Suverenita vyzývá Nečase: "Pane premiére, řekněte nahlas, že eurozóna je mrtvá"

Praha - Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (SBB) ve středu vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) aby zabránil poskytnutí devizových rezerv na záchranu eurozóny. Projekt eurozóny je mrtvý a Česko by nemělo ručit za dluhy, které nezpůsobilo, řekla před Úřadem vlády předsedkyně strany Jana Bobošíková.

"Pane premiére, máte šanci říci tváří v tvář všem ostatním 26 hlavám státu Evropské Unie, že eurózona v současné podobě je mrtvá. Máte šanci říci řeckému premiérovi, ať zanechá vydírání ostatních zemí a eurozónu okamžitě opustí i se všemi svými dluhy. Máte šanci říci, že se Česká republika nechce podílet na sanaci projektu eura," apelovala na premiéra Bobošíková a předsedovi vlády vyjádřila podporu. Vítá totiž, že "nepodlehl demagogii a nátlaku dua Merkozy" a půjčku ve výši 90 miliard korun zatím neposkytl."Vzmužte se, bouchněte do stolu a řekněte od plic ostatním 26 hlavám států to, co stejně všichni vědí. Řekněte, že současná eurozóna prostě zkrachovala," žádala předsedkyně SBB. Do skupiny zastánců půjčky Bobošíková počítá "eurohujery", "zbabělé intelektuály" i příliš "politicky korektní média". Nečase proto žádá, aby jejich tlaku nepodléhal.Na demonstraci, kterou SBB svolal na 17 hodin před Úřad vlády ČR, vystoupil také ekonomický expert strany a někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý a nový předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín.Evropští lídři se na summitu unie dohodli, že země eurozóny a další státy by měly podpořit v rámci bilaterálních půjček MMF finanční injekcí ve výši 200 miliard eur, z toho 150 miliard eur by mělo jít od členských zemí eurozóny. MMF tak má získat další finanční prostředky k posílení svých zdrojů na boj s dluhovou krizí. Na Českou republiku připadá díl ve výši 3,5 miliardy eur.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Petr Nečas EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 44 minutami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů

Evropská unie je připravena tvrdě odpovědět na nově zavedená cla Spojených států, pokud to bude nutné. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen den před očekávaným oznámením prezidenta USA Donalda Trumpa, který plánuje masivní navýšení cel na dovoz oceli, hliníku a automobilů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy