28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman.

Miloš Zeman každoročně vyznamenává tři až čtyři desítky osobností. Většině udělí medaile za zásluhy, vybraným jednotlivcům předává i státní řády. Řád bílého lva nejvyšší třídy by měl letos dostat poslední žijící český stíhací pilot v RAF Emil Boček. Válečný veterán již dostal od Klause tento řád v roce 2010, vyznamenán byl řádem třetí třídy vojenské skupiny.

Řád bílého lva by si měl na Pražském hradě převzít i jeho bývalý nositel Václav Klaus. Náležel mu v době, kdy zastával post prezidenta republiky, po odchodu z funkce o něj ale přišel. Zeman nedávno naznačil, že ho svému předchůdci vrátí.

Prezident vyznamená také vojenského kynologa Tomáše Procházku, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu. Obdrží patrně medaili Za hrdinství. Zeman dále letos naznačil, že by mohl ocenit hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Klause medaili Za zásluhy II. stupně. Vyznamenání zřejmě dostane i katolický kněz Petr Piťha, kterému v minulosti udělil medaili Za zásluhy Klaus. Medailí Za zásluhy dále plánuje prezident ocenit srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu a čínskou bohemistku Sü Wej-ču.

Podle informací Práva za týden v pondělí na Pražském hradě vyznamenání převezmou i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, advokát a filantrop Pavel Smutný nebo majitel strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil. Zdroje ČTK tuto informaci potvrdily.

Lidové noviny tento týden do seznamu navržených kandidátů doplnily jméno hlavního konstruktéra Škody Favorit Petra Hrdličky. Deníku N pak své vyznamenání potvrdil fotograf Jan Saudek.

O udělení vyznamenání rozhoduje prezident. Vláda mu letos doporučila, aby udělil Řád bílého lva in memoriam pilotovi bombardérů z druhé světové války Josefu Ocelkovi a československému generálu justiční služby Bohuslavu Ečerovi, na medaili Za zásluhy doporučila válečnou veteránku Boženu Ivanovou. Poslanci navrhli 37 osobností, senátoři 25. Od občanů na Hrad přišly návrhy na vyznamenání 257 lidí.

Přípravu slavnostního ceremoniálu, který se každoročně koná ve Vladislavském sále, má na starosti hradní protokol. Jeho šéf Vladimír Kruliš řekl, že se všemi osobnostmi, které ocenění dostanou, již zástupci Hradu mluvili. Návrh na jejich jmenování už také kontrasignoval premiér Andrej Babiš.

Pracovníci Kanceláře prezidenta republiky také již začali rozesílat pozvánky hostům. Kapacita Vladislavského sálu je podle Kruliše asi 800 lidí. Přední místa budou mít, jako každoročně, zajištěni například předsedové Senátu a Sněmovny Jaroslav Kubera a Radek Vondráček nebo Klaus s chotí Livií. Pozvánku také dostanou diplomaté, osobnosti církevního, kulturního a společenského života i zástupci integrovaného záchranného systému. Místa v sále jsou vyhrazena i pro příbuzné oceněných.

Další pozvánky pak Hrad rozesílá na recepci do Španělského sálu. Týkají se asi 2000 lidí a pozvány jsou další významné osobnosti včetně vyznamenaných z předchozích let.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr státní vyznamenání 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Václav Klaus Emil Boček (veterán) Emir Kusturica Praha Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy