Česko musí změnit zákon o otcovské dovolené, vyžaduje to směrnice EU

Placená otcovská dovolená v Česku by se měla do tří let prodloužit. Nově by měla místo nynějších sedmi dnů trvat deset pracovních dnů. Rodičovské volno by si rodiče také už nemuseli vybírat naráz, ale po částech.

Stanovuje to nová evropská směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, jejíž pravidla bude ČR muset přenést do svých zákonů a zavést nejpozději do začátku srpna 2022. Vedle otcovské a rodičovské předpis upravuje pečovatelské volno a právo rodičů a pečujících žádat o pružné uspořádání práce.

Kvůli nižší zaměstnanosti žen EU ročně podle Evropské komise ztrácí 370 miliard eur (přes 9,55 bilionu korun). Směrnice má přispět k rozdělení péče mezi muže a ženy a k vyššímu uplatnění matek a pečujících o blízké na trhu práce.

Česko otcovskou zavedlo loni v únoru. Otcové si mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní placeného volna, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Letos tak obdrží nejvýš 9352 korun.

Do tří let by se otcovská měla prodloužit na deset proplácených pracovních dnů. Otec by měl dostat podle směrnice minimálně tolik, kolik se hradí při nemoci. V Česku v prvním měsíci náhrada mzdy a nemocenská činí 60 procent základu příjmu. Podle doporučení by ale otcovská měla být stejná jako mateřská, tedy dál 70 procent základu příjmu. S prodloužením doby by se zvedly i výdaje. Letos v prvním pololetí podle údajů ministerstva práce činily 128,7 milionu korun.

Změny čekají také rodičovskou. Rodiče by měli mít možnost nečerpat ji celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli podle směrnice třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době. Stát by měl stanovit, do jakého věku dítěte by bylo možné rodičovské volno mít. Zaměstnavatelé by "pružnou rodičovskou" mohli v určitých případech odmítnout.

Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se rodiče v péči o potomka vystřídali. Celá rodičovská by tak při vystřídání mohla být například o dva měsíce delší. S tříměsíčním střídacím bonusem počítá česká koncepce rodinné politiky, kterou v roce 2017 schválila tehdejší Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Ministerstvo práce dokument nyní přepracovává.

Podle směrnice většina otců na rodičovskou nechodí a opatření je má motivovat k tomu, aby s potomkem doma nějakou dobu zůstali. "Účelem je zajištění, aby měl každý rodič výhradně pro sebe alespoň dva měsíce rodičovské dovolené," uvádí autoři předpisu. Podle něj by se měla stanovit i výše nepřenosného příspěvku tak, aby zajistil rodině dostatečnou životní úroveň, když hlavní vydělávající zůstane doma s potomkem. Podle směrnice by rodičovská v celé unii měla být aspoň čtyřměsíční a rodič by si ji mohl vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Celková rodičovská v Česku činí 220.000 korun. Rodiče je mohou vyčerpat za dva, tři či čtyři roky, nebo měsíčně do výše mateřské. Pobírají tak vyšší částku po kratší dobu. Od ledna by se celková suma měla zvednout na 300.000 korun. Koaliční strany se dlouho nedokázaly na navýšení dohodnout. Původně chtěly přidat jen polovinu ze slíbených 80.000 korun a druhou pak do voleb, postup zdůvodňovaly právě nutností přepracovat českou rodičovskou podle nové směrnice EU.

Rodiče dětí do nejméně osmi let a ti, kteří se starají o blízké, by měli mít také právo požádat o částečné úvazky, pružnou pracovní dobu či práci na dálku. Pečovatelské volno má trvat nejméně pět dní. Česko loni zavedlo tříměsíční ošetřovatelské volno.

Pokud mají členské země lepší podmínky, mohou si je ponechat. Mohou ale také přijmout lepší pravidla, než stanovuje směrnice. Ta představuje jen unijní minimální standard. Týká se zaměstnanců, lidí na dohodu i agenturních pracovníků.

Evropská komise s návrhem předpisu přišla v dubnu 2017. Po dvouletém projednávání ji letos Evropský parlament i ministři členských států v Radě EU schválili. Předpis teď v létě vyšel v unijním úředním věstníku a státy mají pravidla do 2. srpna 2022 zavést.

Související

Ilustrační fotografie.

Od ledna se prodlouží otcovská dovolená, dostupnější bude ošetřovné

Od ledna příštího roku se na dva týdny prodlouží otcovská dovolená, kterou může muž čerpat po narození dítěte. Snazší bude také získat příspěvek na dlouhodobé ošetřovné, u lidí umírajících nebude nutná předcházející hospitalizace. Rozšíří se také okruh lidí, kteří budou mít nárok na volno a příspěvek v době ošetřování.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou dnes schválila s úpravami Sněmovna hlasy 105 ze 109 přítomných poslanců. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Více souvisejících

otcovská Česká republika EU (Evropská unie) děti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy