Stropnický v rozhovoru pro Týdeník Echo vyšší zdanění leteckého paliva s tím, že „v téhle věci je potřeba být spravedlivý.“
Vůči pirátskému návrhu se vymezil i Miroslav Kalousek. „Jedním z velkých darů svobody, kterou jsem půl života neměl, je možnost volně a za přístupnou cenu poznávat svět. Je to i důležitá součást vzdělání. Pokud to Česká pirátská strana chce zdražit a omezit tak cestování chudším vrstvám, jsem zásadně proti, napsal na svém facebookovém profilu.
Dopady zdanění leteckého paliva
Podle unijní zprávy, do které nahlédl list Financial Times, by zdanění leteckého paliva, kerosenu v EU by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 procent. Letecký sektor generuje asi 2,5 procenta globálních emisí oxidu uhličitého.
Podle zprávy by zdanění leteckého kerosenu ve výši 330 eur (8490 korun) na tisíc litrů vedlo k zvýšení ceny letenek v EU o deset procent na průměrných 333 eur. Počet cestujících v letecké přepravě by se pak snížil o 11 procent na 613 milionů ročně.
Zpráva připouští, že by zaměstnanost sektoru by klesla o 11 procent, dopad na celkovou zaměstnanost v EU by ale byl minimální. Ze 194 milionů pracovních míst v unii je v leteckém sektoru 3,2 milionu.
Související
Další politický odchod. Kalousek vystoupil z TOP 09
Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži
Miroslav Kalousek , Česká pirátská strana , letadla, letectví , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Mikuláš Peksa (Piráti)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák